המשפחות והמתנדבים שמסייעים להן
המשפחות והמתנדבים שמסייעים להןצילום: באדיבות המצלם

קבוצת מפונים מקרית שמונה שלהם ילדים עם צרכים מיוחדים שוהה כמעט מתחילת ימי המלחמה בישיבת כפר הרא"ה. חדרי הפנימייה הפכו בחלקם למגורים עבור המשפחות, חלק מהכיתות הוסבו למשחקיות ולחדרי טיפולים עבור הילדים והארוחות מוגשות בחדר האוכל.

הרב איתי זורע, רכז הקליטה של המשפחות בישיבה מספר לערוץ 7: "לפני חודש ימים הגיעה אלינו לישיבה קבוצה של כ-20 משפחות מקריית שמונה. המכנה המשותף שלהן הוא שלכל משפחה יש ילד עם צרכים מיוחדים. בתחילה הרגשנו ש'נפלה' עלינו משימה כבדה מדי, אך ככל שעברו הימים העניינים הסתדרו וברוך ה' הפכנו למשפחה אחת גדולה. נקראנו לדגל ומאז נראה שהמשפחות נהנות ומרגישות כאן לגמרי בבית".

הוא מספר כי בתוך זמן קצר נרשמה הצלחה גדולה בשיבוצם של הילדים למוסדות חינוך מקומיים בעיקר בזכות שיתוף הפעולה עם רכזת הקבוצה נאווה גולן מקרית שמונה, עם המועצה האזורית עמק חפר ועם עובדיה עופרה יוסף אחראית חינוך מיוחד במועצה, שירי אמר מומחית תחום מתי"א חפר שרון, רכזות וצוותי חינוך וטיפול של המתי"א והילית טופז בורובסקי מנהלת מתי"א חפר שרון.

השלט שחיכה למשפחות בשער הכניסה לישיבה
השלט שחיכה למשפחות בשער הכניסה לישיבהצילום: באדיבות המצלם

"רוב מוחלט של הילדים השתלבו בגנים ובתי הספר בעמק חפר, בעיקר בבית הספר "הרא"ל" שבכפר הרא"ה. לאחר החזרה מבית הספר הם מגיעים לארוחת הצהריים ולאחר מכן עומדת לרשותם משחקייה פעילה בהובלת בנות השירות של קריית שמונה".

"אחה"צ יש פעילויות פנאי שונות כמו חוג מוסיקה, אומנויות לחימה, קישוט עוגיות ויצירות שונות וכו. בעיניי האירוע המכונן ביותר הוא שבתות שאנו עושים כאן בישיבה יחד. צריך להבין שמדובר במשפחות שכל אחת לא מכירה את חברתה. יש כאלה שומרי מצוות ויש כאלה שלא, ואף על פי כן קיימים כאן כבוד הדדי ורגישות לזולת", מוסיף הרב זורע.

הוא מספר כי גם תלמידי הישיבה הצטרפו לעשייה. "לאחרונה התחלנו להחזיר את תלמידי הישיבה ללמידה פיזית בישיבה ועל כן אנו עמלים על חיבור בין המשפחות לבין תלמידינו. מבחינת הישיבה, למרות שיש אילוצים שנגרמים בעקבות אירוח המשפחות, אנו עומדים לרשותן ככל שיידרש".