אלינה פלחטי ז"ל
אלינה פלחטי ז"לצילום: ללא

הרב ד"ר עידו פכטר ביקר את ההחלטה לקבור מחוץ לגדר את אלינה פלחטי שהייתה בהליכי גיור ונרצחה במסיבה ברעים.

"אני רוצה להבדיל בין הרובד ההלכתי העקרוני ששם אפשר לדון בכלים הלכתיים לפרקטי", אמר. "כאשר נודע לי המקרה, פניתי לפוסקי הלכה גדולים, הרב חיים אמסלם הוציא פסק הלכה בעניין וקיבל הסמכה של הרב אליהו אברג'יל ראש בתי הדין בירושלים וגם הרב אליעזר מלמד חתם על הפסק הזה שאומר שהיה צריך לקבור אותה בקבר ישראל לכל דבר ועניין", אמר בתכנית "הבוקר" עם בני טיטלבוים בכאן מורשת.

"אני יכול לקבל את העובדה שיש ויכוח הלכתי, שיש פוסקים שחושבים אחרת. לכן אני חושב שצריך להוציא את זה מהדיון הלכתי למקום הפרקטי".

עוד אמר: "אם אלינה ז"ל הייתה חיילת היא הייתה נקברת בקבר ישראל לכל דבר ועניין. הרבנות הצבאית הראשית היום קובעת שחייל שנופל בעת מילוי תפקידו ואיננו יהודי הוא נקבר בתוך חלקת יהודים. מוצאים שם כל מיני פתרונות".

"מבחינה פרקטית, מי שנהרג על פעולות איבה, מי שנהרג על קידוש ה', שהיא זוהתה כיהודייה, אביה יהודי מזרע ישראל, אחיה עבר הליך גיור מלא, היא התחילה הליך גיור - לא ייתכן שהיא תקבל יחס אחר מחייל".

אולגה פלחטי, אימה של אלינה אמרה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן, "אלינה התחילה תהליך גיור בצבא ולא סיימה, אבל כל החיים שלה היא חיה כמו יהודיה. הדליקה נרות, שמרה שבתות ועשתה הפרשות חלה. היא בקושי דיברה ברוסית וכל המחשבות והתפילות שלה היו בעברית".

תגובת המועצה הדתית בבית שאן: "ראשית אנו כמובן משתתפים בצער המשפחה. המועצה הדתית בית שאן וחברה קדישא שמה לה למטרה לתת שירות לכל תושבי העיר. מבדיקה שערכנו עם הגורמים הרלוונטים אין מחלוקת שאלינה לא יהודיה. המשכנו והעמקנו בבדיקות ודיברנו עם הרב אודי שוורץ מצה"ל שאמר 'היא לא רצתה להיות יהודיה', אחרי שלב א' בגיור פרשה מרצונה. הטיפול במקרה של אלינה היה ללא שינוי משאר המקרים המצערים. ישבנו עם האח שלה במשרדי המועצה לתיאום הלוויה".

עוד נמסר על ידי המועצה הדתית בבית שאן: "לגבי הקבורה - אלינה לא נקברה מחוץ לגדר כמו שנטען. ישנה חלקה מוגדרת ומגודרת צמוד לבית העלמין שנקראת 'חלקת ספקות', בחלקה זו קבורים בכבוד תושבי העיר שאינם יהודים. הייתה הלוויה ענקית ומכובדת שהמון מתושבי העיר באו אליה לחלוק כבוד. הרב יוסף בן חמו של חברה קדישא הספיד. צר לנו מאוד שגורמים פוליטיים שאינם בקיאים בפרטים מציגים הצגות שווא, שאינן תואמות את המציאות. צר לנו שהמשפחה צריכה להתעסק בזה בזמן שהיא מתאבלת על הבת היקרה".