עמוס שוקן
עמוס שוקןצילום: Amir Levy/FLASh90

עמוס שוקן, המוציא לאור של עיתון "הארץ" גיבה היום (שלישי) את דבריה של הכתבת עמירה הס, שהמליצה להטיל סנקציות על ישראל בעולם באופן כללי ועל מתנחלים בפרט.

בשיחה שהעבירה הס, זמן לא רב לאחר הטבח בעזה, היא המליצה שלא לאפשר כניסת מתנחלים ליבשת אירופה. לדעתה, האירופים צריכים להתנות כניסת ישראלים לתחומיהם, בשאלון שיכלול את השאלות הבאות: "האם אתה מתנחל?", "האם בצעת פשעי מלחמה?", "האם רצחת ילדים או אזרחים?".

הסרטון עם דבריה של הס שפורסם על ידי העיתונאי ישי פרידמן, עורר תגובות רבות. העיתונאית ליטל שמש כתבה: "מדובר בהפרעה נפשית על מלא". עורך הדין אוריאל חור ניזרי המליץ "להגיש תלונה בהולה למשטרת ישראל".

חלק מהמגיבים הגדירו את הס 'חלאה' וקראו להעמידה לדין באשמת בגידה. עמוס שוקן השיב להם: "עמירה לא חלאה, מי שחלאה באים מקרב המתנחלים שבחסות ממשלה שערורייתית ממשיכים בטיהור אתני של שטחים מפלסטינים. עמירה צודקת. אירופה צריכה להתגייס להציל את ישראל היהודית והדמוקרטית הן על ידי סימון מוצרים מן ההתנחלויות והן על ידי מניעת כניסה לארצות אירופה. השטחים הכבושים אינם ישראל".

כשנשאל "עמוס, מבצעי הטבח כינו את הילדים בעוטף 'מתנחלים', האם גם להם אסור להיכנס לאירופה?", ענה שוקן: "מי שחי בתוך הקו הירוק, הגבול הבינלאומי המוכר של ישראל, אינו מתנחל עבריין. מי שחי מחוץ לגבול הקו הירוק חי באופן בלתי חוקי כפי שנקבע באמנת ז׳נבה ובהחלטת מועצת הביטחון 2334 מדצמבר 2016".