שי אלון
שי אלוןצילום: יוסף אנאיה

החברות המיוחדת שלי ושל יהונתן שטיינברג נוצרה בשנתיים שהיה מח"ט בנימין ומאז נפשי דבקה בנפשו. הבנתי באותו רגע שאני אוסף אותו להמשך חיי, ולא חלמתי שזה יהפוך לזמן קצר כל כך.

החברות האישית שלנו הפכה לחברות בין המשפחות ואין בי מילים כדי לספר על רעייתו האצילה יסכה שתבדל"א וילדיו שבכל שבת שהיו מתארחים אצלנו היו הופכים את הזמן המשותף לחגיגה אחת גדולה.

שנינו שירתנו כלוחמים בנח"ל, וכאשר אני השתחררתי מהצבא המשכתי לעיסוקיי, יהונתן בחר להמשיך לקריירה צבאית. זה הסיפור על האיש המדהים הזה שגדל בכור ההיתוך של משפחת שטיינברג בגבעת זאב. סיפור על אנשים מוכשרים כיהונתן שקרוצים מחומרים נדירים ושבכל דבר שיחליטו לעשות בחיים יזכו להצלחה גדולה וישועות, אך בחרו להקדיש את חייהם למען עם ישראל. וכל פעם שאני זוכה להיכרות עם מלאכים כיהונתן, אני אומר לקדוש ברוך הוא: 'מה יצרת בעולם הזה', אנשים מיוחדים".

"חז"ל אומרים או חברותא או מיתותא- או שיש לך חברותא או שאתה מת, או שיש לך חברים מדהימים לחיים, כמו שהיו ליהונתן ויסכה. כל שרשרת הפיקוד הבכירה והלוחמים נמנו עם החברותא של יהונתן וגם אני זכיתי לחברותא עמו בתקופה ששירת כמח"ט בנימין שנחשב לאחד התפקידים הקשים והתובעניים בצה"ל. יהונתן היה אחד מהאנשים הצנועים ביותר שהכרתי בחיי, חף מגינונים, עניו וביישן שעינינו המאירות מספרות הכל. הוא היה לוחם, מפקד, איש אמיץ מקצוען ולפני הכל אדם ירא שמים.

הרב אלי סדן דיבר על ברכת 'את צמח דוד עבדך תצמיח', ואמר ששנים היה מתפלל שיצמח לנו דוד המלך. ואולם בשנים האחרונות הצמח הזה כבר צמח, והולך וצומח. דוד שהיה גם גיבור איש מלחמה הוא גם דוד של ספר תהילים, מלא ענווה, קדושה ויראת ד'. הצמח הזה הולך וצומח לנגד עינינו - בחורי ישראל גדולים בתורה ויראה ואהבת ד', וגם גיבורי חיל אנשי מלחמה. מפקדים דגולים, מחרפים נפשם למען האומה.

כולנו כאן בוכים, אבל בעולמות העליונים ישנו עכשיו אור גדול. בדיוק כרגע נפתחו שערי שמים, לקראת יהונתן; כל הרוגי המלכות עומדים בשורה ומקבלים את יהונתן לקרבם בחיבוק ובהצדעה, ובראשם יוצא לקראתו רבי עקיבא, מחבק את פצעיו ואומר לו ברוך הבא הרוג מלכות, ברוך הבא יהונתן. 'מנשרים קלו ומאריות גברו, איך נפלו גיבורים, צר לי עליך אחי יונתן'.

יהונתן אחי האהוב, תדע לך שאין מעלה נשגבה יותר מהקרבה עבור שמירת עם ישראל. לא נתת לאף אחד להסיט אותך מהדרך המופלאה בה צעדת בחייך הקצרים שנגדעו באיבם. התמסרותך ואהבת האין סופית ליסכה, לילדיך, לפקודיך ולחבריך, הדאגה והרצון התמידיים להעניק ולעשות הכל למען עם ישראל-כל אלה עלו על כולם. אהבת ארץ ישראל מזוקקת וטהורה שלעולם אינה תלויה בדבר. עכשיו אתה יכול לנוח, שתדע שעשית כל מה שהקדוש ברוך הוא רוצה ממך.