אומרים תודה
אומרים תודהצילום: יח"צ

יו"ר סולמות הרב יוסף צבי רימון מספר בראיון לערוץ 7 על מיזם חסד ייחודי שנולד בימי הלחימה בעקבות שאלה הלכתית שהונחה לפתחו.

הרב רימון מספר בפתח דבריו על שורה ארוכה של מבצעי חסד שמתקיימים מאז תחילת המלחמה: "אנחנו עוזרים לחיילים בציוד, בשיחות, עוזרים לתושבי העוטף במיזם עטופים שעוזר להם למצוא עבודה, עוסקים בחיזוק הקהילות. אנחנו עושים זאת יחד עם צוות 'סולמות'".

על סדר יומו שלו מתאר הרב כיצד הוא עובר מצפון ועד דרום, יום אחד הוא עם חיילי הצפון וביום שלמחרת עם חיילי הדרום וביום שלאחר מכן עם מתיישבים שפונו מבתיהם וכיוצא באלה. במהלך נסיעותיו ממקום למקום החל האירוע המדובר. היה זה ביום חמישי בלילה. הרב רימון היה בנסיעה כשלפתע הגיעה שיחת טלפון.

על הקו היה חייל שביקש להיוועץ בשאלה הלכתית. מדובר בחייל שנמצא בעזה והוא וחבריו קיבלו אפשרות להשתחרר בשבת הקרובה ולהיות שם בכפר נופש של הצבא: "הוא אומר לי שהם כבר כמה שבועות בלחימה. נהיה שם שעה או שעתיים לפני שבת ונישאר שם עד שבת בבוקר. אמרתי לו שכיוון שאתם חיילים בלחימה מותר לכם להיות שם למרות שתצטרכו לנסוע חזרה בשבת. הוא אומר לי, הרב, את זה אני יודע ולא בשביל זה התקשרתי. שאלתי אותו אז מה השאלה והוא שואל אם הנשים שלנו יכולות לבוא לבקר אותנו למרות שהן תצטרכנה לחזור בשבת".

עבור הרב רימון זו הייתה שאלה שככל הנראה הלכה צעד אחד רחוק מדי. את נסיעת הלוחמים בשבת ניתן להתיר בשעת מלחמה, אבל היתר לנשים מורכב יותר. "כשחיל נוסע הוא לא מקבל כוחות רק מזה שהוא רואה את אשתו, אלא גם כי הוא נח, מתקלח, אוכל וגם רואה את האישה. במקרה הזה פיצלו את זה ונתנו לחייל את המנוחה, המקלחת והאוכל, אבל האם הגעת האישה היא חשובה כל כך עד שנתיר חילול שבת? אולי לחיילים מסוימים במצבים מסוימים אפשר לשקול זאת, אבל לכלל החיילים זה קשה להתיר".

"אמרתי לו שקשה להתיר דבר כזה. הוא אמר 'אנחנו כבר כמה שבועות בעזה ונכנסים חזרה מי יודע לכמה זמן. כולנו עם נשים צעירות וילדים קטנים. קשה לנו ולנשים שלנו'. כשאתה שומע דבר כזה כרב אתה מרגיש תקוע. אתה מבין אותו מצד אחד, האישה מסכנה וקשה לה בבית, ולהיות יחד זה דבר משמעותי וחשוב כל כך, אבל מצד שני יש הלכות שבת. יש רגעים שגם רב אומר מאין יבוא עזרי. אמרתי לו 'יש בתי מלון באשקלון?' הוא אמר 'אנחנו זוגות צעירים. אין לנו כסף לבתי מלון'. אמרתי לו שינסה לבדוק כמה עולה בית מלון באשקלון".

ממשיך הרב רימון ומספר כי בניגוד לנסיעותיו בדרך כלל, בחסדי ה' ישב מאחוריו ברכב רב מקהילת בני ישורון שבניו ג'רזי. הרב האורח שמע את השיחה ולחש לרב רימון תוך כדי שיחתו עם החייל 'אנחנו נשלם...'

הרב רימון שלח את החייל לברר פרטים על מחירי המלונות באשקלון ומאז ועד השעה שתיים בלילה קיים הרב שיח מול מנהל בית המלון שנבחר על מנת לסגור את הפרטים, ובמקביל שוחח עם רעייתו של החייל שככל הנראה בינתיים חזר לפעילות מבצעית וביקש ממנה לרכז רשימה של הנשים שמתכוונות להגיע לשבת בבית המלון.

בבוקר יום שישי, בשובו מהתפילה, חשב הרב רימון שלמעשה באותה שבת יהיו גם הרבה ילדים קטנים שחשוב לדאוג להם לתעסוקה על מנת להקל על האימהות הצעירות. מדי פנה לאנשי קהילתו באלון שבות וביקש לרכוש משחקים, אך כדי לדעת אילו משחקים ביקש מנשות החיילים לדעת כמה ילדים יגיעו ובאילו גילאים, ואכן קהילת אלון שבות נרתמה לאירוע. במקביל דאג הרב לנשים שעדיין אין להן ילדים ולטובת העניין גויסה תושבת מאלון שבות שיצאה לרכוש עבורן קרמים מפנקים ולחבילה הוסיף הרב גם ספר הלכות שבת וסיפורים שחיבר ומכתב חיזוק מיוחד שכתב למשתתפי השבת המיוחדת.

"בסופו של דבר בחסדי ה' היו במלון 180 נשים וילדים. זה היה לא יאומן. לפני שבת התקשרה אחת מנשות הלוחמים וסיפרה 'מאז ששמעתי שאני נוסעת למלון אני לא מצליחה לנשום מרוב התרגשות'. אחרי השבת נשים סיפרו וכתבו שזה היה לא יאומן, במקום לראות את הבעל חצי שעה ראינו הרבה שעות. זה נתן לנו כוח, לבעלים כוח ולילדים כוח. הייתה שבת מדהימה, בערב שבת אכלנו ארוחה משותפת של 300 איש. מדהים לראות כמה כוח זה נתן לחיילים, לנשים ולילדים. זה מאוד שימח כי לא תמיד יש פתרונות הלכתיים ולפעמים צריך מחשבה מחוץ לקופסה. בנוסף, שימח לראות את ההתגייסות של עם ישראל בארץ ובניו ג'רזי ואת הגיבורות, נשות הלוחמים ואת האחדות שבעזרתה ננצח", אומר הרב רימון.

לדברים הללו מוסיף הרב רימון נתון נוסף אודות מפקד הפלוגה של החיילים: "יש לפלוגה הזו מ"פ מדהים שאמר להם שמאוד חשוב שהם יישארו קרובים וצריך למצוא דרך שהנשים יפגשו את הבעלים. הם מאוד אוהבים את המ"פ שלהם, אבל לצערינו אתמול הוא נפצע קשה והוא צריך הרבה תפילות, יצחק בין דבורה סלבי. נתפלל לרפואתו שיהיה בריא וחזק, רפואת הנפש ורפואת הגוף".

לסיום הדברים מוסיף הרב וחותם: "המצב קשה, הרוגים, פצועים ושבויים. אני נפגש עם אלפי חיילים. יש עליי חליפה שהיא אמנם קצת מאובקת אבל אני לא מוריד אותה לקראת שבת. עם החליפה הזו חיבקתי אלפי חיילים. זה כלי קודש ולא מורידים דבר כזה".