אוחנה נואם בפני הפרלמנט האוסטרי
אוחנה נואם בפני הפרלמנט האוסטריללא קרדיט

יושב ראש הכנסת אמיר אוחנה נשא היום (חמישי) נאום בפני הפרלמנט האוסטרי לציון 85 שנים לליל הבדולח.

"ה-9 בנובמבר 1938 מכונה 'ליל הבדולח' בשל שברי הזכוכית שמילאו את רחובות הרייך השלישי, לאחר ניפוץ חלונות של חנויות, מבנים ובתי כנסת בבעלות יהודית", אמר אוחנה בנאומו. "יהודים הותקפו ונרצחו רק בשל היותם יהודים. הלילה הזה סלל את הדרך לפשעים נוספים נגד האנושות, שהובילו בסופו של דבר לשואה".

"תכננתי להיות אתכם בווינה, אך הסיבה שאינני נוכח אתכם באולם כמתוכנן היא משום ש-85 שנים מאוחר יותר, עמנו סבל מליל בדולח נוסף, קשה הרבה יותר. את החודש האחרון אני עושה בין שברי הזכוכית של בארי, כפר עזה, רעים ושדרות, לבין לבבותיהם השבורים של המשפחות שיקיריהן נרצחו או נחטפו לעזה".

עוד אמר: "מאז ה-7 באוקטובר ותחילתה של המלחמה שנכפתה עלינו, יהודים ברחבי העולם מתמודדים עם התפרצות קשה של אנטישמיות. ברחבי העולם מסומנים בתים במגן דוד, בתי קברות מחוללים וצלבי קרס מרוססים ברחובות".

"אני מודה לך, הנשיא סובוטקה, על קיום אירוע הנצחה זה בפרלמנט ועל מחויבותך הבלתי מתפשרת לזיכרון העבר ולמאבק באנטישמיות. הידידות והסולידריות שלכם משמעותיות עבורנו ומשמשות תזכורת מתמדת לקשר החזק בין מדינותינו. הלוואי ומדינות נוספות ברחבי העולם היו עומדות איתן לצידנו כמו אוסטריה. אוסטריה הבינה מרגע המתקפה שזהו לא רק מאבק של ישראל בחמאס. אנחנו נמצאים בקו הקדמי של המלחמה נגד האיסלאם הרדיקלי. אם הם לא יובסו —אף חברה מערבית לא תהיה בטוחה מפניו"

"למען העולם החופשי, למען האנושות – בואו נעמוד יחד נגד כוחות הרשע. בואו נעשה כל שביכולתנו כדי להחזיר את בני הערובה הביתה, ונלחם על ניצחון האור. עם ישראל חי", חתם אוחנה את דבריו.

נשיא הפרלמנט האוסטרי וולפגנג סובוטקה אמר בנאומו: "המכנה המשותף של ה-9.11.1938 וה-7.10.2023 - מי שתקפו מעוניינים לחסל יהודים ברחבי העולם".

"ב-1938 היה זה היטלר עם חבורת המרצחים שלו. היום זה איסמעיל הנייה והטרוריסטים של חמאס. הטרוריסטים של חמאס, והם בלבד, אחראים לסבל ולאבידות בנפש בישראל ובעזה".

עוד אמר: "חמאס ביצעו פשע מלחמה כשחטפו תינוקות, תשושי נפש, חולים ובעלי מוגבלויות. הם ביצעו פשע מלחמה כפול כשלא פינו אוכלוסיה אזרחית מעזה והשתמשו בהם באופן לא-אנושי כמגנים אנושיים - על מנת להפיק את התמונות 'הנכונות'; תמונות של ילדים מתים ברשתות החברתיות שנועדו להקים קהילות מוסלמיות ברחבי העולם ולהוציאן לרחובות".

"מהבמה הזו, ביום הזה, אנחנו קוראים שוב: שחררו את החטופים. הצהרת הסולידריות שלנו עם ישראל היא גם ביטוי לסולידריות עם הקהילה היהודית באוסטריה ובעולם. אני מתקשה להאמין שגם בימים אלו, יהודים ברחבי העולם, אפילו באוסטריה, חוששים לשלומם. מתקפה על יהודים באוסטריה היא מתקפה על כולנו. הגנה על יהודי אוסטריה היא הגנה על הדמוקרטיה, על הערכים שלנו ועל הנורמות החברתיות".