מבנה בית הכנסת שהותקף
מבנה בית הכנסת שהותקףצילום: הקהילה היהודית

בית הכנסת היחיד בארמניה, "מרדכי הנביא", הממוקם בירוואן, הוצת אמש (רביעי) על ידי פורעים פרו פלסטינים.

מדובר בפגיעה השנייה בבית הכנסת הזה בחודשיים האחרונים. הראשון התרחש לפני כחודש וחצי ובשני המקרים האחריות נלקחה על ידי קבוצת הצבא החשאי הארמני לשחרור ארמניה (ASALA). בשתי הפעמים פורסמו סרטוני ההצתה לראשונה על ידי ערוץ זה יחד עם דברי הסתה נגד יהודים, תוך ציון הסיבות לפיגועים ואיומים חדשים.

באוקטובר כינתה הקבוצה הפרו פלשתינית את המתקפה שלה "אזהרה": המבצע המוצלח שלנו ב-3 באוקטובר בירוואן הוא רק ההתחלה". הפעם הם מתפארים ב"מבצע מוצלח נגד המרכז היהודי העולמי", ש"מנהל ריגול למען האינטרסים של החונטה הציונית של תל אביב ושל הנשיא אלייב".

לפי ההודעה ההצתה קשורה למלחמה בעזה. "התחלנו את הפעילות שלנו שלושה ימים לפני מבצע סערת אל-אקצא. במבצע השני שלנו, חזרנו על הצלחת ההתנגדות הפלסטינית. המבצע השני הזה בוצע בסולידריות עם תנועות ההתנגדות הפלסטיניות והלבנוניות נגד הציונות". ASALA טוענת כי ישראל התאמנה על 'השמדת אלפי ילדים, נשים וקשישים' בקרבאך - אזור אזרבייג'ן, שהוחזר בספטמבר לבאקו לאחר שנשלט במשך 30 שנה על ידי ממשלת הבדלנות הבלתי מוכרת".

"אם לא ייפסקו ההתקפות החמושות של המשטר הציוני על הרובע הארמני של ירושלים ותפיסת רכוש הכנסייה הארמנית, המבצע הבא שלנו יהיה מחוץ לארמניה", איימו התוקפים.

נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב פנחס גולדשמידט הגיב: "תוך פחות מחודשיים, הושחת בית הכנסת הגדול בפעם השנייה. קבוצה של פורעים פוגעת ביהודים בשם ארגון טרור שערף ראשים של תינוקות, פגע ורצח קשישים וחסרי ישע. חייבים לשים לזה סוף. דם יהודי אינו הפקר. אני דורש מהנשיא והאגן חאצ'טוריאן לעצור את חברי קבוצת ASALA ולהוציא אותה מחוץ לחוק, לאור תמיכתה בארגון הטרור הרצחני חמאס-דעאש. אני מצפה ממשלת ארמניה לתגבר את האבטחה סביב הקהילה היהודית, בצל המלחמה בישראל. בהיעדר תגובה הולמת, דם יהודי ישפך ברחובות והאחריות תהיה על ראשה של ממשלת ארמניה והעומד בראשה".

הרב זמיר איסייב רבה של הקהילה הספרדית גיאורגית באזרבייג׳ן וחבר החטיבה הבינלאומית של 'ועידת רבני אירופה' הוסיף: "הזהרתי שבועות אחדים לפני המתקפה הראשונה שיש סבירות לפעולת כנגד היהודים בגלל היחסים הקרובים עם אזרבייג'ן. החזרת קרבאך תחת שליטת אזרבייג'ן ופירוק רפובליקה בלתי מוכרת עם יחידות צבאיות האסורות לפי הסכמים הציתה אש השנאה כנגד היהודים בטענה מופרכת של האחראיות ישראלית לנעשה באזור. שוב אנו עדים לפורעים הרואים את התחזקות היחסים בין ישראל לאזרבייג'ן, תומכי המשטר הבדלני הארמני קַרָבָּאך שיצאו במתקפה על הקהילה היהודית באירופה שרק התגברה בעקבות מלחמת חרבות ברזל".

"צר לי שהדברים אכן מתממשים. אבל זה היה צפוי כי שיח שנאה תמיד הופך למעשים אלימים. חילול בית כנסת בכל מקום בעולם הוא פשע חמור ואין לקבל בשום פנים ואופן מעשה ברברי שכזה בלי תגובה הולמת. אסור להיכנע לאיומים ואנו דוחים בשאט נפש כל איום שכזה לפגוע בקדשי ישראל", דברי הרב איסייב.