ד"ר אנה סז'ין, מנהלת מערך השיקום באיכילוב, ליוותה פצועים רבים מאז תחילת המלחמה ולדבריה לצד מי שמשתקמים מהטבח המזעזע של חמאס בעוטף עזה יש גם חיילים שלחמו בקרבות בעומק הרצועה.

בראיון לערוץ 7 היא מספרת כי "מיד אחרי האסון שאירע הבנו שאנחנו בשיקום חייבים להיות מגויסים ולקבל מיידית לשיקום את הפצועים, חיילים, מי שנפצע במסיבה, תושבי קיבוצים, כי זה הדבר הכי חשוב. אני כל כך הרבה שנים במקצוע ויודעת כמה חשוב להתחיל בשיקום מיד אחרי ניתוח, טראומה או טיפול ראשוני כי אז יעילות השיקום הרבה יותר טובה - ובמיוחד שאנחנו מדברים לא רק על טראומה פיזית, אלא גם על הטראומה הרגשית-נפשית".

כדי להתמודד טוב יותר עם המצב הוקם מתחם מיוחד לשיקום פצועי הטבח והמלחמה. "הכי חשוב שבאמת הם ביחד, בפעילות חברתית עם התמיכה של המשפחות ועם המבקרים. הם מספרים על הכל אחד לשני ולכולנו וכך עוברים תהליך החלמה הנפשית - כי בשלבים הראשונים הבן אדם מגויס לשרוד ולהחלים ואין זמן להבין מה קרה מבחינת המצב הרגשי - ואז מגיעה ההבנה, הסיוטים בלילה, הפרעות שינה, חרדות ומחשבות, למה זה קרה ומה יהיה איתי הלאה. ואז פועלים לשיקום רגשי וגופני".

היא מספרת כי לצד רגעי ההתמודדות הקשים יש גם רגעים אופטימיים. "אתמול שחררתי שני חיילים מהמחלקה וזה היה מרגש מאוד. היום פגשתי אחד מהם שהתחיל אשפוז יום והרגשתי כמו גננת, שזה הילד שלי שגידלתי אותו, והוא עלה כיתה ואני מאושרת ומרוצה מההתקדמות שלו".