עמית קדם
עמית קדםצילום: ערוץ 7

במקביל למערכה הגלויה בדרום, בצפון ובמרכז, מתקיימת מערכה סמויה יותר, אך לא פחות חשובה, על התודעה של כולנו, החברה הישראלית כולה.

גם האויב, כך מתברר יותר ויותר, מכוון לא רק טילים פיזיים אל כל רחבי הארץ, הוא מכוון גם למלחמה על התודעה, תוך שהוא מעריך שהתפוררות החוסן הלאומי היא שתכניע אותנו בסופו של דבר.

"במערכה הפיזית-מעשית לוחמים טובי חיילינו, אבל במערכה התודעתית כולנו לוחמים, ללא יוצא מהכלל", אומר נוריאל אהרן, מנהל מכון דמיון נובע. "במערכה הזו האויב מבין היטב את כוחו של הציור, של הדמיון, ולכן אלפי סרטונים ותמונות קשות צולמו ושודרו, כדי להטמיע בתוכנו ציורים שיערערו תפיסות, אמונות, ואת הביטחון האישי. האתגר שלנו הוא להחזיר לעצמנו את השליטה על הציורים שבתוכנו".

נוריאל אהרון
נוריאל אהרוןערוץ 7

"אנחנו תחת מתקפה תודעתית פסיכולוגית, מעבר לפיזית", אומר גם עמית קדם, מייסד שיטת דמיון-נובע. "כל אדם מרגיש בימים אלה רגשות לא פשוטים – מתח, עומס, חרדה, דאגה, לעיתים עד הצפה. לפעמים נדמה שהרגשות השליליים האלה שולטים בנו. באופן טבעי עם הרגשות האלו נוצרים אצלנו ציורים שיוצרים מחשבות, כי המחשבות שלנו כבני אדם תמיד מלוות בציורים.

"אבל אנחנו בקרב תודעתי על המחשבה שלנו, וחלק מהקרב הזה זה קודם כל לשאול את עצמנו כמה אנחנו פאסיביים או אקטיביים מול מה שקורה סביבנו? בימים שכאלה רובנו צורכים תקשורת וחדשות בלי סוף, וכך מופעלים על ידיהם. ובאופן טבעי חדשות שכאלה יוצרות חרדות ודאגות וחוסר אונים. אך אם אבין שאנחנו במערכה על התודעה שלנו, ואבחר לצרוך את המינימום שנדרש כדי לדעת מה קורה, ולחפש איך להיות יותר אקטיבי, אוכל להיעזר בכלים שיאפשרו לי למצוא ביטחון, שמחה, אמונה, אהבה - ומשם לפעול ומשם להתפלל. מקובלנו שכאשר ישנו חושך כה גדול בעולם, יורד אתו גם אור גדול לעולם. אנחנו מרגישים מעט ממנו, בגילויים של אחדות, חסד, אהבה. ואל האור הזה אפשר להתחבר.

"בעומקם של דברים", ממשיך קדם, "אנחנו יודעים שמחשבות גם יוצרות מציאות, ולכן אם ניכנע רק לדאגות ולמחשבות שליליות, אני עלול בלי שרציתי להיות שותף ליצירת מציאות כזו שתתממש. ולכן האתגר שלנו הוא לעורר ביתר תוקף את הציורים הטובים שלנו, של עולם מתוקן, שלם, מלא באור של חסד ואמת וצדק. את כל זה אנחנו יכולים לצייר ולהשפיע על המציאות. בדמיון-נובע אנחנו לומדים לעורר את החושים הפנימיים, ולתרגל כלים של גמישות, תנועה מחשבתית, ויכולת לנוע בין רגשות ומצבים תוך שאני מחזיר לעצמי את הבחירה".

קורסי למידה והכשרה בשיטה נפתחים ממש בקרוב– מקומות אחרונים – לחצו כאן לפרטים ולקבלת סילבוס הקורס >>>

"שיטת הדמיון הנובע מאפשרת לנו לגלות נקודת משען פנימית, שהיא מקור חוסן ומצפן נפשי", אומר אוריאל ליכטנשטיין, המלמד בקורס הנשים של מכון דמיון-נובע בירושלים. "בימים של טלטלה וסערה, אפשר בקלות להיות מטולטלים לכל כיוון לפי משב הרוח. יש מחוץ לנו מקורות עוצמה מאד גדולים וגם נקודות מאד מחלישות ומורידות. הכוח של העבודה בדמיון הוא ביכולת למצוא את הנקודה הפנימית, שתייצר עוגן ויציבות נפשית פנימית, עם חוסן שיאפשר לנו להיות במקום נכון – מקום של עשייה, נתינה – כל אחד לפי מצבו ועניינו. דווקא הטלטלה החיצונית היא הזדמנות לחלץ מאתנו נקודת דיוק פנימי עמוקה יותר, שיש בה הקשבה פנימית שמנביעה מספיק כוח כדי לייצר משענת".

"תמונות וציורים שנשתלו לנו בדמיון, אנחנו "סוחבים" אתנו בלי שאנחנו יודעים לאורך שנים רבות", מוסיף נוריאל אהרן. "היכולת לעבד אותם בצורה נכונה, להוציא את הרע שבהם ולהפוך אותו לחיובי, זו מתנה שהדמיון הנובע מאפשר. ברמה הפרקטית זה אומר לגלות בתוכי חלקים אחרים שעוד לא באו לידי ביטוי, ולהביא לריפוי של החלקים שחוסמים אותי ומורידים אותי מטה. ואז מסתבר שהקושי שפגשתי הוא לא רע, יש בו הזדמנות לדיוק וחיבור מחודש ושלם יותר לעצמי".

בימים אלה גם מכון דמיון-נובע מתגייס למען המערכה, ומאפשר הזדמנות אחרונה להצטרף לחלק מהקורסים שנפתחים ממש בקרוב. "אנחנו מבינים את החשיבות של הכלים של הדמיון-הנובע במערכה התודעתית, ובכלל במצבים מאתגרים בחיים, נשארו מקומות אחרונים בקורסי למידה והכשרה בשיטה", אומר נוריאל אהרן. "אנשי טיפול, אנשים שעוסקים במפגשים אישיים, ואנשים שפרנסתם נפגעה בשל המצב, יוכלו להצטרף לקורסים בתנאים מיוחדים וייחודיים למצב".

קורסי למידה והכשרה בשיטה נפתחים ממש בקרוב – מקומות אחרונים – לחצו כאן לפרטים ולקבלת סילבוס הקורס >>>