השר אלי כהן
השר אלי כהןצילום: יוסי אלוני, פלאש 90

שר החוץ, אלי כהן, מתייחס בראיון לערוץ 7 לתמיכה הבינלאומית הרחבה לה זוכה ישראל בימים אלה של מלחמה בדרום, לפגישתו עם נשיא הצלב האדום וגם מעט על מה שצפוי בעזה ביום שאחרי.

בהתייחס לפגישותיו עם נשיא הצלב האדום ועם מזכ"ל ארגון הבריאות העולמי, מציין השר כהן כי מדובר בשתי פגישות שונות עם שתי מטרות שונות.

במפגש עם נשיא הצלב האדום השתתפו גם נציגי משפחות החטופים שסיפרו את סיפור והשמיעו את קולם כאשר הדרישה היא ביקור של נציגי הצלב האדום את החטופים וקבלת אות חיים מהם, דרישה מקובלת בזירה הבינלאומית.

בפגישתו עם מזכ"ל ארגון הבריאות הבינלאומי הציג השר כהן את העדויות החושפות את הקשר בין מחבלי החמאס ותשתיות הטרור לבתי החולים הממומנים על ידי הארגון. השיחה נועדה להוכיח שכספים שמועברים למטרות הומניטאריות רפואיות מופנות למטרות טרור, ובשל כך יש להפסיק את הזרמת הכספים ללא פיקוח וללא בקרה.

על המפגש עם נשיא הצלב האדום אנחנו שואלים אם יש לישראל מנוף כלשהו מול הגוף שיכול לטעון שוב ושוב שאינו זוכה לשיתוף פעולה מצד חמאס: "אנחנו יכולים לדרוש מהם להיות יותר אסרטיביים, לנקוט בסנקציות מול חמאס והפצועים שלו, להפעיל לחץ על מממני החמאס. אנחנו רוצים לראות שהקול של הצלב האדום ברור יותר. בנוסף אנחנו מסבירים שאין מקום לאיזון בין ישראל לבין החמאס, אין מקום לאיזון בין מדינה דמוקרטית לבין ארגון טרור רצחני שממומן על ידי איראן. יש גורם אחד שאחראי לטבח, למלחמה שפרצה וגם לסבל של תושבי עזה, והגורם הזה הוא החמאס".

לשאלתנו אם דבריו אלה זכו למענה משמעותי כלשהו, אומר שר החוץ כי "אנחנו זוכים לתמיכה בינלאומית משמעותית. אנחנו רואים רכבת אווירית שלא הייתה כדוגמתה עם למעלה משלושים מנהיגים ושרי חוץ שהגיעו למדינת ישראל. היום בבוקר נפגשתי עם שר החוץ האירי בשדרות, שר החוץ של האיחוד האירופי בבארי, שר החוץ הקפריסאי ושר החוץ היווני. ארבעה שרי חוץ ביום אחד זה בהחלט מלמד על הסולידריות שמדינת ישראל מקבלת".

בנוגע לתגובה מצד הצלב האדום, אומר השר כהן כי "המטרה שלי היא להעביר מסר לעולם, שכשהם דורשים מאיתנו לפעול, שיראו מול מי אנחנו מתמודדים. לכן נהפוך כל אבן כדי להגביר את הלחץ הבינלאומי שבסופו של דבר יוביל לשחרור החטופים".

בהתייחס ליום שאחרי המלחמה, סוגיה שראשי המדינה מעדיפים שלא לעסוק בה בשלב זה, ציינו בפני השר כהן כי ראש הממשלה דיבר על הצורך שבעזה תהיה שליטה ביטחונית ישראלית ו"משהו אחר", כלשונו. מהו אם כן המשהו האחר הזה?

"את הדיון על היום שאחרי אכן צריך להשאיר לאחרי שנסיים את העבודה ואנחנו רק בתחילת המלאכה", פותח השר כהן בתשובתו ומבהיר מה לא יהיה ביום שאחרי המלחמה: "החמאס לא יהיה. לישראל תהיה שליטה ביטחונית כלומר אפשרות לכניסה קרקעית או אווירית מול ארגוני הטרור ובנוסף להבטיח את הגבול כדי שלא יוכלו להיכנס אמצעי לחימה לעזה משום כיוון, ולא רק משטח ישראל".

ומה באשר לרשות הפלשתינית? "אין מקום שבו יהיה גורם כמו הרשות שממנת משכורות של רוצחי יהודים, שממשיכה בהתה במערכת החינוך. אני בטוח שהיא לא הפתרון".

על דבריו אלה אנחנו שואלים את השר כהן אודות השיח המתעורר על כוח רב לאומי שראש הממשלה מוכן לשקול את הכנסתו לרצועת עזה. מה משמעותו של כוח שכזה, ובעיקר עד כמה הוא אפקטיבי לנוכח ניסיון העבר, גם מדרום לבנון וגם ממקומות אחרים בעולם, בהם בדיוק כשחלה הסלמה ביטחונית, נעלם הכוח הרב לאומי מהזירה?

"לא נכון להיכנס כעת לפרטים. אנחנו רק בתחילת הדיונים בנושא הזה. ייקח עוד זמן", אומר כהן ומדגיש במענה לחשש שכוח רב לאומי ייעלם מהזירה במצב ביטחוני מורכב, כי "אנחנו מדברים על ניהול אזרחי. השליטה הביטחונית בכל מקרה תהיה בידיים של מדינת ישראל". לדבריו עוד מוקדם לדון במהותו של הכוח שיעסוק בסוגיה האזרחית וכיצד יפעל.

עוד שאלנו את השר כהן אודות מה שנראה כאובדן דעת הקהל הבינלאומית, כאשר בבירות אירופה ולא רק בהן מתקיימות הפגנות המוניות נגד ישראל. לדבריו "המפגינים לרוב הם במיעוטים מוסלמיים שנמצאים באותן מדינות, כאשר בסקרים שלנו אנחנו רואים תמיכה גורפת במדינת ישראל. הם גם מבינים שהיה כאן ג'יהאד איסלאמי רצחני שיכול להגיע גם אליהם אם לא נעצור אותו כאן. אני חושב שהם גם מכים על חטא שהם נתנו לגורמים קיצוניים להיות חלק מהמדינות שלהם. דעת הקהל הבינלאומית בהחלט איתנו".