השגריר יעקב ליבנה
השגריר יעקב ליבנהצילום: דוברות

השתלחות פרועה ואנטישמית של אחד ממנהיגי מפלגת הימין הקיצוני בפולין בשגריר ישראל במדינה.

במהלך מצעד יום העצמאות הפולני שהתקיים בוורשה ביום שבת האחרונה, נשאו חלק מאנשי הימים הקיצוני בפולין שלטים נגד "האמריקניזציה והישראליזציה" של פולין.

אחד מבכירי מפלגת "קונפדרציה", גז'גוז' בראון, נשא שלט עליו נכתב "עצרו את הישראליזציה ואמריקניזציה של פולין" כמו גם שלטים כנגד האיחוד האירופי וקריאה ל"פולאקזיט" – יציאה של פולין מהאיחוד האירופי.

"איננו רוצים שפולנים יהיו אלו המעניקים ערבות למבצעי רצח העם המתרחש כעת במדינת פלסטין. ישראליזציה של קיומה של פולין - כלומר ויתור על האינטרסים של פולין עצמה ויישום האינטרסים של האימפריה האמריקאית, ואלה הסיבות לכך שהפולנים מפסידים", הסביר בראון.

בתגובה לשלטים נגד ישראל וארה"ב פרסם שגריר ישראל בפולין, יעקב ליבנה, פוסט בחשבון ה-X שלו בו ציטט את השלט של בראון. "'לעצור את הישראליזציה ואמריקניזציה של פולין' - כך קוראים "הפטריוטים" האלו ביום העצמאות הפולני בוורשה. הם נלחמים כנגד 3 "רשעים" – ארה"ב, האיחוד האירופי וישראל. אין מילים".

בתגובה לפוסט של ליבנה הגיב חבר הפרלמנט הפולני בראון בגסות ושלח את שגריר ישראל "הביתה או לעזאזל", לדבריו. "הביתה, כבודו. לך הביתה כמה שיותר מהר - או לך לעזאזל, מה שאתה מעדיף".

מפלגת "קונפדרציה" נחשבת למפלגת ימין קיצוני שראשיה הואשמו בהתבטאויות אנטישמיות. המפלגה מתנגדת לכניסת מהגרים ומיעוטים לפולין ותומכת ביציאה מהאיחוד האירופי. בבחירות שהתקיימו בחודש שעבר זכתה המפלגה ב-7.16 אחוזים מקולות המצביעים.