שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

על מי הם עובדים?

יש כמה משפטים שמרחפים מעל כל אולפן וכמעט בכל ראיון מאז הסתערה עלינו המלחמה בדרום, ואני חייב לומר שקצת נמאס לשמוע את המשפטים האלה.

קחו לדוגמא את 'לכולנו נפל האסימון', או את ה'הגיע הזמן להחליף דיסקט', וגם ה'מה שהיה כבר לא יהיה עוד', או 'זהו זה, סיימנו לדבר מערבית. מעכשיו נדבר ערבית' וה'התפכחנו. הבנו עם מי יש לנו עסק' והמשפטים הדי דומים הללו שבאים לומר את אותו מסר בעצם.

ולמה נמאס מהמשפטים האלה? כי הם די בלה בלה בלה חסר משמעות כאשר עדיין רואים בסקרים נוכחות בולטת ומשמעותית של מתכנני המדינה הפלשתינית ביהודה ושומרון. אם בני גנץ, הרואה בעצמו את ממשיכו של רבין, עדיין סבור שלצד המכה הצבאית יש לאפשר לאורח שלו, אבו מאזן, להקים מדינה, תופס את הובלת הסקרים, המשמעות היא שכל שיח הדיסקטים והאסימונים רלוונטי בדיוק כמו דיסקטים ואסימונים. לא יותר. לא הפנמנו, לא התפכחנו, לא התעוררנו. בקרוב נשוב בדיוק אל אותם מקומות, אל אותם חזיונות תעתועים וחלומות שווא מסוכנים. כדאי להתכונן.

ועיתונים קראתם?

בהחלט חשובה המצגת שהתריעה באמ"ן מהיערכות החמאס למתקפה, בהחלט חשובה התראת התצפיתניות, בהחלט חשובה חשיפת החוברת המודיעינית שתיארה אחד לאחד את שלבי ההסתערות החמאסית על יישובינו וקיבוצינו. אני רק תוהה למה היה צריך את כל אלה. הרבה יותר קל ופשוט לפתוח עיתונים מסוימים ולקרוא מאמרים ואזהרות של אינספור דוברי ימין, הוגים, פובליציסטים, עיתונאים ואפילו סתם אזרחים שכבר שלושים שנה מתארים מה עוד יקרה לכולנו בצבעים עזים אדומים ושחורים.

אבל כל אותן אזהרות והתראות זכו ללגלוג, בוז, ולעג והשתקה, ועכשיו דורשים המלגלגים, המשתיקים וסותמי הפיות גם מהם לעשות חשבון נפש.

סוחרים תמימים

מה בדיוק חשבתם שיקרה כשהפכתם את שירי ביבס ושני ילדיה לאחד מסמלי החטופים, שחמאס ימהר לשחרר דווקא אותה? לא צריך להיות סוחר שטיחים ממולח בשוק הפשפשים כדי להבין שכל התמקדות ציבורית ותקשורתית בהם מבהירה לחמאס שכדי למקסם את הקלפים שבידיהם הם צריכים לשמור את האם וילדיה אצלם כמה שיותר זמן, ובבוא היום לדרוש עליה מחיר יקר. לאן נעלמה תובנת הרחוב המינימאלית הזו?

מבשלים לנו את התודעה

איילה חסון היא אשת תקשורת ישרה. איך אנחנו יודעים? פשוט מאוד, כי היא הפכה לשק איגרוף וללעג מצידם של כל מיני תופעות טבע כדוגמת 'ארץ נהדרת' (ד"ש לקאטו הזקן). ממש משום כך נראה לי שיש מקום לתהות על הכתבה שבה דיווחה השבוע על אותה מצגת שהתרוצצה באמ"ן והציגה את תרחישי בוקר שמחת תורה כמעט בדייקנות ולא זכתה להתייחסות של הקודקודים.

בעוד הטקסט המילולי והקריינות של איילה חסון מדווחים על כך שראש אמ"ן ואלוף הפיקוד העדיפו שלא להתייחס למצגת ולדבוק בתיאורית החמאס המורתע, צצו שוב ושוב בצילומי הכתבה דמותם של שרי הממשלה ובעיקר של.. ניחשתם נכון, ראש הממשלה בנימין נתניהו. כאשר חסון מדברת על דיונים שהתקיימו כדי לעדכן את המצגת באוגוסט האחרון, רואה הצופה ישיבת ממשלה, למרות שלפני רגע דיברה חסון על ההתעלמות של הצבא מעוד ועוד סימנים מעידים על רצינות כוונותיהם של אנשי החמאס. הבישול הבעייתי הזה בלט במיוחד כשבדיוק בשנייה בה אומרת חסון את המילה "לא הבהבו לאיש נורות אזהרה", נראית דמותו של ראש הממשלה על כל המרקע.

חשוב להבין, הכנה של כתבה כזו לא נעשית במקריות. לא מגיע בימאי המהדורה או התכנית, מלקט כמה קטעי וידאו מהגורן ומהיקב, מצמיד קריינות ומראה לנו את התוצרת. זה לא עובד כך. הקריינות מותאמת לתמונות ולסרטוני הוידאו ברמת דייקנות של עשירית השנייה. אין פספוסים בדברים האלה. מדובר במקצוענים ביותר שעושים עבודה מדוקדקת ומתוזמרת ברמות שאנחנו לא מכירים מתחומים אחרים.

אז למה שוב ושוב כאשר איילה חסון מדברת על מחדל ההתעלמות מהמצגת אנחנו רואים את נתניהו ואת שרי הממשלה? אז אמרנו שאיילה חסון היא עיתונאית ישרה, וממש משום כך מיד לאחר הכתבה היא הוסיפה הערה חשובה משלה ולפיה יתכן ובחלק מהתמונות בכתבה היה אלמנט של הטעיה וכי גם היא עצמה לא יודעת אם הרמטכ"ל והדרגים שמעליו עודכנו על המצגת.

מאחר ואין ספק שאיילה ראתה את הכתבה לא פעם לפני שהיא עלתה לשידור, נותרנו עם סימני שאלה. זו הרי התכנית שלה, אז מה קורה כאן? האם מישהו אילץ אותה לשדר כתבה שמטעה את הציבור עד כדי כך שהיא עצמה מגדירה את הכתבה ככזו שייתכן ויש בה הטעיה של הציבור? קטונתי מלהכריע.

פתקא טבא

יש חשש שאולי לא ראיתם את הצילום שהתרוצץ ברשתות החברתיות, אז כדי שלא תפספסו נביא גם כאן את הסיפור הקטן הזה על משפחה תושבת נחל עוז שחזרה לביתה אחרי חודשיים כדי לקחת כמה פריטים אל המלון בו הם שוהים. על השיש חיכה להם שטר של חמישים שקלים ופתק בזו הלשון "לקחנו בקבוק יין לטובת קידוש. זה הכסף עבורו. תודה וסליחה".

אשרי העם שככה לו. סיפורים קטנים שמזכירים לנו לאיזה עם נפלא אנחנו שייכים.

רגע של התרעננות

קאטו הזקן חזר לכמה שעות של הפוגה והתרעננות בבית והתקשה להאמין שבאמת עדיין משדרים את ארץ נהדרת. "מה, זה באמת מצחיק אתכם? אתם לא רואים שכאילו כלום לא קרה כאן, הם ממשיכים לרמוס ולדרוס את כל מי שניסה למנוע את הטרגדיה ההיא. זה אמור לגרום לכם לבכות. לא לצחוק", אמר רגע לפני שקיבל שיחה שבה הודיע לו המ"פ שלו שהוא מוקפץ. תמה ההתרעננות.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]