אבי נעים
אבי נעיםצילום: הלל מאיר/TPS

השבת השבויים, חיסול מנהיגי החמאס, שליטה בטחונית מלאה ברצועת עזה ושיקום מהיר של ההתיישבות בעוטף.

אחרי ההפתעה הגדולה של השבעה באוקטובר, הכשל המודיעיני המהדהד, הכשל המבצעי, מאות השבויים והאובדן הגדול של הקורבנות, יהיה קשה למדינת ישראל להכריז על ניצחון כשתסתיים המערכה.

עבר קצת יותר מחודש מאז אותה שבת בה התעוררנו למציאות ששינתה ועוד תשנה את האופן שבו מדינת ישראל מתייחסת לתפיסת הביטחון במדינה ובמרחב.

הכשל המודיעיני והמבצעי של אותה שבת הביא לקריסה של כל מערך הגבולות מול עזה, אבל לא רק, האמון של החברה הישראלית במה שנחשב פרה קדושה, מערכת הביטחון הישראלית - קרס, מאות אזרחים נשבו וההתיישבות בעוטף ננטשה.

זמן התגובה הצבאי לאירוע כמערכת כשל, עברו שעות רבות עד שהגיעו כוחות ביטחון מאורגנים, הן ביבשה והן באוויר ובמשך שעות מי שנלחמו לבד, היו כיתות הכוננות של הישובים, שוטרי משטרת ישראל והתארגנויות של לוחמים ואזרחים שלקחו יוזמה פרטית.

מרגע שנפתחה המערכה הצבאית אנו עדים לאירוע אחר, צה"ל קטלני וחכם שעובד בשיתוף פעולה יוצא דופן של כוחות הקרקע, המודיעין הצמוד וחיל האוויר שמכה ללא רחם במחבלים, כל זאת במתאר הלחימה המורכב ביותר, של שטח בנוי בצפיפות, עמוס באוכלוסייה אזרחית עויינת ומערכת מנהרות תת קרקעית שנבנתה במהלך עשרים שנה על ידי החמאס.

המערכה הצבאית תוכרע כשתהיה שליטה בטחונית ישראלית מלאה מהים, דרך הגבול המצרי עד ישובי העוטף - אפס טילים לכיוון ישראל וחיסול של כלל מפקדי החמאס ובראשם יחיא סינואר, איסמעיל הניה ובהמשך כל שדירת מפקדי החמאס ברחבי העולם.

השבת החטופים לביתם תוכרע בעיקר בזירה הבינלאומית ובלחץ של מדינות המפרץ, בראשן סעודיה, קטאר ומצרים מתוך אינטרסים אסטרטגיים צרים שלהן ולא מתוך אהבת ציון.

החטופים מחד הם הקלף החזק ביותר של החמאס והג'יהאד ומנגד מהווים עבורם משקולת כבדה בזירה הבינלאומית בשל העובדה שמדובר באזרחים, נשים, קשישים וילדים, חלקם בעלי אזרחות זה וכל זה אחרי הטבח הקשה שבוצע ותמונותיו פורסמו בעולם.

למרות הכל זאת תהיה תמימות לחשוב שהחטופים ישוחררו ללא תמורה של שחרור מחבלים מהכלא הישראלי ואנו עדים ללוחמה פסיכולוגית קשה סביב נושא רגיש זה.

שיקום ההתיישבות הוא אתגר קשה אבל החשוב מכל לתודעת הניצחון, רבים מתושבי העוטף חוששים לשוב, לחלקם אין לאן לשוב ויש כאלה שהכריזו שלא ישובו.

זוהי שעת מבחן למדינת ישראל - השיקום חייב להיות מהיר תוך השקעות כלכליות אסטרונומיות, באופן שיגרום למשפחות וצעירים רבים לשוב ולהתיישב בעוטף - זה מה שיוגדר בסופו של דבר כניצחון.

בשלב הראשון הייתי מציע למחוק את המילה עזה מהלכסיקון הישראלי ולמצוא שם חדש לעוטף ולכפר עזה, זאת במקביל למחיקה פיזית בלתי מתפשרת של ארגוני הטרור והאיום כלפי עם ישראל.

הכותב כיהן בעבר כמנכ"ל משרד ההתיישבות וכראש מועצה