סלמן מלך סעודיה. ארכיון
סלמן מלך סעודיה. ארכיוןצילום: רויטרס

ד"ר מיכל יערי, מומחית לסעודיה, סבורה כי לא רק שיחסי ישראל סעודיה לא נפגעו בעקבות המלחמה, אלא להיפך, לנוכח תיאום האינטרסים בין המדינות.

את הקפאת היחסים בין שתי המדינות רואה ד"ר יערי כהקפאה זמנית בלבד ובראיון לערוץ 7 היא קובעת כי "במידה רבה של וודאות אני מניחה שהיחסים בין סעודיה לישראל לא רק שלא פחות רלוונטיים, אלא הרבה יותר. המלחמה הראתה את זהות האינטרסים בין שתי המדינות גם בהקשר של ארגונים רדיקליים, גם בהקשר של איראן וגם בהקשר של החות'ים, ולכן הברית הזו רלוונטית יותר מתמיד".

לזאת היא מוסיפה ומעירה כי בהחלט יתכן שבשעה הזו נכון להעביר את היחסים בין המדינות מהמסלול הפומבי אל מאחורי הקלעים. בעמדה זו היא מחזיקה מזה מספר שנים והיא סבורה שלא בשלו התנאים לתת פומבי לברית בין שתי המדינות "ולכן אפשר להמשיך ולקיים את היחסים מאחורי דלתות סגורות. מה שחשוב הוא עצם המגעים והתוכן שלהם ולא השאלה אם הם פומביים או לא".

באשר ליחס הסעודי ללחימה ברצועת עזה אומרת ד"ר יערי כי בסעודיה רואים בישראל כמי שמבצעת מעשים לא אנושיים, "אבל גם לא הייתה ולו אמירה אחת של נציגים של בית המלוכה שהצדיקו את המעשים של חמאס או ראו בהם כלגיטימיים. סעודיה לא יחידה בעניין הזה. כל מדינות ערב ללא יוצא מהכלל סובלות מאוד ממה שעשה החמאס. המדינות המפרציות ובראשן סעודיה צריכות את היציבות הביטחונית שרק בעזרתה תהיה יציבות כלכלית, וחמאס טרף את היציבות הביטחונית הזו שנראה היה שאנחנו קרובים אליה".

בהקשר זה מציינת יערי את התמורות שחלו ביחסי סעודיה עם מדינות שונות באזור, ובהן איראן טורקיה וקטר, וכל זאת רק על מנת לייצר את אותה יציבות שבה חפצה סעודיה. "והנה מגיעה תנועת החמאס ומחזירה את כל האזור לעימות קונפליקט ומלחמה שזה היפוך האינטרס הסעודי, ולכן גם אם סעודיה מגנה את מה שישראל עושה לפלשתינים היא מאוד שמחה שישראל מטפלת בחמאס".

יערי מזכירה בדבריה כי מזה שנים מלינה סעודיה על הנהגת הפלשתינים בכלל ועל החמאס בפרט וקובעת שההנהגה הזו אינה עושה את הנדרש למען האינטרס הפלשתיני.

האם יתכן והיחסים בין ישראל לסעודיה לא רק ממתינים לימים שאחרי המלחמה, אלא מתקיימים גם בימים אלה? ד"ר יערי אינה שוללת את האפשרות. "לא אתפלא אם היחסים הללו נמשכים. אני לא יודעת אם יש לכך פניות גם בצד הישראלי וגם בצד הסעודי, אבל כשאני בוחנת את הפעילות הדיפלומטית בשורה ארוכה של ועידות למציאת פתרון הבעיה בעזה, אני רואה שסעודיה לא רוצה להיכנס למשבר העזתי, כי אם היא הייתה רוצה לפעול היא הייתה עושה משהו בסגנון של קטאר, אבל היא לא רוצה להתבוסס בביצה הזו ובמובן הזה היא שומרת את עצמה בסוג של מרחק, והמרחק הזה הוא שמאפשר לה לשמור על היחסים עם ישראל".

עוד מזכירה יערי את דבריו של הנשיא האמריקאי ביידן ולפיהם שיחות הנורמליזציה לא ירדו מהפרק. "זו הודעה רשמית של הגורם הבכיר ביותר שיכול להיות בנושא הזה, ולכן אני לא רואה סיבה לשינוי משמעותי".