חדירת המחבלים ב-7 באוקטובר
חדירת המחבלים ב-7 באוקטוברצילום: Yousef Mohammed

בתחקיר מפורט פורס העיתון האמריקני "וושינגטון פוסט" את כל המחדלים המודיעיניים שהובילו למתקפה הרצחנית של החמאס והאסון של 7 באוקטובר.

בסרטון שפרסמו אנשי ה"וושינגטון פוסט" הם מציגים סרטונים שהופיעו ברשתות חברתיות בהן נראים מחבלי החמאס מתרגלים פריצה לבסיסים צבאיים ישראלים וכן מתאמנים בגלישה בדאונים, כפי שעשו בבוקר 7 באוקטובר על מנת לחדור לקיבוצים ויישובים.

גם מתחמי האימונים של החמאס הורחבו בצורה משמעותית, כפי שמציג הסרטון וניתן לראות על גבי מפות שהופיעו באינטרנט. מיד לאחר שפרצו את הגדר המפרידה בין רצועת עזה לישראל, הם ניתקו את הקשר בין מערכות התצפית והמעקב למערכות ההגנה שיכלו להיות מופעלות מרחוק.

במערך תצפית נוסף אמורים היו להיות שבעה בלוני תצפית המרחפים מעל הגבול עם עזה ומצויידים במצלמות המתעדות 360 מעלות ללא הפסקה. שלושה בלונים לא היו בשימוש כלל, לאחר שהמצלמות היו זקוקות לשיפוץ אך מאחר ומדובר במצלמות ישנות שאינן מיוצרות יותר, נעצר השימוש בחלק מבלוני התצפית. מחבלי החמאס ניתקו את החבל של אחד הבלונים מיד אחרי הפריצה.

אנשי ה"וושינגטון פוסט" טוענים כי מחבלי החמאס אספו מודיעין במשך שנים ארוכות, בסיוע מל"טים ואזרחים עזתים שעבדו בישראל והעבירו מידע מפורט. מחבלי החמאס ידעו בדיוק באילו אמצעי תצפית והגנה משתמשת ישראל וכיצד לנתק אותם.

מל"טים בהם השתמשו אנשי החמאס הטילו מטעני חבלה על מגדלי תצפית והפילו אותם, כאשר סרטוני וידאו שהופיעו אונליין הציגו את מחבלי החמאס מתאמנים על ניווט מל"טים והטלת מטעני חבלה מהם.

מחבלי החמאס גם ניתקו את מערכת "רואה-יורה" הממוקמת לאורך גדר הגבול, ומאפשרת לתצפיתניות לפתוח באש במקרה של חדירה, בעזרת הטלת מטעני חבלה ממל"טים וירי רקטות עליהם. גם מספר טנקים וכלי רכב משוריינים היו בעמדות קדמיות ליד הגבול, אך מחבלי החמאס ירו עליהם טילי נ"ט בהפתעה וניטרלו אותם.

מסמכים שנמצאו על גופם של מחבלים הצביעו על נקודות התורפה בטנקי המרכבה, ומחבלי החמאס כיוונו את טילי הנ"ט כך שיפגעו בצורה קשה בטנקים. בעזרת מטעני חבלה הם פוצצו חלקים מהגדר, והצליחו לפרוץ לשטח ישראל לפחות ב-14 מקומות שונים לאורך הגדר.