סמוטריץ' ובן גביר
סמוטריץ' ובן גבירצילום: פלאש 90

הקבינט המדיני ביטחוני המורחב אישר היום (ראשון) - בתום ישיבה שארכה יותר משש שעות - את החלטת קבינט המלחמה להיענות לבקשת הממשל האמריקני ולאפשר הכנסת דלק לצרכים הומניטריים לרצועת עזה.

השרים בצלאל סמוטריץ', מירי רגב ואיתמר בן גביר הצביעו נגד ההחלטה והשר גדעון סער נמנע בהצבעה.

בדיון התקבלה גם הצעתו של השר ישראל כ"ץ שכל החלטה עתידית בנוגע להכנסת הדלק לרצועת עזה תובא לאישור הקבינט המורחב - ותהיה חייבת לכלול בתוכה את נושא שחרור החטופים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הסביר אמש את ההחלטה להעברת הדלק. "יש לנו 'כיפת ברזל מדינית', שמאפשרת לנו להמשיך ולהילחם עד לניצחון. אני מבקש לומר לכם, אזרחי ישראל, לאחר 43 ימים של לחימה קשה, זה איננו דבר מובן מאליו. אני מעריך מאוד שארה"ב, תחת הנהגתו של ידידינו הנשיא ג׳ו ביידן, רואה את האינטרס המשותף עין בעין עם ישראל. היא שלחה למזרח התיכון נושאות מטוסים עם צי מלווה וצוללת מיוחדת, והיא שולחת לנו כל הזמן חימושים חיוניים".

"גם בתוך ארה"ב וגם ברחבי העולם, מופעלים לחצים כבדים וגוברים נגדנו בשבועות האחרונים. אני מבקש לשתף אתכם בחלק מהלחצים שהדפנו, ואנחנו ממשיכים להדוף: רבים בעולם דרשו מאיתנו לא להיכנס לרצועת עזה - נכנסנו. הם לחצו שלא ניכנס לעיר עזה - נכנסנו. הם הזהירו שלא ניכנס לשיפא, על אף ששיפא שימש כבסיס טרור מרכזי של החמאס - נכנסנו. לחצו עלינו להסכים להפסקת אש מלאה - סירבנו, והבהרתי: אנחנו נסכים רק להפסקת אש זמנית, ורק תמורת החזרת חטופינו. יחד עם חבריי אני הודף את הלחצים ואומר לעולם: אנחנו נמשיך להילחם עד לניצחון - עד שנשמיד את החמאס ועד שנשיב את חטופינו הביתה", הוסיף נתניהו.

הוא הדגיש: "אי אפשר לבסס ניצחון צבאי בלי גיבוי מדיני, ואי אפשר לבסס גיבוי מדיני בלי פנייה הן למנהיגים והן לדעת הקהל במדינותיהם. זהו בדיוק המאמץ שאני מוביל עם חבריי מאז פרוץ המלחמה".