קיבוץ בארי
קיבוץ באריצילום: Yonatan Sindel/Flash90

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופסור אשר כהן, ותמיר שפר, רקטור האוניברסיטה, שלחו היום מכתב לכל הסטודנטים וסגל האוניברסיטה, ובו ביקשו לקבע את גבולות חופש הביטוי של חברי הסגל והלומדים במוסד.

"הבעת אהדה למעשה הטבח הנורא מחריבה את היסודות עליהם מושתתת חברה אנושית. היא מבטאת זילות כלפי חיי אדם ופוגעת באופן חמור בכבודו של כל אחת ואחד מחברי קהילת האוניברסיטה. היא גם חורגת מהמותר על פי החוק".

המכתב, שפורסם בעברית, באנגלית ובערבית, קרא גם "להימנע מהכללות המייחסות תכונות שליליות או מעשים פסולים לאנשים על יסוד מאפיינים קבוצתיים כמו דת, לאום, מגדר וכדומה"

המכתב נשלח על רקע התבטאויות חריגות של סטודנטים וחברי סגל במגוון מוסדות בארץ, שהביעו ברשתות החברתיות תמיכה בטבח בשמחת תורה או ביטויים כמו של ד"ר אבו אמנה שבתחילת המלחמה פרסמה את הפוסט "אין מנצח מלבד אללה".

לטענת ארגון עדאלה, יותר מ-80 סטודנטים ערבים הושעו מלימודיהם בשל פרסומים החשודים כתמיכה או כהזדהות עם חמאס מאז תחילת הלחימה. אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה, בצלאל ואוניברסיטת תל אביב הודיעו כבר לפני ימים אחדים שהשעו וישעו כל סטודנט שיביע תמיכה בארגון הטרור.