פלסטינים ביו"ש, ארכיון
פלסטינים ביו"ש, ארכיוןצילום: פלאש 90

תנועת רגבים מפרסמת מפה חדשה החושפת כיצד הרשות הפלסטינית פועלת לאורך שנים לכיבוש קו התפר ויצירת רצף בנוי לאורך גדר המערכת, ויוצרת איום ממשי על ישראל.

הפרסום מגיע ברקע הצהרות ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "הרשות הפלסטינית במתכונתה הנוכחית איננה מסוגלת לקבל את האחריות בעזה. 43 יום אחרי הטבח, אבו מאזן מסרב לגנות, והרשות מחנכת לרצח ישראלים".

על פי הנתונים במפה, ברצועה ברוחב 4 קילומטרים בלבד מקו התפר בין אזור יהודה ושומרון לערי המרכז ונתב"ג, נבנו במהלך השנים לא פחות מ -7,675 מבנים לא חוקיים, כולם בשטחי C, חלקם בשטחי אש ושמורות טבע, זאת במסגרת מגמה כוללת של בניה בלתי חוקית בשטחי ישראל ביהודה ושומרון העומדת על קרוב ל-100,000 מבנים בלתי חוקיים של פלסטיניים.

בניה בלתי חוקית מאסיבית בצמוד לקו התפר הינה בסיס להשלכת אבנים, ירי קל ומאסיבי אל עבר ערי המרכז וישובים צמודי גדר כדוגמת ראש העין, וכן למסתור מחבלים וליציאתם לעבר ישראל מבעד לפרצות הרבות בגדר המערכת. המדיניות המכילה את הבניה הבלתי חוקית בצמוד לקו פוגעת אנושות בביטחון תושבי ישראל, חותרת תחת מטרתו למנוע חדירת מפגעים ופיגועים בערי ישראל והמרכז ומורידה לטמיון כמעט 8.5 מיליארד ש"ח שהושקעו בהקמתו.

הבנייה הפלסטינית הלא חוקית
הבנייה הפלסטינית הלא חוקיתצילום: רגבים

מפרוץ מלחמת 'חרבות ברזל' בחג שמחת תורה האחרון, התפיסות הביטחוניות והמדיניות נבחנות מחדש וישנה הבנה הולכת וגוברת בציבור כי לא ניתן להמשיך לחיות לצד אוכלוסייה עוינת השואפת להשמדתנו.

יחד עם זאת, עולים קולות הטוענים כי הרשות הפלסטינית והרחוב הפלסטיני אינם שונים בשאיפותיהם מהחמאס ומתריעים ממראות קשים ביישובי יהודה ושומרון ולב הארץ, לא פחות מהמראות בעוטף עזה.

בשבועות האחרונים הופצו שלל תיעודים מהרשתות הערביות על השתתפות פעילה של אנשי פתח בטבח, לצד ראיונות ונאומים של בכירי הרש"פ והפתח בתמיכה מוצהרת במתקפת חמאס, כך לדוגמה אמר מחמד אשתייה ראש הממשלה הפלסטינית: "חמאס מהווה מרכיב מרכזי בנוף הפוליטי הפלסטיני וכי האחדות עימם היא בחשיבות עליונה", או בכיר אחר בפת"ח איאד ג'ארד "אנו עומדים לצד אחינו בעזה, הם מקור לגאווה גבורה וכבוד לעם הפלסטיני"

"הפצצה המתקתקת ביהודה ושומרון מאיימת בהרבה מהחמאס בעזה" אמר אברהם בנימין, מנהל אגף מדיניות בתנועת רגבים. "לאורך שנים אנו צועקים שהפקרת השטח והעלמת העין מבניה מאסיבית מסכנת את תושבי הארץ כולה ואירועי ה-7 לאוקטובר הוכיחו זאת. עם ישראל קיבל את המכה הכי כואבת שיש, מעבר לכל דמיון, ונאלץ להפנים: הפקרת שטח – מובילה לטבח. מה שקרה בעוטף עזה – יכול בכל רגע להתרחש בעוטף ישראל."