הילדים מול המסכים
הילדים מול המסכיםiStock

​​​​​הצטרפו עכשיו למועדון ההורים

זו עובדה: הנוער בישראל הוא מקום ראשון בעולם בשעות מסך. ולא רק בגלל המלחמה. גם קודם, וכפי הנראה גם אחר-כך בני הנוער בישראל יבלו בממוצע 6-8 שעות ביום מול המסך.

אבל הזמן אינו הנקודה העיקרית. השאלה החשובה היא מה התוכן שהם סופגים בזמן הזה. צפיה איננה דבר 'נייטרלי'. כל סרט וכל סדרה מביאים איתם תוכן משפיע וסט שלם של ערכים שמחלחל ומשפיע על הצופה, בעיקר כשהוא רק להנות ומשבית את מנגנוני הבקרה שלו.

במוצ"ש הקרוב יערוך הרב יוני לביא, מנחה מועדון ההורים של ערוץ 7, משדר מיוחד שיתמודד עם השאלה: איך מלמדים ילדים לצרוך תקשורת בצורה נכונה?

הרב יוני לביא
הרב יוני לביאצילום: ערוץ 7

למרות החשיבות העצומה של הנושא לא לומדים אותו באף בית הספר, וילדים ובני נוער רבים צורכים באופן חופשי תכנים מבלי לשאול את עצמם לרגע:

מה הקריטריון? איך מחליטים האם סרט מסויים מתאים לי לצפיה? ומה אם אני מרגיש שהוא לא בסדר אבל החבר'ה לוחצים עלי?

הרב יוני, איך אפשר בכלל לשלוט על דבר כזה? הרי יוצאים כל שנה מאות סרטים וסדרות חדשים. אם ילד מבקש לצפות בדבר מסוים כי חברים המליצו לו, איך נדע אם זה מתאים או לא?

"האמת שזה קל יותר ממה שנדמה. צריך כשלוש דקות בממוצע כדי לגבש ההחלטה כמעט על כל סרט חדש – האם הוא מתאים לילד שלי. כדאי לצפות בטריילר שלו ביוטיוב, ולקרוא עליו ביקורת בויקיפדיה אם כבר יש או באתרים שנותנים סיקור על סרטים חדשים. כמעט תמיד אם תהיה בעייתיות מבחינת צניעות, אלימות, שפה גסה וכדו', נצליח לעלות על זה, ולומר לילד: לא מתאים, חמוד. בוא נחשוב על אופציה אחרת".

ומה אם יתגלה תוך כדי צפיה שיש שם דבר לא מתאים?

"מלאכת החינוך נועדה להכשיר את הילדים אל החיים ולפתח אצלם את חיישנים טובים כדי לזהות דברים שליליים ולהישמר מהם. יש דברים שנוכל לחסוך מהם מראש, אבל מעבר לכך נכון להדריך אותם שאם יהיה משהו שנראה להם לא מתאים, אלים, לא צנוע, ואפילו אם אינם בטוחים בכך, אנו מצפים מהם להיות גיבורים ולעצור את הצפיה ולהתייעץ איתנו לגבי זה.

מעבר לכך מומלץ להקדיש זמן כדי לצפות ביחד איתם ולפתח מודעות למסרים הגלויים ובעיקר הסמויים שמועברים דרך המסכים. טובים המוחות משקיעים כסף וכשרון כדי להנדס לצופים את התודעה ולהעביר מסרים אגביים דרך הצפיה. במקום 'לכבות את המוח' כמו שרוב האנשים עושים מול המסך, צריך לעשות בדיוק ההפך ולהפעיל אותו במלוא העוצמה".

המשדר "חיים בסרט" שיתקיים במוצ"ש הקרוב ב-21:00 יתמודד עם שאלות רבות ביניהן: כמה זמן ביום מומלץ לאפשר לילד להיות מול מסך? האם לאפשר אכילה מול המחשב? היכן אפשר למצוא סרטים וסדרות טובים וראויים לצפיה? וגם – האם לפסול סרט או ספר שלם, אם יש בו קטע אחד לא צנוע?

הצטרפו עכשיו לחברי מועדון ההורים של ערוץ 7 וקחו חלק במשדר ובשאר התכנים של המועדון.