הרב יעקב רוז'ה
הרב יעקב רוז'הצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סערה פרצה השבוע בתקשורת לאחר שנודע כי אלינה פלחטי ז"ל שנרצחה בדם קר במסיבה ברעים נקברה בחלקת הספקות ולא בחלקה רגילה משום שטרם השלימה את הליך הגיור.

בשיחה עם ערוץ 7 נשאל הרב יעקב רוז'ה, חבר מועצת הרבנות הראשית, האם היה צריך להורות היתר בדבר ולקבור אותה בחלקות הרגילות של בית העלמין: "בשום אופן לא", קובע הרב רוז'ה. "כי האישה לא הייתה באמצע הליך גיור, לפי הנתונים שבידי".

ואם היא הייתה באמצע הליך גיור, הייתה יכולה להיקבר בתוך הגדר? "יש פוסק שמתיר, לא אמרתי שפסקתי, לא כולם מסכימים עם זה".

עם זאת ביוזמת המועצה הדתית וחברה קדישא בבית שאן, אישר הרב יוסף יצחק לסרי, רבה הראשי של העיר, את הסרת גדר המתכת והנמכת החומה שמפרידה בין בית העלמין היהודי לחלקת הספקות שבה נטמנה אלינה.

השבוע אמרה אולגה פלחטי, אמה של אלינה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן, "אלינה התחילה תהליך גיור בצבא ולא סיימה, אבל כל החיים שלה היא חיה כמו יהודיה. הדליקה נרות, שמרה שבתות ועשתה הפרשות חלה. היא בקושי דיברה ברוסית וכל המחשבות והתפילות שלה היו בעברית".

המועצה הדתית בבית שאן מסרה, "ראשית אנו כמובן משתתפים בצער המשפחה. המועצה הדתית בית שאן וחברה קדישא שמה לה למטרה לתת שירות לכל תושבי העיר. מבדיקה שערכנו עם הגורמים הרלוונטים אין מחלוקת שאלינה לא יהודיה. המשכנו והעמקנו בבדיקות ודיברנו עם הרב אודי שוורץ מצה"ל שאמר 'היא לא רצתה להיות יהודיה', אחרי שלב א' בגיור פרשה מרצונה. הטיפול במקרה של אלינה היה ללא שינוי משאר המקרים המצערים. ישבנו עם האח שלה במשרדי המועצה לתיאום הלוויה".

"לגבי הקבורה - אלינה לא נקברה מחוץ לגדר כמו שנטען. ישנה חלקה מוגדרת ומגודרת צמוד לבית העלמין שנקראת 'חלקת ספקות', בחלקה זו קבורים בכבוד תושבי העיר שאינם יהודים. הייתה הלוויה ענקית ומכובדת שהמון מתושבי העיר באו אליה לחלוק כבוד. הרב יוסף בן חמו של חברה קדישא הספיד. צר לנו מאוד שגורמים פוליטיים שאינם בקיאים בפרטים מציגים הצגות שווא, שאינן תואמות את המציאות. צר לנו שהמשפחה צריכה להתעסק בזה בזמן שהיא מתאבלת על הבת היקרה".