מנהרת טרור של חיזבאללה. ארכיון
מנהרת טרור של חיזבאללה. ארכיוןצילום: דובר צה"ל

עיניה של ישראל ועיני העולם נתונות במתרחש ברצועת עזה, אבל האצבע גם על הדופק בגזרת הצפון. לצד הקביעה שישראל אינה מעוניינת במלחמה בשתי גזרות במקביל, ההערכות הן שלא ניתן יהיה להשיב את התושבים ליישוביהם ללא מכה משמעותית בדרום לבנון. על כך שוחחנו עם השר לשעבר, אלוף פיקוד הצפון בעבר, יוסי פלד.

בראשית הדברים ביקשנו את התייחסותו של האלוף במיל' פלד להתקדמות הלחימה ברצועה כפי שהוא רואה אותה והוא משיב כי "ממה שאני יודע וממה שאני מצליח לשמוע, צה"ל בהחלט מבצע את המשימות. צה"ל עובד לאט ובזהירות וכתוצאה מכך הוא מגיע מהר לאן שצריך".

באשר לצפון מסרב פלד להתייחס לשאלת 'איך צריכה להיראות המכה הישראלית על חיזבאללה'. לטעמו, אין מקום לדבר על ה'איך', אלא רק להציב את היעדים שאליהם צריך להגיע: "המשימה שאליה צריך להגיע היא שתושבי הצפון, מרגליות, שתולה, זרעית, ראש הנקרה, למעשה מהים ועד הר דוב, יוכלו לחזור לישובים שלא תחת איום, וזה אומר שאין חיזבאללה מגבול ישראל לבנון ועד הליטני כמו החלטת האו"ם מלפני הרבה מאוד שנים, וכפי שאנחנו יודעים ההחלטות הללו לא ממש מתקיימות. זה מה שצריך לעשות. איך לעשות, את זה אני משאיר לצה"ל".

לשאלתנו אם הקשר בין ממשלת לבנון והחיזבאללה אוזק את ידיה של ישראל מלפעול, משיב פלד בשלילה וקובע כי ההיפך הוא הנכון. "מה שמחזק את ידינו זו האחריות שלנו שיהודים ישראלים באשר הם יוכלו לחיות בלי איום של החיזבאללה. זו המשימה ואותה צריך לקיים, אם אפשר בדרכים דיפלומטיות לקיים את ההחלטה שהחיזבאללה יהיה מעבר לליטני, מה שאני לא מאמין. לטעמי זה יילך רק בכוח והלוואי שאני טועה".

"אני לא מדבר על האיך בכלל כי זה לא רציני, ואני שומע כל מיני לשעברים כמוני שיודעים להגיד איך, מה, מתי, איזה סדר כוחות ובאיזו עוצמה. לי אין את הכלים האלה. אני יודע רק מה צריך. איך לעשות, אני סומך על צה"ל שיעשה את זה וידאג לכך שבין הגבול והליטני אין חיזבאללה שמאיים על הישובים".

בעקבות דבריו אלה אנחנו שואלים את פלד אם ניתן לשמוע מבין דבריו ביקורת על אותם לשעברים שבוחרים באולפנים כדי לפרוס את משנתם המבצעית, ואולי חוטאים בכך לביטחונה של ישראל.

"האולפנים שבהם אני נמצא מדי פעם בפעם, אם כי אני משתדל לא להיות שם יותר מדי, הם לא מקום לתכניות מבצעיות, איך לעשות מה, מה עדיף על מה. זה לא רציני ולא אחראי. זו עמדתי בלי למתוח ביקורת על איש כזה או אחר. זה לא תפקידנו לעשות. מותר לנו להציג לציבור את ציפיותינו מצה"ל וממשלת ישראל, זה בסדר גמור. את האיך נשאיר למי שיש בידו את האחריות לעשות".

האם הציפיות הללו לדרום לבנון נקי מחיזבאללה הן ציפיות ריאליות לטעמו של פלד, או שמא מדובר בציפיות בשמים? "יש לנו ברירה?" משיב פלד בשאלה וקובע כי "הציפיות לא בשמים כי אין לנו ברירה".