ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

אבא אחד בעיירה במזרח אירופה הגיע בשעה מאוחרת לביתו, ניגש לבנו בן ה-16 שנם את שנתו, העיר אותו ואמר: 'מזל טוב יענקלה, התארסת!'. יענקלה הזדקף במיטה כולו התרגשות, ושאל: 'עם מי'? אביו צוחק, והשיב לו 'סליחה, גם את זה אתה מבקש לדעת? חזור לישון'...

אנחנו פוגשים בעצב את פטירתה הפתאומית של שרה אמנו כאשר בנה יצחק שהמתינה שנים ארוכות עד ללידתו, והוא עדיין לא בנה את ביתו. שרה מלווה אותו בתוך רווקותו המאוחרת ולא זוכה לרקוד בחתונתו. היא בכלל לא זוכה להכיר את כלתה, רבקה. הפרשה מסתיימת בכך שיצחק סוף סוף בונה לו בית. אצל יצחק ורבקה הסיפור כמעט זהה לבדיחה שהזכרתי.

לא ברור אם יצחק ידע על שילוח העבד למשימה החשובה של מציאת אשה, והוא בן 40! מדובר לכאורה בשידוך פטריארכלי פר אקסלנס. ואכן השידוך נראה מאד לא טבעי- בני הזוג רחוקים מאוד גאוגרפית זה מזה – הוא מארץ כנען והיא מחרן, גם רוחנית- הוא עובד ה' והיא מגיעה מבית של עובדי אלילים, ועל פי חז"ל גם פער הגילאים ביניהם היה משמעותי – הוא גבר מבוגר בן ארבעים והיא ילדה קטנה בת שלוש, שידוך ממש לא אידיאלי.

אבל כאן קרה הנס: 'וַיְבִאֶהָ יִצְחָק הָאֹהֱלָה שָׂרָה אִמּוֹ, וַיִּקַּח אֶת רִבְקָה וַתְּהִי לוֹ לְאִשָּׁה, וַיֶּאֱהָבֶהָ'. יצחק ורבקה עוברים ביחד שלושה שלבים: 'ויביאה האהלה' -התאקלמות של הכלה החדשה בביתה החדש, כאשר רבקה מתקבלת יפה באוהל שרה המיותם שחיכה רק לה, והיא מקבלת עליה את כל מנהגי חמותה שלא הכירה, ואת מצוות האישה. השלב השני הוא הנישואין- 'ויקח את רבקה'- והשלב השלישי הוא בניית קשר מוצלח ביניהם שמתהדק ומתחזק ומתואר במילה אחת: 'ויאהבה'. ממש אידיליה. ואפילו במסע אי הפריון הם ביחד- 'ויתפלל יצחק לנוכח רבקה אשתו'

שידוך משמיים- איך זה עובד? בכמה קבוצות בציבור החרדי השידוכים מתהווים כמו פעם, והם אינם כוללים דייטים ממושכים ולבטים הנמשכים חודשים ולפעמים שנים, אלא בירורים מקדימים, בדרך כלל על ידי ההורים משני הצדדים, סדרה קצרה של פגישות והחלטה לכאן או לכאן.

במהלך עשרות שנותיי כרופאת נשים ופוריות ואישות פגשתי אלפי זוגות מכל הסוגים, ואני יכולה להעיד שבציבור החרדי על גווניו הקשר הזוגי אינו פחות חם ומלבב והדוק מאשר זוגות שבנו את ביתם אחרי אינסוף דייטים ואקסים ולבטים של שנים. זה לא שאין בעיות זוגיות גם בציבור הזה, אנחנו בני אדם, אבל ממש לא יותר מאשר בציבור שבוחר את בן זוגו בדרך המפותלת שלנו.

מה הסוד? ניתן ללמוד מיצחק ורבקה שלא חייבים למצוא את ה'אהבה', הרגש המיוחד, הטהור והחמקמק הזה, מיד בהתחלה. כאשר התנאים נראים מתאימים, התוכניות הבסיסיות לעתיד משותפות ומתחיל להתרקם קשר חיובי, אפשר להחליט בחיוב. בעזרת ה' האהבה תגיע אחרי בניית המשכן המשותף ותהיה יציבה אולי הרבה יותר.