אלחנן פלהיימר
אלחנן פלהיימרצילום: שגיב כהן

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אלחנן פלהיימר, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 על הפעילות שההתאחדות בראשותו מבצעת על מנת לאפשר לסטודנטים שנפגעו כתוצאה מהלחימה, ממילואימניקים ועד פצועים ואנשי הדרום והצפון שפונו מביתם, להתחיל ולסיים את שנת הלימוד האקדמית ואף לקבל הטבות על פועלם בלחימה.

"ראשית, יש כאוס כרגע באקדמיה בכל ההיבט של הסטודנטים המילואימניקים והסטודנטים שלא יכולים לפתוח את שנת הלימודים, שאלו מי שפונו, נפצעו, שבויים ונעדרים. מדובר בכ-100 אלף סטודנטים, שזה למעשה כשליש מההשכלה הגבוהה שלא יכולים להתחיל את שנת הלימודים. זה מספר מטורף".

פלהיימר התייחס לשאלת פתיחת השנה במוסדות וטען: "העניין פה הוא לא מתי המוסדות יפתחו או לא. כנראה הראשונים יפתחו בתחילת דצמבר. מה שרלוונטי עבורנו הוא מה המוסדות נותנים לאותם סטודנטים, גם בהיבט הכלכלי וגם בהיבט הלימודי. יש היום פער עצום בין המוסדות. יש מוסדות שאמרו שיספקו שיעורים פרטיים, שיהיו ציונים בינאריים של עובר/לא עובר, ולמעשה סל כלים אדיר עבור אותם סטודנטים. מנגד יש גם מוסדות שעד לרגע זה לא אמרו בכלל איך יתמכו במצב הקיים".

"הסטודנטים האלה נמצאים בחוסר ודאות, ויותר מזה - היום כשאנחנו מדברים, יש למעשה מצב של שני סטודנטים שנלחמים יחד בעזה, אחד יקבל תמיכה מלאה והשני אולי לא יקבל כלום. עכשיו בימים כתיקונם כמובן שראוי שתהיה תחרות בין המוסדות והטבות משתנות, אבל אנחנו לא בשגרה. חייבים לייצר סטנדרט סיוע אחיד בין המוסדות".

היכן אתה רואה שמתקיים סטנדרט שאיננו אחיד בין המוסדות?

"אונ׳ תל אביב אמרו שיתנו 1,000 שקלים, הטכניון 6,000 שקלים, ומנגד אריאל אמרו שלא יתנו כלום. למה לייצר את התחרות הזו על הגב של הסטודנטים? כולם משרתים, כולם תורמים למען המדינה, ועושים שימוש ציני בתחרות הזו בין המוסדות. למה סטודנטים צריכים תוך כדי השירות שלהם לדאוג לדברים האלה? דפקתי על השולחן שצריכים להעביר חקיקה שסטודנטים מילואימניקים יקבלו שכר לימוד מלא. יצאה התחייבות בוועדת החינוך להעביר את ההצעה הזו, שתממן את שכר הלימוד במלואו".

"יותר מזה, בשנה רגילה יש 22% אחוזי נשירה. אנחנו צופים שעל הדבר הזה יהיו עוד 15% אחוזי נשירה עקב המצב. איפה המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה)? איפה משרד החינוך? יש פה כאוס מוחלט ואין מבוגר אחראי".

פלהיימר הסביר על פועלה של ההתאחדות ואמר: "אנחנו כהתאחדות מתחילת הלחימה גייסנו עשרות אלפי מתנדבים לכל הצרכים הלאומיים של מדינת ישראל. מסיוע למשפחות מפונות שדאגנו להם, גייסנו מליוני שקלים דרך חמ"לים לציוד טקטי ללוחמים, ובאמת הייתי בשוק לראות את הדור הצעיר וה׳מפונק׳ כמו שאומרים עלינו, נרתם לטובת המאמץ הזה".

"לפני כשבועיים יצאנו עם שתי מלגות גדולות בשותפות עם משרד החינוך והמשרד לשוויון חברתי, וגם עם גופים גדולים במשק כבנק לאומי. ההסתכלות שלנו הייתה ועדיין היא איך אנחנו כהתאחדות גם דואגים לחברה ישראלית וגם דואגים לציבור הסטודנטיאלי".

עוד הוסיף בעניין זה: "לעניין הסטודנטים, אנחנו הוצאנו מכתב למל"ג שבו דרשנו שיקום פורום מצומצם שיכלול מעין מיני קבינט, שבמסגרתו נוכל לקבל החלטות מהירות לעניין מה יקרה באקדמיה. לשמחתי נענו לדרישתנו והקבינט מתכנס אחת לשבוע, ובינתיים השגנו הקלות רגולטוריות כמו למידה בזום, הטבות לסטודנטים המילואימניקים, שעד היום נתנו 2 נקודות זכות, ובעקבות הדרישה שלנו נתנו למוסדות האקדמיים להחליט כמה נקודות הם נותנים, כמו המוסדות לחינוך הוציאו מכתבים שמילואימניקים יקבלו 4 נקודות זכות, ואני מאמין שיתר המוסדות גם יוציאו בקרוב מכתבים כאלה".

"מה שאנחנו מגבשים בימים אלה זה איפה האקדמיה נמצאת היום, בשלל היבטים. עד היום לא יצאה עדיין תוכנית סדורה מהאקדמיה לעניין הלחימה והשנה הקרובה. בקרוב נגיש למוסדות את הדרישות שלנו למה שאנחנו מצפים מהם לעשות. אני אומר, כל מוסד צריך להתחייב שהוא יעשה הכל למען המילואימניקים, ושלא יידפקו בגלל שהם כרגע מחרפים את נפשם על ביטחון המדינה".

האם ההתאחדות פועלת לאור השיח תומך הטרור שמתגלה בקרב סטודנטים ואנשי סגל אחדים בקמפוסים?

"אנחנו מתעסקים גם בעניין ההסתה באוניברסיטאות. הקמנו חמ"ל ייעודי לשם כך ואנחנו מקבלים אלפי פניות על התבטאויות אנטישמיות וביטויי תמיכה בטרור. אנחנו לוחצים על אותם המוסדות כדי שיעיפו לאלתר את אלו המתבטאים כך, סטודנטים וחברי סגל".

לסיום פנה לסטודנטים והסטודנטיות ואמר: "מרגש וכיף גדול לראות את ההתגייסות של כולם, בין בעורף ובין בחזית. אין לי ספק שביחד ננצח ונעבור את התקופה הזו, כל זאת בזכות האחדות המתקיימת בינינו".