הרב שמחה אליעזר וייס
הרב שמחה אליעזר וייסצילום: באדיבות המצולם

הרב אליעזר שמחה וייס, חבר ועדת כבוד המת של מועצת הרבנות, הראשית מגיב הבוקר (ראשון) לסערה שהתעוררה לאחר שנודע כי אלינה פלחטי ז"ל שנרצחה על ידי מחבלי חמאס במסיבה ברעים נקברה בחלקת הספקות ולא בחלקה רגילה משום שטרם השלימה את הליך הגיור שלה.

"אני מתאר לעצמי שהיה אפשר לנהוג אחרת אבל אף אחד לא עשה שום דבר בכוונה, בזדון או ברשעות. אף פעם לא התמודדו עם שאלה כזו. אני חושב שהדיונים בנושא הם לא לתועלת המשפחה ולא לתועלת אף אחד. בסופו של דבר היא נקברה באדמות ארץ ישראל מה שיהודים חלמו עליו במשך אלפיים שנה. צריך לחזק את האם והמשפחה ולא לגרום לכך שהמצב יהיה מוקד לויכוחים", אמר הרב וייס בראיון לבני טיטלבוים בכאן מורשת.

הוא הוסיף "יש פתרונות הלכתיים לכל דבר. יש הנחיות - אבל השאלה היא האם המקרה עונה עליהן. הדבר הנכון הוא ללמוד לקח מהמקרה הזה. יש רבנים ראשיים שמתמודדים ימים ולילות עם שאלות שאף פעם לא היו והם נותנים פיתרון של כבוד לכל מצב וסוגיה".

"לא שמענו הרי על עוד מקרים כאלה, כי יש מסירות נפש גדולה בחסד של אמת, למען כל חלל. בכנסת אמרו שנעשה 'חילול השם' והשתמשו במלים נוראיות כמו 'פשע ו'רשע' ואני לא רוצה להגדיל את הלהבות. אני מבקש שהנפטרת, מנוחתה עדן, נזכור אותה לטובה ולא כמוקד של ויכוחים ומריבות", הדגיש הרב וייס.

הוא מתח ביקורת על רבנים שתקפו את החלטת הרבנות הראשית בנוגע לקבורתה של פלחטי ז"ל. "חבל מאוד שיש רבנים שמדברים על זה ולא יודעים את כל העובדות - בעוד מי שפסק במקרה הזה ידע את כל העובדות - ופעל לפיהן".