מגיש הפינה הכלכלית בערוץ 7 עופר איובי מזהיר כי המתווה שהוצג עבור עסקים שנפגעו מהמלחמה לא יצליח אם לא יכלול התחשבות בצרכים האמיתיים של בעלי העסקים.

"אני מודאג מאוד", אומר איובי. "כל מתווה ייכשל אם לא יפרסו את החובות לרשויות עבור בעלי העסקים ל-18 תשלומים מינימום - ללא הצמדה וריבית".

הוא מסביר כי "בעל העסק זקוק עכשיו לאוויר ותזרים. ברגע שאתה מאלץ אותו לשלם באופן מיידי את החובות למס הכנסה, מע"מ, או כל רשות אחרת, אתה פשוט מחסל את התזרים שלו. הרי כיום לבעל העסק אין הכנסות".

"שמעתי גם שדחו את התשלומים בחודש. מה התועלת בזה? הרי עוד חודש-חודשיים בעל העסק יצטרך לשלם את מה שהוא חייב ואת מה שהצטבר לו בינתיים. אני חושב שללא הפריסה כל מתווה נועד לכישלון".

לטענת איובי, מי שייצג את העסקים מול האוצר בתהליך גיבוש המתווה, לא באמת בחן את המצב לעומק. "אם הם היו יורדים לשטח ושואלים את בעלי העסקים מה הדבר שהם הכי זקוקים לו כדי לשרוד וכדי שיהיה להם אוויר לנשימה - כולם היו מבקשים פריסת חובות - מעבר לדברים אחרים במתווה".

המודל עליו הוא מדבר לא זר לו. באינתיפאדת הסכינים פעל איובי, כשעוד היה איש עסקים, לגיבוש מתווה פיצוי שכלל את אותה פריסת תשלומים מדוברת - והצליח. "ירדנו לשטח לברר למה בעלי העסקים זקוקים. עשינו את הפריסה הזו, דיברנו עם האוצר ועם רשות המיסים והיתה לנו הסכמה לפריסת החובות. מעבר לתמיכה הכספית עקב ירידה במחזורים - זה דבר שנתן אוויר לבעלי העסקים".

איובי גם פנה באחרונה לשר האוצר וביקש ממנו לבחון את המודל. "העברתי לו מסר וכתבתי לו ואני מבקש שיחשב מסלול מחדש ויכניס את הפריסה למתווה - אחרת בעלי העסקים יקרסו".