דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: רויטרס

בשנת 2017 סייע הנשיא דאז דונלד טראמפ לשחרר מהכלא במצרים אזרחית מצרית-אמריקאית בשם איה חיג'אזי לאחר שכבר ריצתה שלוש שנים בכלא באשמת מעורבות בסחר בבני אדם וקשרים עם הארגון האסלאמי הקיצוני "האחים המוסלמים".

טראמפ גם התגאה לאחר שחרורה כי הוא פעל אישית לכך: "ביקשתי מהממשלה לשחרר אותה. אובמה עבד על זה שלוש שנים וקיבל כלום", אמר טראמפ אז לסוכנות הידיעות AP.

אלא שבשבועות האחרונים, פרסמה חיג'אזי ברשתות החברתיות שלה פוסטים וציוצים רבים התומכים בחמאס ומעבירים ביקורת ארסית על ישראל: "אני לא מגנה את חמאס ולעולם לא אעשה זאת. אני לא מגנה פלסטינים שמיצו כל דרך שלווה עלי אדמות לסיים את הכיבוש שלהם ולהציל את חייהם. אני מגנה את כל מי שמבקש מהעולם לגנות את חמאס. אתם מתועבים מוסרית עם סטנדרטים הפוכים. אחד ללבנים ואחד לכל השאר. הסטנדרטים שלכם של כיבוש, גניבת אדמות, מצור ורצח המוני לא חלים עליי".

גם בפוסטים אחרים היא הביעה תמיכה בחמאס ותקפה את ישראל ואת הממשל האמריקאי על התמיכה בישראל. בפוסט שפרסמה בשנת 2020 הביעה חיג'אזי תמיכה בביידן לנשיאות ארה"ב וטענה כי "טראמפ שחרר אותי רק כדי לחזק את האגו שלו".

יחד עם זאת, בפוסטים שפרסמה לאחרונה היא כבר חזרה בה מהתמיכה בביידן, עקב התמיכה שלו בישראל במלחמה בעזה, ואך כינתה אותו "רצח עם ג'ו".

היא גם הוסיפה כי "אין סיכוי בעולם שאצביע שוב עבורו, בכלל התמיכה שלו בישראל".

חוסיין עבדול-חוסיין, עמית מחקר בקרן להגנת הדמוקרטיות, אמר לרשת "פוקס ניוז" כי "אין כמות של חוסר תודה בעולם שיכולה לנצח את חוסר התודה של חיג'אזי למדינה שבאה להצילה. הארס של חיג'אזי בהודעות שלה אינו מכוון רק נגד ארה"ב, אלא נגד המערב בכללותו. האירוניה היא שאילו המחשבה על המערב הזה, חיים, חירות ושוויון, לא הייתה מתפשטת ברחבי העולם, חיג'אזי הייתה ככל הנראה ננעלת בבית אביה, נשואה זמן קצר לאחר ההתבגרות, ואז ננעלת שוב בבית בעלה, יולדת תריסר ילדים ומנהלת משק הבית".

"אלמלא המחשבה המערבית הזו, כנראה שחיג'אזי הייתה אנאלפביתית, קולה מעולם לא נשמע מחוץ למגורי המשפחה שלה. אזרחותה האמריקאית היא שגרמה למנהיג העולם החופשי להשליך את משקלה של אמריקה על חירותה, ואז לקבל אותה. כמו בת מלוכה בחדר הסגלגל".