שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

הצטרפו לסיירת

עוד ועוד קלפים מעולים להסברה נשלחים לעברנו מכיוון רצועת עזה, ואנחנו רואים אותם כעוד סרטון מגניב ברשת החברתית, מחייכים ועוברים הלאה.

כך קורה עם סרטון הילדה העזתית שצולמה כשאנשי מקצוע מאפרים אותה בגווני האדום והופכים אותה לפצועה שלא שוכחת להצטלם בחיוך גדול ואצבעותיה מסמנות 'וי' גדול ומנותק מהמציאות. כך קורה גם עם כל סרטוני ה"גופות" שמתחילות להתנועע בתוך השקים הלבנים שחמאס סידר שורות שורות, כי לאחת מהן בדיוק מגרד באף, לאחרת הטלפון מצלצל ולשלישית סתם מגרד ברגל. כך גם סרטוני הירי של מחבלי החמאס על אחיהם העזתים שרק מבקשים לצאת, להניף דגל לבן ולהתחיל לצעוד דרומה.

אנחנו רואים את הסרטונים האלה, מעבירים לחברים, מוסיפים משפט לועג או מחוכם ומתקדמים לשגרת יומנו. אבל האם מישהו יודע לנצל את הקלפים הללו ומגייס אותם לצורכי הסברה ישראלית בעולם? מישהו מנג'ז ומנדנד לעולם כדי ששקרי החמאס יהדהדו ללא הרף?

נראה לי שהיום כבר לא צריך להסביר זאת, אבל בכל זאת נזכיר את הדומינו המלחמתי, או משק כנפו של הפרפר המלחמתי, איך שתרצו לקרוא לזה: הסברה ישראלית טובה מהווה תשתית תודעתי שעליה יכולים מדינאים הישראליים להבהיר למקביליהם עם איזה אויב אנחנו מתמודדים, הבהרות כאלה ובסיס שכזה מאפשרים למדינאי העולם להסביר לאזרחיהם למה בכוונתם לעמוד לצידה של ישראל, עמידה לצד ישראל, גם בלי לשלוח לכאן משחתות ומטוסי קרב, מונעת או דוחה גינויים וביקורות באו"ם וכשזה קורה הקבינט יכול לתת לצה"ל להמשיך ולנהוג ביד קשה ובזרוע נטויה, להכות באויב ולמנוע פגיעה מיותרת בחיילינו.

וכמו שלעיתים אבן דומינו אחת מפילה שתי אבנים, כך גם כאן ההסברה הטובה לא רק פונה כלפי חוץ, אלא גם מחזקת את התודעה הפנימית של העם וחייליו באשר לתכלית עבורה הם נלחמים ולצדק והמוסר שעומדים לצידם, ולדבר יש משמעות אדירה בשדה הקרב.

כשכל זה ידוע וברור, מה שלא ברור הוא למה אנחנו לא מגייסים כל קלף הסברתי לשורותינו.

אני לא קובע מסמרות כי לא בדקתי, אבל בהחלט יתכן שהליקוי הזה נובע מכך שענף הפרסום, זה שממנו יוצאים ומתגייסים מסבירנים מומחים ומקצועיים, לא בהכרח מלא באנשים שצדקת עמם מפעפעת בהם. מובן שאני לא מכליל חלילה, ובענף הפרסום יש גם אנשים שמנצלים את כישוריהם לטובת העם והמולדת, אבל, איך לומר, הלוואי וכולם היו כאלה.

ניתן לשער שאם עולם הפרסומאים ואנשי היח"צ היה מציע להסברה הישראלית גדודי מוחות מבריקים, הרבה מאוד דברים היו נראים אחרת, וכאמור, להסברה טובה יש השלכות בקצה על חייהם של חיילינו ועל היכולת להכות באויב.

מאחר וכך, נסכם ונאמר ברוח מאמרו האלמותי של אורי אורבך ז"ל, הטובים לפרסום. אם אתם צעירים בעלי מעוף, מקוריות, יצירתיות, ובעיקר נחישות לאומית, פנו לעולם הפרסום. תלמדו, תהיו טובים, תתפרעו, תמציאו, תתמקצעו, תובילו, ולצד הרווח הכלכלי הלא מבוטל בימי שגרה, תהיו גם הסיירת ההסברתית של מדינת ישראל בשעת חירום.

היושבים בגנים

ראיתם בוודאי את אותו סרטון המתעד את ביטול התקיפה האווירית מאחר ובמצלמות נראה היה אבא שמשחק עם ילדיו, סרטון שמשום מה הוצג כראיה למוסריותו של צה"ל.

