האסיפה
האסיפהצילום: באדיבות המצלם

אסיפת חירום התקיימה אתמול בבני ברק בה השתתפו מנהלי סמינרים וותיקים. האסיפה התקיימה על ידי איגוד הסמינרים, בעקבות מצבם הכלכלי החמור של הסמינרים ובשל הקיצוצים הכבדים הנובעים ממלחמת 'חרבות ברזל'.

את האסיפה פתח הרב וולף שהביע הערכה רבה לחברי הכנסת והשרים והזכיר את התוספת הקואליציונית שהשיגו חברי הכנסת במאמץ מיוחד עבור הסמינרים בהסכם הקואליציוני האחרון, אלא שזה קוצץ כעת בעקבות המלחמה, יחד עם תקציבים רבים אחרים.

הרב אריה רוב הציג בפני הנאספים את הנתונים הכספיים, המלמדים על מצב עגום במיוחד. "עוד לפני כן המצב לא היה מזהיר, וכעת, עם הקיצוצים הדרמטיים, נראה שכבר בקרוב זה ישפיע על הסמינרים כולם, הן בתשלום המשכורות, והן ביעילות הלימודים המקצועיים".

הנוכחים ביקשו להדגיש כי הקיצוץ בסמינרים הוא מהלך "אנטי שוויוני", כלשונם.

לדבריהם, "הרי התלמידות עומדות בכל הקריטריונים של לימודי חול וכדו', ומדובר בכספים שהיו אמורים להיות מוזרמים עבור לימודים מקצועיים.

אחד המנהלים טען כי "בת חרדית שווה שליש מבת חילונית", כלשונו.

לדבריו, "בזמן שתלמידות התיכון הכללי נהנות מתקציבים רגילים, תלמידות הסמינרים יסבלו מקיצוצים חריפים ללא שום סיבה הגיונית. אותו מסלול לימודים במגזר החילוני יקבל תקציב שמן הרבה יותר מאשר מסלול לימודים זהה במגזר החרדי. התקצוב לתלמידה חילונית יעמוד על 21,000 ש"ח, ואילו תלמיד חרדית תקבל רק 7000 ש"ח בלבד. שליש בדיוק".

בנוסף התברר שתקציב הכשרה חליפית נמחק לחלוטין. תקציב זה הועבר במשך שנים כדי לאפשר לתלמידות הסמינרים שלומדות מקצועות טכנולוגיים מעטפת חינוכית וסביבת למידה מותאמת לתלמידות סמינר, כאמור תקציב זה נמחק לחלוטין.

בנוסף לכך תקציב ההצטיידות הטכנית והטכנולוגית שנועד לרכישת ציוד מחשבים וריהוט בסיסי שעמד על בערך 18 מלש"ח. ונמצא בבסיס התקציב, ולא בכספים הקואליציוניים נמחק לחלוטין.

מנהלי הסמינרים תמהו: "הלא כלל לא מדובר בנושא דתי, שגם בו חלילה מלקצץ בבשר החי. כאן הרי מדובר בעניין מקצועי נטו, והתלמידות אמורות להחזיר את הכסף הזה בעבודה בהמשך החיים. ומדוע לקצץ להן, בו בזמן שלתלמידות מגמות זהות במגזר החילוני – דווקא מעלים את התקציב?

משתתפי האסיפה סיכמו לעלות עם הנתונים לגדולי ישראל כבר בימים הקרובים כדי לקבל את חוות דעתם כיצד לפעול, בהתחשב בעובדה שהמצב הנוכחי כפי שהוא מסכן את עתידם הקיומי של הסמינרים.