יש תועלת לארגון? הצלב האדום
יש תועלת לארגון? הצלב האדוםפלאש 90

יהונתן סבן היה בעבר דובר הצלב האדום בישראל. כיום הוא חלק מצוות החוסן במטה לשחרור החטופים, ובשיחה עם ערוץ 7 הוא נשאל אם יש מנופים כלשהם שניתן להפעיל על הצלב האדום על מנת שאנשיו יגיעו לחטופים ויוודאו את מצבם.

את השיחה אנחנו מקיימים עם סבן לקראת המפגש שצפוי שר החוץ, אלי כהן, לקיים עם נשיא הצלב האדום בדרישה להגיע לחטופים ולוודא את מצבם.

לשאלת היכולת של ישראל להפעיל מנוף כלשהו מול הצלב האדום, הוא אומר: "אני בטוח שהצלב האדום רוצה לפעול כדי להביא לסיום הסוגיה המאוד כואבת הזו של 239 חטופים. הבעיה היא שאופן הפעולה של הצלב האדום דורש את הסכמת שני הצדדים לסכסוך כדי שהוא יוכל לפעול, וכשהוא נתקל בסירוב מצד חמאס אין לו אפשרות להפעיל סנקציות כלשהן שיכריחו את חמאס לתת לו להיכנס. אין לארגון נשק או סנקציה כלכלית כלשהי. הוא לא יכול להפסיק סיוע הומניטארי לצד השני".

האם המשמעות היא שהצלב האדום תלוי ב"טוב ליבו" של החמאס, והמשמעות היא שישראל תלויה ב"טוב ליבו" של החמאס ולכן אין טעם לדבר עם הצלב האדום? סבן משיב: "צריך להמשיך לפעול ולהפעיל לחץ על הצלב האדום בדרכים דיפלומטיות, לדרוש שיפעל ככל שהוא יכול כדי ליצור קשר עם החטופים ולהעביר את כל המידע הרפואי ולהעביר להם תרופות וכו'. יש שם הרבה ילדים קשישים וחולים שצריכים את התרופות. לכן לא הייתי מוותר ואומר שהצלב האדום לא יכול לעשות כלום ולכן אין טעם. צריך להמשיך ולהפעיל לחץ דיפלומטי וציבורי על הצלב האדום, לדרוש ממנו לצאת מהשתיקה שלו ולצאת בהצהרות פומביות שדורשות מהחמאס לאפשר מיידית גישה לחטופים".

על השתיקה היחסית של הארגון מציין סבן כי "הצלב האדום יצא בכמה קריאות בתחילת האירוע, אבל לא מספיק. הוא יכול לעשות יותר. מול מקרה חמור כל כך של חטיפת 239 אזרחים, הצלב האדום צריך לצאת מנקודת הנוחות של הניטרליות שלו", הוא אומר וקובע כי על הארגון לדרוש גם מהחמאס עמידה בכללי אמנת ז'נבה בדיוק כפי שהוא דורש מישראל.

עוד מזכיר סבן בדבריו כי במלאת 70 לשחרור מחנות הריכוז אמר נשיא הצלב האדום שלא ניתן להתכסות בתירוץ של ניטרליות מול הפרה עמוקה כל כך של כללי היסוד האנושיים ויש לעשות יותר. הארגון חייב להראות יתר מעורבות.

עוד שאלנו את סבן אם קיים סיכוי שהצלב האדום יודע משהו על החטופים ולא מגלה זאת לישראל. "אין לי מושג ואני לא יודע", הוא משיב ומציין כי "הצלב האדום דוגל במונח 'דיאלוג חסוי', ומה שהוא שומע בצד אחד הוא לא אומר לצד השני ולכן זו שאלה שצריך להפנות אליו".