יעקב חגואל ודודו סעדה
יעקב חגואל ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את יעקב חגואל יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, לשיחה על האנטישמיות העולמית.

"צריך להבין שמה שקרה בשביעי באוקטובר זה לא אירוע ישראלי בלבד. זהו אירוע עולמי ולא רק בעולם היהודי. מנהיגי העולם צריכים להבין שיש פה ארגון טרור שאם לא נעצור אותו בגבול ישראל הוא יגיע לכל העולם. אירועי האנטישמיות בכל העולם גדלים בצורה מפחידה - יש עלייה של כ - 500% בהיקף של כלל האירועים האנטישמיים. הכלי הזה של הרשתות החברתיות זהו כלי מלבה אנטישמיות, ובאותו כלי שמלבים - אפשר גם לכבות. אתה ואני וכל אחד בעזרת הסמארטפונים שלנו יכולים להשיב מלחמה, להגיב לכל טוקבק, להעלות פוסטים. אסור לעצום עיניים".

"אנחנו במוסדות הלאומיים בעולם, עובדים מול הקהילות היהודיות כל השנה וביתר שאת בשבועות האחרונים. אני מקבל שיחות של מנהיגי קהילות יהודיות בעולם שחוששים מפתיחת מוסדות עקב גילויי האנטישמיות. צריך לזכור שהאחריות לביטחונם של היהודים בתפוצות הם על הממשלות הריבוניות. הם אזרחים נאמנים כמו כל אזרח אחר ואנחנו לא ניתן למדינות ולמנהיגים לשכוח את זה. זו אחריותם. כמובן שאנחנו במוסדות הלאומיים עושים ככל שביכולתנו לחזק גם את החוסן, אבל גם פיזית את הביטחון של היהודים שם".

חגואל קורא ליהודי העולם לבוא הביתה: "קודם כל עליה. אין יהודי שאני פוגש שאני לא מסיים את שיחתי בכך שאני אומר לו - 'בשנה הבאה בירושלים'. אני צופה שכבר בשנת 2024 יעלו לישראל 100,000 עולים. נכון, לא תמיד קל כאן, אבל זה שלנו. שם זו גולה. עוברת עלינו תקופה לא פשוטה ולא פשוט להיות יהודי, אבל ההבדל בין להיות זר לבין זה שאתה חוזר הביתה - אתה תמיד יודע שהבית האמיתי שלך הוא כאן בישראל. בשבועות האחרונים המוקדים שלנו, שמקבלים פניות להתעניינות לעלייה - קורסים כי יש אלפי יהודים שמתעניינים לעלות לישראל".

"תמונת הניצחון בעיניים שלי זה שאנחנו נוכל לגור כאן בישראל, בנחת ובביטחון, בכל חלקי ארץ ישראל. ושנוכל להביא לכאן עוד ועוד יהודים. בגולה היום יש יותר יהודים מאשר בישראל. אם נצליח להגיע להישג שבתוך חמש שנים יהיו פה יותר יהודים מאשר בגולה - זו תמונת הניצחון שלי. בואו נרים את הראש בגאווה יהודית כי רק כך נצליח לעבור את התקופה הלא פשוטה הזאת".