נערכים לשהות ארוכה
נערכים לשהות ארוכהצילום: אייבי בנימין

הפעיל החברתי אייבי בנימין, ממובילי ומייסדי הפגנות בלפור, ביקר במתחם מאהל הורי החטופים מול הכנסת ויצא נפעם מההתגייסות הנחרצת תחת הכותרת הדורשת את הדחת נתניהו. שוחחנו אתו על כך.

בנימין, המשוכנע שביום שאחרי המלחמה תחזור המחאה הקולנית נגד נתניהו וביתר שאת, מציין כי התלהב לראות את ההתארגנות במאהל ההורים בשל שני אלמנטים שריגשו אותו מאוד: "האחד הוא ההיבט הרעיוני. לא מדובר בעוד פעיל חברתי עם עמדה פוליטית, אלא בהורי חטופים שדורשים את הדחת נתניהו. יש כאן התבדלות של חלק מההורים שלא מעניין אותם מיצגים בכיכר החטופים, אלא באו לכאן כדי להדיח את נתניהו. זה דבר דרמטי בעיניי, כי הזכות המוסרית של הורי חטופים שרוצים את ראשו של נתניהו גדולה פי כמה מבעלי עמדה פוליטית כמוני".

האלמנט השני שעורר את התפעלותו של בנימין הוא הארגון הלוגיסטי של המאהל. "אתה שומע מאהל וחושב על אוהל או כמה אוהלים וכיסאות, אבל אני רואה מערך לוגיסטי עם אוכל, מיחמים, מזון טרי, מגבות, מתחם שינה מסודר ומרווח, מתחם במות והרבה אנשים פועלים לוגיסטית כדי לסדר את המקום, כי זה לא הולך להיות אפיזודה עד שיבוא הגשם. זה מאוד מזכיר לי את ההתחלה של בלפור כאשר יש כאן הפקת לקחים לוגיסטית. יש כאן היערכות לשהות ארוכה, אפילו של שנים".

עוד מציין אייבי בנימין כי המאהל צמח מתחת לרדאר התקשורתי בעוד תשומת הלב נתונה למאהל הורי החטופים בכיכר החטופים, וכך החל מלפני שבוע קרם המקום עור וגידים. עוד הוא מזכיר את צעדת משפחות החטופים בדרכם להגיע מחר למפגן מול הכנסת, "אני מבין שהולך להיות כאן מוקד מאוד חזק". כמי שהיה ממובילי מחאות פתחת תקווה, בלפור וקפלן הוא רואה את האירוע הנוכחי כלא פחות מהיסטורי.

על קביעתו לפיה הורי החטופים מחזיקים בתוקף מוסרי גדול משלו, מאחר והוא בעל עמדה פוליטית ידועה, שאלנו אם לא ניתן לשער שגם להורים המוחים יש עמדה פוליטית נחרצת נגד נתניהו, ואם לא גם הם מביעים עמדה פוליטית ככל אדם אחר. "נכון שהם לא היו ביביסטים לפני כן, אבל כשהייתי צועק להפיל את ביבי אני פעיל פוליטי שרוצה בהדחתו ואפשר להתווכח איתי, אבל אני לא יכול להתווכח עם הורי חטופים".

ומה באשר להורי חטופים אחרים, שהם יכולים להתווכח איתם, אנחנו שואלים ותוהים אם נכון לעשות את ההתבדלות הזו בתוך הורי החטופים. "אני חושב שזה נכון כי כל מה שיקדם את הפלת נתניהו, שבעיניי הוא שורש כל רע, זה טוב לי. השאלה אם זה טוב להורה שלא רוצה לערב פוליטיקה. היו מי שנפגשו עם שרה נתניהו, ועכשיו אני מבין שמדובר באנשים שנסרקו ונבדקו שהם לא נגד נתניהו ולא יעבירו עליו ביקורת. בין ההורים יש לא מעט דעות, אבל כאן ישנו הגרעין ששם לו את המטרה הזו ומכל הגרעינים שראיתי זה המסודר לוגיסטית. לכן הוא הכי נחוש ולכן הוא הכי מרגש אותי, כי הם לא יזוזו מכאן כל כך מהר".

ואולי זה לא עניין של נחישות אלא של כסף? אייבי דוחה את ההערכה הזו וקובע כי הכסף הגדול מגיע דווקא למאהל בכיכר החטופים, שם נמצאות הבמות ושם המיצגים.

