חבר הכנסת זאב אלקין, העומד בראש ועדת המשנה למדיניות חוץ והסברה בוועדת החוץ והביטחון מתייחס בראיון לערוץ 7 לאתגר ההסברה לצד האתגר המלחמתי הכרוך בהשבת החטופים הביתה.

באשר להחלטה לאפשר את הכנסת מיכליות הדלק לרצועה, מביע חבר הכנסת אלקין את מורת רוחו ומציין כי התנגד למהלך מלכתחילה, בין השאר משום שכאשר מוצבים קווים אדומים יש להקפיד שלא לחצות אותם, וזה מה שלמעשה עשה קבינט המלחמה בהחלטתו זו. "פריצת קווים אדומים מזינה לחץ לעתיד", הוא מזהיר.

לטעמו נכון היה להישאר בעמדה לפיה דלק לא ייכנס לרצועה כל עוד לא תהיה התקדמות בנושא החטופים. "למעשה החמאס מקבל כאן חינם את אחת הדרישות שלו, גם אם זה בכמות מוגבלת. אמרנו שאם נדע שהסיוע ההומניטארי עובר לחמאס נעצור אותו, ומאז ראינו סרטונים שמראים איך חמאס משתלט על הסיוע ההומניטארי, ולכן אני חושש שהדלק הוא סנונית ראשונה ואנחנו עלולים למצוא את עצמנו מגדילים את הכמות. לכן התנגדתי אבל ההחלטה התקבלה וממשיכים הלאה. זה חלק מהליך קבלת ההחלטות במשטר דמוקרטי".

אלקין מסכים עם קביעתו של ראש הממשלה לפיה על יחיא סינוואר לא משפיע לחץ הומניטארי מאחר ומצוקת האזרחים אינה מעניינת אותו. עם זאת הוא סבור שהדלק חשוב לו למטרותיו הטרוריסטיות-צבאיות. "קל לדעת מה חשוב לסינוואר, לראות מה הוא דורש תמורת החטופים. הוא לא היה דורש משהו שלא חשוב לו".

בסוגיית החטופים מציע אלקין לכולנו להתאזר בסבלנות ולא להתפתות לפייק ניוז המושמע מכל עבר, חלקו כחלק מהמלחמה הפסיכולוגית שמפעיל עלינו החמאס. "יש משא ומתן ואני מקווה שהוא יביא לתוצאה. דבר אחד ידוע, ככל שהחבל מתהדק על צווארו של סינוואר כך יש יותר סיכוי שנגיע להישג בסוגיית החטופים".

"אם היינו יושבים בחיבוק ידיים ומחכים שהוא יואיל בטובו ללכת על הסכם, עד עכשיו לא היינו מגיעים לשם. לכן צריך להמשיך בלחץ צבאי חזק על החמאס בכל דרך אפשרית. זה מה שבסופו של דבר יביא לפתרון בנושא החטופים, אולי בשלב ראשון רק חלקי. האנשים האלה מבינים רק כוח ולא שום דבר אחר", קובע אלקין.

גם אלקין משוכנע שאין סתירה בין שתי מטרות המלחמה, מיטוט החמאס והשבת החטופים. "כמה שחמאס ירגיש את עצמו יותר במצוקה ונתקדם במיטוט השלטון שלו כך יהיה קל יותר לפתור את נושא החטופים, בוודאי כשנצליח להעביר את יחיא סינוואר לעולם אחר".

כיו"ר ועדה העוסקת באתגר ההסברה, אומר חבר הכנסת אלקין כי אכן ישראל מתמודדת עם אתגרים קשים מאוד בזירה זו. "יש כמות גדולה של אוכלוסייה מוסלמית בעולם, יש כמות גדולה של אוכלוסייה אנטישמית בעולם שבקלות כל דבר נגדנו משוכפל אצלם. יש השקעה אדירה של איראן ויתר האויבים שלנו בעבודה בתחומים האלה של הסברה נגדנו, ועדיין אפשר לעשות הרבה. אני פועל לדחוף את המערכת הממשלתית להשקיע בכך משאבים", אומר אלקין ומברך על הפתרון שנמצא למצב האבסורדי בו משרד החוץ הודיע שיצמצם את פעילות הסברה בשל מחסור בעשרה מיליון שקלים. "עכשיו המטרה שלי היא להביא תוספות תקציב לתחום הזה ואני פועל על כך מול שר האוצר ואנשי משרדו, בעיקר לסיוע להתארגנויות בחברה האזרחית שהן יותר יעילות מפעילות הממשלה".

בדבריו מברך אלקין על המיזם הראשוני שנפתח במשרד התפוצות לתמיכה בארגונים אזרחיים שכאלה. "זה קריטי. החברה האזרחית יודעת לעשות זאת טוב יותר מהממשלה שצריכה לסייע להם".

"עברנו טראומה לאומית קשה של פגיעה בעם ישראל ובמדינת ישראל. אני לא חושב שהיה יום שחור כזה בהיסטוריה של מדינת ישראל מאז שהוקמה, מצב שלא ידענו כדוגמתו, אבל אנחנו מוכיחים שאנחנו עם חזק שמסוגל לעמוד על הרגליים, להכות באויב שלנו ומסוגל להתאחד, וזה נורא חשוב. מי שחשב לשבור אותנו, מי שחשב לבנות על הפילוג בינינו, הוא זה שבסופו של דבר יתבדה ואנחנו נחסל אותו והוא לא יהיה הגורם שישלוט ברצועת עזה. זה לקח לכל הסביבה שלנו, מי שטובח בעם ישראל המחיר שהוא ישלם על כך הוא שהא פשוט לא יהיה".