יוסי דגן
יוסי דגןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בראיון לערוץ 7 מתייחס ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, להיערכותה של קבוצת גרעיני התיישבות יחד עם מספר ארגוני התיישבות לקראת אפשרות של הקמת ישובים ברצועת עזה.

"ברור לכל שהשואה הנוראית הזו לא יכולה הייתה לקרות ללא הסכמי אוסלו וכפועל יוצא הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון. היום כולם מבינים שבמקום שיש התיישבות יש ביטחון וכשאין התיישבות יש טבח שואתי כמו שחווינו כעם וכחברה", אומר דגן ומוסיף כי ברור לכל ש"טעויות צריך לתקן".

בעקבות כך "התגבשה קואליציה שמורכבת ממגורשים מגוש קטיף ומ-11 ארגוני התיישבות מובילים בהם 'נחלה', 'ריבונות', 'תורת לחימה', אמונים, מועצת שומרון ועוד ששמה לעצמה כמטרה לומר את המובן מאליו שטעויות מתקנים. צה"ל צריך להרוג ולחסל את הנאצים ותומכיהם ולקחת בחזרה את השטח שלנו וזה מה שהכי מרתיע בשפה המזרח תיכונית. זה מה שיעביר את המסר של הניצחון האמיתי, הרבה מעבר לדבר הנדרש של הרג המחבלים".

"כולם מבינים שללא האחיזה בשטח לא יוכלו להחזיר את הביטחון. לכן צריך לקחת חזרה את אדמת צפון הרצועה ולהקים שם התיישבות תחילה", אומר דגן המזכיר כי צפון הרצועה הוא אזור קרוב יותר וקל יותר לשיבה והקמת ישובים, "זה אזור הרבה יותר קרוב לאשקלון מאשר עזה", ואז "להמשיך".

"פורסם סקר ב'פגוש את העיתונות' ולפיו 44 אחוז בעד חידוש ההתיישבות בחבל עזה. עם ישראל הוא עם בריא שלא טועה. כל מי שמבין את התנהלות החמאס והארגונים הפונדמנטליסטים מבין שהמחיר הכואב ביותר עבורם הוא מחיר בשטח והחזרת האדמה לישראל. אני קורא לראש המשלה להיפגש עם קואליציית הארגונים לחזרה לחבל עזה ולראות איך מחזירים את ההתיישבות וכתוצאה מכך את הביטחון".

על דבריו של ראש המשלה עצמו ולפיהם הצבא אכן ישלוט בעתיד ברצועה, אך לא תהיה כניסה אזרחית לאזור זה, אומר דגן: "אנחנו לא עוסקים בפוליטיקה. מדובר בארגונים לאומיים משמעותיים ומובילי דעה בישראל. אנחנו לא באים להתפלמס עם אף אחד. אחרי הטבח הנורא בדרום ברור שללא התיישבות יהודית לא יהיה ניתן להגן על העוטף ועל המדינה. במקום בו תעבור המחרשה שם יעבור הגבול".

דגן מזכיר בהקשר זה כהוכחה לדבריו את שקרה ברצועת עזה ובצפון השומרון. בדבריו הוא מציין כי ישנם שלושה מודלים של נסיגה והתנהלות. המודל הראשון הוא הנסיגה מגוש קטיף כאשר הישובים נהרסו, היהודים גורשו והצבא יצא מהרצועה כליל, מה שגרם להיווצרות ישות שהיא בתפר שבין גרמניה הנאצית וטהרן. המודל השני הוא צפון השומרון, שם הצבא נמצא אך אין התיישבות והתוצאה היא אזור שהוא פחות מטהרן וגרמניה הנאצית, אך עדיין מדובר במקום שממנו חוששים ביותר ביהודה ושומרון, והמודל השלישי הוא מודל שאר השטחי ביהודה ושומרון שכיום ברור לכל שהישובים באזורים אלה הם חגורת המגן של המדינה כולה וש"חלילה אם היה פה מה שחלמו לעשות, התכסות וכו', התוצאה בכפר סבא ותל אביב הייתה כמו בעוטף עזה וחלק מהדרום. זו לא תיאוריה. בכל מקום בו יש התיישבות יש ביטחון".

על תכניתו זו אנחנו שואלים אם אין בה כדי לערער על האחדות שקיימת היום גם בחזית וגם בעורף, אם העלאת סוגיית ההתיישבות, עם כל תחושת הצדק שהוא מקרין, אינה עדיין נתונה במחלוקת באופן שמזכיר אולי אפילו את דבריו של אהוד אולמרט על ההתכנסות ביהודה ושומרון שתבוא אחרי הניצחון במלחמת לבנון השנייה, התבטאות שזכתה לביקורת רבה בשל הפן הפוליטי והמפלג שבה.

"כולנו, גם ההתיישבות ביהודה ושומרון, מגויסים בצורה מוחלטת עם כל העם. רוב הגברים אצלנו נמצאים בעוטף עזה, בתוך עזה או בגבול הצפון וזירות אחרות. אנחנו חלק מהעם", משיב דגן ומציין כי כבר כשנודע לו ביום שמחת תורה בשבע בבוקר על האירועים בדרום, היה לו ברור שמדובר בתוצאת הגירוש על אף שלא נכון לדבר על כך, אך כעת "לא מחכים לנו. העולם כולו מדבר על היום שאחרי וכתוצאה מכך יש לחצים גדולים מאוד על מדינת ישראל, לא רק ביידן והאירופים אלא גם שרים בתוך הממשלה וגורמים ישראלים לוחצים משמאל. מובילי קונספציית החמאס המורתע מתכננים את היום שאחרי. אף אחד לא מחכה. אנחנו חייבים כמי שמיצגים את רוב עם ישראל שנדהמים לנוכח התוצאה ההרסנית של הסכמי אוסלו והגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון, חייבים להציב את התשובה הברורה ואת תמונת הניצחון הברורה שצריכה להיות".

דגן מציין כי בימים אלה ממש הזירה הפוליטית והציבורית מחזירה לסדר היום "דברים מסוכנים והזויים כמו שחיילינו ייהרגו כדי למסור את עזה למחבל בחליפה אבו מאזן שמכחיש את הטבח ובכירי הרשות תומכים בטבח וחלקם קוראים לערביי יהודה ושומרון לעשות את אותה שואה גם ביהודה ושומרון וגם בתוך הקו הירוק. מול הדברים המוזרים והחמורים האלה שאין כמותם, שמנסים להחליש תוך כדי הקרב ולייצר מחטפים ולהכתיב אמירות מסוכנות והזויות, חובה עלינו להציב את הדבר המובן מאליו, הדבר הפשוט והטבעי שאנשים מבינים אותו, שבמקום שיש התיישבות יש ביטחון וכשאין מגיעים עד לשואה שראינו לפני כחודש וחצי. אנחנו צריכים להגיד את זה גם כדי לתת מענה לגורמים המחוצפים מעבר לים ולגורמים התמוהים בתוכנו שהביאו תכניות מופקרות ומביאים זאת שוב, וגם כדי לתת תשובה של ניצחון שזה לפני הכול לקחת את השטח חזרה".