אז ככה, מבלי להתייחס להחלטה המבצעית שהתקבלה באותן שניות, אני רוצה לתהות בקול רם על השיקול שהביא את דובר צה"ל לפרסם את הסרטון הזה. בשביל מה בדיוק זה טוב? כדי לתת לחמאס עוד מידע על מה שמונע תקיפה של חיל האוויר? כדי שבכל מקום בו מסתתרים בכירי הארגון יפזרו אבות עם ילדים שישחקו לעין השמש והמכ"מים? מה הקטע בדיוק?

ועדיין לא שאלתי איך קורה שאנחנו כבר יותר מחודש מתחילת המלחמה ועדיין בעזה אב משחק עם ילדיו בגינות ולא מתחבא מאימת צה"ל.

מתגעגעים לקצת מהשנאה הטובה ההיא

אין ספק שהתגייסות העם לאנשיו ונשותיו, לשורותיו, לארגוניו ולעמותותיו ראויים להשתאות והערצה, אבל הקמפיין שמנהל תאגיד השידור כדי לשכנע אותנו שאין מדינה ויש עם הוא אחד הדברים המשונים שעוברים כאן באדישות מקוממת.

מיליארדים מוזרמים, בירוקרטיות נחתכות, ממשלה מגויסת ומנהיגות מתאחדת לתכלית אחת, והתאגיד, זה שאמור להיות ממלכתי ומאגד מטפטף לנו למוח שהמדינה איננה? נכון, יש אזרחים שנותנים בכל דרך ומכל הלב, אבל אין מדינה?

זה נראה כאילו יש כאן תקשורת שבמשך חודשים נבנתה מהפילוג וההשנאה הפנימית בינינו, וכשפתאום לנגד עיניה העם מתאחד יש שם מי שמאוד מודאג מהאהבה והאחדות הללו ולכן חיפש דמון אחר להשניא ולהתסיס נגדו, ולתפקיד הזה אין קל יותר מללהק את ממשלת ישראל.

על נביאים ופרשנים

מילא שהאירופים מדברים על אלימות המתנחלים, זה די טבעי להם ומתבקש. לא מפתיע. מילא שהאמריקאים מדברים על אלימות כזו, מה הם יודעים? בטח חושבים שישראל נוהגת בדיוק כמו שהם נהגו באינדיאנים. מילא שארגוני זכויות אדם מנופפים בעלילת הדם הזו, זה צפוי, הרי בלי זה אין להם זכות קיום. לא הופתענו. מילא שהשמאל הקיצוני ממחזר את החומר הלעוס והשקרי הזה. הם הרי לא פוגשים באמת מתנחלים ומדברים מהרהורי ליבם, מדמיונות ומפרשני רקק, אבל אלוף בצה"ל? מי שמכיר את הגיזרה, את האנשים, את הדמויות הפועלות?

יתכן ואנחנו פשוט חוזרים על התופעה הקדומה שבה נביאים ניבאו כרצון המלך, וסיפוריהם של בלק ובלעם, אחאב ומיכיהו הם רק דוגמאות לעדויות היסטוריות לתופעה המגונה הזו. אולי זה בדיוק מה שקורה לפרשנים שיודעים בדיוק מה רוצים מנהיגי ומגישי האולפנים לשמוע מהם וממעמקי תהומות השנאה הם ממציאים עוד עלילות דם נגד מתיישבים שהם וילדיהם מוסרים את הנפש להגנת האומה והמולדת.

תודה לאל

אני מרשה לעצמי לנחש שעל משכבו בלילות, לקראת מעט שעות השינה שהוא מרשה לעצמו, איש אחד, מוכשר, שנון, חריף-שכל, רהוט ונמרץ מודה לאל על היום שבו הוא הוזמן ללשכת ראש הממשלה ושם שמע את ההחלטה 'לא, דרישתך לא תתממש. לא אתה תהיה שר הביטחון. קח את תיק האוצר'.

הטלפונים אופסנו

מסתבר שגם קאטו הזקן נכנס עם כוחותינו לרצועת עזה וכבר כמה וכמה ימים אין תקשורת טלפונית אתו, כך שלא יכולנו לשמוע ממנו כלום, אבל אנחנו יכולים לנחש מה הוא בוודאי היה רוצה לומר בעניין ההוא, נכון?

להערות ולהארות שלכם: [email protected]