ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבןצילום: רויטרס

מפלגת השלטון "פידס" בהונגריה מתכוונת להילחם במימון זר וחיצוני של כלי תקשורת, ארגונים אזרחיים או מפלגות פוליטיות.

ראשי המפלגה יעלו מחר (שלישי) להצבעה בפרלמנט ההונגרי הצעת חוק המעוררת סערה במדינה. הצעת החוק תציע להקים משרד שתפקידו יהיה "לחקור פעולות המאיימות על ריבונותה של הונגריה".

יוזמי החוק לא סיפקו פרטים רבים על נוסח החוק, אולם ארגוני תקשורת וזכויות אדם במדינה חוששים כי המשרד החדש יפעל נגד ארגונים אזרחיים ובהם ארגוני זכויות אדם, ארגונים או מפלגות פוליטיות, וכלי תקשורת המקבלים תרומות או מימון חיצוני וממדינות זרות.

ראש הסגל של ראש הממשלה ההונגרי, גרגלי גוליאס, אמר כי "המשרד או הרשות הזו, נראה איך נקרא לה, יכולה לחקור כל מיני פעילויות שיפרו את הריבונות של מדינה".

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, טען בשנים האחרונות כי מדינות רבות וכן האיחוד האירופי פועלים לערער את היציבות בהונגריה ומממנים פעילויות נגד הממשלה המקומית. אחת המטרות העיקריות של אורבן היא למנוע מהמיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס לממן ארגונים הפועלים בהונגריה למען כניסת פליטים למדינה.

בשנת 2017 כבר אישר הפרלמנט בהונגריה חוק נגד ארגונים לא-ממשלתיים שלטענת הממשלה נועד להבטיח השקיפות של ארגונים המקבלים תרומות מחו"ל. בית המשפט לצדק של האיחוד האירופי קבע מאוחר יותר כי החוק מפר את זכויות ההונגרים והוא בוטל.