יעקב אשר
יעקב אשרצילום: Yonatan Sindel/Flash90

במהלך דיוני ועדת הפנים על ההקלות הנדרשות בתקופה זו עבור בניית ממדי"ם, העלה יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר את הצורך להרחיב הקלות בנושא זה גם למוסדות ציבור ובכך לשחרר את הבירוקרטיה הקיימת בתחום הזה.

מדובר על הרחבת הקלה שאושרה לפני כשבוע, במסגרתה הוחלט על תקנות פטור מהיתר בנייה לממ"דים בבתים צמודי קרקע ולמבני מגורים בני 2 קומות, שקווי הבניין שלהם אכן מאפשרים את הקמת הממ"ד, זאת בהתאם לבדיקה של עורך התוכנית ועל פי אישור מהנדס של פיקוד העורף בלבד מבלי להזדקק להליך של היתר הנמשך כידוע זמן רב.

לבקשת ח"כ אשר צורפו להקלה זו גם מבני ציבור כגון בתי ספר, גני ילדים ובתי כנסת. מדובר בבשורה חשובה שתקצר משמעותית את הדרך לממ"ד.

תיקון זה מצטרף לתוכנית ותקנות שמועצת התכנון אישרה כדי לאפשר מסלול מהיר לטובת חיזוק בניינים קיימים בפני רעידות אדמה, ללא תוספת זכויות בנייה. כיום, עם פקיעת תמ"א 38, ברוב המקרים לא ניתן לחזק מבנים ללא תוספת שטח. עם אישור התוכנית והתקנות ניתן יהיה לחזק את הבניינים בהליך מהיר.

בוועדת הפנים בראשות ח"כ אשר אמורים לדון בימים הקרובים בהקלות נוספות בתחום הבנייה והמיגון, כדי להאיץ עוד יותר את הענף ואת צרכי המיגון תוך הסרת כל חסם אפשרי.