מתנדבים
מתנדביםצילום: מאיה פרת

מאות חברי הגריעינים המשימתיים, חברי תנועת תרבות מקבוצת מקו"ם (מועצת הקבוצות והקהילות המשימתיות בישראל), התגייסו למען חיזוק העורף והחזית גם בתחומי התרבות והאמנות.

תוך זמן קצר, הקימו את "תרבות בחירום", פרויקט המעניק מענה רגשי דרך אמנות ותרבות לחיזוק ושיקום בריאות הנפש לתושבי העוטף ומשפחותיהם שנפגעו במלחמה.

לטובת המהלך, הוקם חמ"ל ארצי שקולט צרכים שעולים מהשטח ומחבר אותם למאות מטפלים באמנות, מדריכים, מלווים ואנשי תרבות שנרשמו לפעול למען מטרה חשובה זו. השבוע ייצאו מספר משלחות של מטפלים, אמנים, ומדריכים אשר יעניקו מענה לילדים, בני נוער, ומבוגרים במרכזי המפונים מיישובי העוטף.

כמו כן, יתקיימו מופעים מוזיקליים וסדנאות אומנות למשפחות של צוותים רפואיים וכוחות הצלה, אנשי מילואים, קשישים בודדים, ילדים ונוער. בנוסף, יסייעו למוסדות תרבות מהדרום לחזור לפעילות וגם יכשירו מקלטים באזורי עימות.

אופיר בן ארי, סמנכ"לית תרבות: "לאמנות ולתרבות יש יכולת עצומה לתרומה לחוסן החברתי-לאומי ובמיוחד בימים קשים אלה יש לכך חשיבות רבה להתמודדות עם הטראומה. בתנועת תרבות ישנם אלפי חניכים ותלמידים במסגרות החינוך השונות, מאות אמנים ופעילים ב-25 רשויות מקומיות, ומאות צעירים וצעירות אשר התיישבו ברחבי הארץ ומגוייסים בימים אלה למאמצי הסיוע הלאומיים".

גם חברי קהילות 'תוצרת הארץ', אשר פועלת לעודד צעירים להתגורר בערי הפריפריה של מדינת ישראל, מקבוצת מקו"ם, פועלים בימים אלה ברחבי ארץ ומפעילים את 'משפחות צו 8' – מיזם ארצי לתמיכה במשפחות המילואים, כי צבא חזק צריך עורף חזק.

שרון אביס, מנכ"לית תנועת קהילות צעירים 'תוצרת הארץ': "לכל חייל שגויס להגן על המדינה מחכה משפחה בבית שצריכה להיות חזקה עבור הילדים שבעורף ועבור החיילים שבחזית. למשפחות אלו אנחנו קוראים "משפחות צו8" והחוזק שלהן חשוב לא פחות מאיתנות הלוחמים בשטח" אומרת שרון אביס, מנכ"לית 'תוצרת הארץ'."

במסגרת מיזם 'משפחות צו8', חברי 'תוצרת הארץ' מקימים בערים שונות קהילות עבור משפחות המילואימניקים והמשפחות המפונות מעוטף עזה ומהגזרה הצפונית ויוצרים עבורן פעילויות ופרויקטים של תמיכה וסיוע בהתאם לדרישה שעולה מהמשפחות. בין הקהילות ישנם תושבי נחל עוז אשר חולצו מהקיבוץ אחרי השבת השחורה, חלקם היו נצורים בממ"דים כמו שאר חברי הקיבוץ וחלקם נלחמו במחבלים יחד עם חברי כיתת הכוננות של הקיבוץ. כך גם חברי הקהילות בשדרות וקריית שמונה אשר פונו כולם מבתיהם ופועלים כעת עם המפונים בריכוזים השונים.

בטבריה המרכז הימי החל להפעיל פעילות הפגתית עבור המשפחות המפונות שהגיעו לעיר. כ-400 בני נוער, משפחות וילדים יורדים לכנרת עם קייקים, חותרים, עושים פעילות גופנית לצד השקט והרוגע של הכנרת. את הפעילות מפעילים צוותים של כ-10 חברי 'תוצרת הארץ', צעירים וצעירות בני טבריה, ומעניקים למשפחות המפונות הפוגה חשובה לגוף ולנפש. זאת בהובלתם של שליו דרי, חותר אולימפי ובר פרי, מורה לחינוך גופני, יחד עם מנהל המקום, מנשה האגדי.

בקריית מלאכי חברי וחברות הקהילה מקיימים פעילות הפוגה לילדים במקלטים ובבתים פרטיים הכוללות הקראות סיפור, שעת יצירה ומשחקים. כמו כן, חברי הקהילה מסייעים למשפחות צו8 בכל בקשה ואף עורכים קניות עבור אימהות שמטפלות בילדים קטנים.

בצפת אספו חבילות וארגנו משחקים לילדים בכל הגילאים שנשלחו למשפחות צו8 בעיר.

בנתיבות נרתמו עבור משפחות צו8 בעיר וערכו עבורן קניות, חולקו מעל למאה מארזי משחקים ויצירות, נפתח קו חם בטלפון להורים שצריכים סיוע עם הילדים, בישול ארוחות חמות לשוטרים וצוותי מד"א בעיר וכביסות לחיילים.

בחצור הגלילית נרתמו כדי לחבק ולעטוף את משפחות המפונים. קיימו מפגש קהילה לחיזוק מורלי ורגשי, וקיימו פעילות הפגתית לילדים שאפשרה להורים לנוח מעט. נוסף על כך, חברי הקהילה בישלו לכבוד שבת לגדוד שמצוי כבר שלושה שבועות בשטח. בהמשך חברי הקהילה ימשיכו להיות משולבים בחמ"ל היישובי ולארח את ילדי המפונים, יחברו בין צעירים לקשישים עריריים ויעזרו בהנגשה וקבלת שירות של תיאומים בירוקרטיים במדינה כמו ביטוח לאומי.

אל גבעת שמואל, שבמהלך השנה לא פועלה בה קהילת 'תוצרת הארץ', הגיעה מוריה שרעבי, מנהלת מחוז דרום ב'תוצרת הארץ' שהתפנתה משדרות לגבעת שמואל ופתחה בעיר קהילה פעילה של משפחות צו8, במסגרת הפעילות בעיר הקהילה מייצרת עבור המשפחות פעילויות הפגה לילדים, סיוע באיתור בייביסיטר, אריזה וחלוקת ערכות יצירה לילדים, חלוקת ערכות להכנת פיצה בבית ועוד.

בלוד חברי הקהילות פעילים באופן תדיר בשכונות ומפעילים את החמ"ל העירוני. כמו כן נרתמו חברי הקהילות למבצע פתיחה, ניקוי והשמשת המקלטים בעיר.

ניתן להגיע להתנדב וגם מפונים שיכולים להזמין פעילות דרך אתר "תרבות בחירום" https://www.tarbutnet.org/

צילום: תנועת תרבות
צילום: תנועת תרבות
צילום: תנועת תרבות
צילום: תנועת תרבות
צילום: תנועת תרבות