עוד שאלנו את אייבי בנימין אם יתכן שכאשר יגיעו בני משפחות החטופים הצועדים בדרכם לירושלים ויראו את שלטי הענק התובעים את הדחת ראש הממשלה, ויאמרו שלא לכך הם יצאו לדרך. "יכול להיות ואני בטוח שזה יקרה. בטוח שיש הורים שלא רוצים את הזווית הזו וזה בסדר. אלה יפגינו ככה ואלה יפגינו ככה. אלה יבקשו משרה ואלה יבקשו את ראשה. האיחוד במלחמה מבורך בעיניי, אבל מתחת לפני השטח אנחנו עדיין מפולגים. הרי הלכנו לחמש מערכות בחירות על שאלת כן או לא ביבי. אם הם הגיעו למסקנה שהם מוכנים לישון כאן עד שביבי יילך הביתה, אני כפעיל חברתי שקרא לזה לפחות שמונה שנים, מאוד שמח".

ומה באשר לאפשרות שהחטופים ישוחררו בדרך כזו או אחרת, מה שיביא אולי לקיפולה של המחאה מהר מכפי שהיה רוצה. אייבי משיב ואומר שאופציה כזו אכן אפשרית. "הזווית תתאדה תחת ההורים, אבל זה יימשך איתנו. היום בקפלן 24 רואים חבורה נחושה מימי בלפור וקפלן שקוראת להדחת נתניהו בלי קשר לעניין החטופים. הייתי שם ונאמתי שם. יש אמנם את ההורים שמשתדלים שלא לערב פוליטיקה, אבל בשער הבא של הקריה יש מפגינים נגד נתניהו. הם יתפסו את המושכות מחדש", הוא משוכנע אך סבור שהגיבוי הלוגיסטי שקיים כעת למפגינים לא בטוח שיהיה לצידם. "ברגע שהחטופים יחזרו המאהל הזה יפורק ויחזרו ההפגנות בסגנון קפלן אבל הן יהיו הרבה יותר קולניות".

להערכתו אין ספק בכך שגם לאחר תחושת האחדות בעם ההפגנות לא תהיינה מנומסות יותר ומכילות יותר. "היום בצבא כולם אחים, נלחמים על החיים ותלויים זה בזה, ובתקופת מלחמה אנחנו שמים הכול בצד, אבל בשגרה יש אנשים ואני ביניהם שחושבים שלא יכול להיות טוב בישראל כל עוד נתניהו בשלטון. אולי אנחנו טועים אבל זו דעתנו. אנחנו חושבם שהדחתו היא תנאי סף לכל תיקון. הדעה הזו לא תתפוגג בעקבות המחאה, אלא להיפך. השביעי באוקטובר רק חידד אצלנו את צדקת דרכנו, כי הוא היה אבי הקונספציה של העצמת החמאס ולטעמנו הוא עשה את זה בצורה שפגעה בביטחון ישראל".

לנוכח דבריו אלה שאלנו את אייבי אם לא ניתן לראות בדבריו אלה עדות לכך שכל חולי וכל דבר רע נתלה על ידי מבקשי ראשו של נתניהו כאשמתו של נתניהו וכעילה נוספת להדחתו, פעם זו הכלכלה, פעם גיוס חרדים, פעם צוללות, פעם רפורמה משפטית ופעם מלחמה וחטופים. אייבי משיב ש"נכון. אני מסכים. כל דבר שקורה, אני לעומת ביביסט אפרש כאשמת נתניהו, והביביסט יאשים מישהו אחר. דיברתי עם חבר ביביסט שהאשים את הפגנות קפלן בתקיפת החמאס כי החלשנו את הצבא. הוא באמת מאמין בזה, ואנחנו לא רצינו להחליש את הצבא אלמלא ההפיכה המשפטית. אם הקואליציה הייתה מנהלת את חיינו בלי ההפיכה המשפטית אני סבור שלא היו הפגנות. חד משמעית נחזור להפגין ובאופן הרבה יותר תקיף והרבה יותר קולני, פחות נאומים ויותר חסימת כבישים ובלאגן כי הגיעו מים עד נפש כי מדובר בחיי אדם וכלכלה קורסת".

עוד תהינו באזני אייבי בנימין אם יתכן ודווקא דברים מסוג זה שהוא אומר הם אלה שיביאו גורמים בצידה השני של המפה לצאת למפגנים נגדיים, מה שלא קורה כעת מתוך תחושת אחריות ורצון לאחד את העם בשעת מלחמה. "יש את כל הדעות והשאלה כמה אנשים יתחברו לזה. אי אפשר לדעת איך מחאות מתפתחות. את גולדה מאיר ומפא"י הפיל מפגין אחד. מספיק משוגע אחד שירים דגל ודברים מתפתחים. בלפור לא היה מתפתח אלמלא היו עוצרים את אמיר השכל, כך אמר לי איש משטרה. זו הייתה טעות אחת יותר מדי. ללא המעצר של מני נפתלי ואלדד יניב בהחלטה טפשית ההפגנות בפתח תקווה לא היו מתפתחות. מספיק שיעצרו הורה לחטוף וארבעים אלף איש יהיו פה. אנחנו לא יודעים איך דברים מתפתחים".