ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבןצילום: רויטרס

קמפיין חדש של ממשלת הונגריה מעלה טענות על אנטישמיות מצד ראש הממשלה ויקטור אורבן.

בקמפיין החדש פורסמו שלטים המציגים את נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, לצידו של אלכס סורוס, בנו של המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס, ומי שמשמש כיו"ר של ארגון "החברה הפתוחה" המסייעת למהגרים להיכנס לתחומי האיחוד האירופי. לצד התמונה מופיע הכיתוב "בואו לא נרקוד לפי המנגינה שלהם".

שלטי החוצות הופיעו כחלק מקמפיין חדש של ממשלת הונגריה לפני "התייעצות לאומית" עליה הכריזה הממשלה בנושא הגנת הגבולות של הונגריה ומניעה של כניסת מהגרים לשטחה.

במסגרת "ההתייעצות הלאומית" יקבל כל אזרח הונגרי שאלון ובו מספר שאלות בנושא הגירה, תמיכת האיחוד האירופי באוקראינה ועוד. חלק ממבקריו של ראש הממשלה אורבן טוענים כי השימוש שתמונת בנו של ג'ורג' סורוס מהווה "חזרה למוטיבים אנטישמיים על מנת לקדם את מטרותיו של אורבן".

בשנת 2019 פרסמה ממשלת הונגריה קמפיין חוצות שהציג את נשיא הנציבות האירופית דאס, ז'אן-קלוד יונקר, לצד ג'ורג' סורוס עצמו, צעד שהביא לגינויים וטענות על אנטישמיות מצד אורבן.

אטילה ארה-קובאץ', חבר הפרלמנט האירופי ממפלגת האופוזיציה ההונגרית "הקואליציה הדמוקרטית", אמר כי "אורבן ניסה אז לערער את מעמדו של יונקר בכך שקשר אותו לסורוס. עכשיו הוא מנסה לעשות את זה עם בנו של סורוס ופון דר ליין. הנציבות האירופית בראשות פון דר ליין רכה מדי כלפי אורבן. התנהגותה של ממשלת הונגריה היא אנטישמית ואנטי-איחוד האירופי".

גם אלי בריקמן, מנהל אגף האיחוד האירופי בארגון "בני ברית" טענה כי יש ניחוח אנטישמי בקמפיין החדש של אורבן. "סורוס היה מזמן סמל לקונספירציות אנטישמיות. שליטה יהודית, אג'נדות סודיות, אותם נרטיבים נמכרו יותר ויותר מאז ה-7 באוקטובר", כתבה בריקמן.