הפעילות של חבורתא למען החיילים
הפעילות של חבורתא למען החייליםצילום: יח"צ

המלחמה הוציאה את כל מה שטוב בישראלים – רבים נרתמו לארוז סלי מזון לחיילים, לסייע לחקלאים בדרום, לארח משפחות מפונות ולעשות פעילויות לילדים שנותרו ללא מסגרות חינוכיות בזמן שהוריהם בעבודה או במילואים.

עם זאת, אוכלוסיית הגיל השלישי מעט נשכחה בתוך הסערה שעוברת המדינה מאז השבת של השבעה באוקטובר.

בני ה-65 פלוס, גמלאים וגמלאיות בכל רחבי הארץ חווים בימים האלה את המצוקה מזווית אחרת – הם מתקשים לצאת מהבית בעקבות האזעקות הרבות והצורך להגיע למרחבים מוגנים בזמן קצר מאוד, הנכדים במקרים רבים לא יכולים להגיע לבקר וכך המטלות היומיומיות של ללכת לקניות או קופת חולים הופכות למורכבות יותר. זקנים רבים מספרים בימים אלה בעיקר על תחושת בדידות.

המענה לאוכלוסייה הזו מגיעה מהיוזמה שנקראת חברותא מבית מועצת הקבוצות והקהילות המשימתיות בישראל, או בקיצור מקו"ם. תכנית חברותא היא תכנית קבוצות חברתיות של גימלאים וגימלאיות בכל רחבי הארץ שמטרתה בראש ובראשונה הפגת הבדידות ויצירת מפגשים חברתיים חדשים של גמלאים וגמלאיות.

התכנית נוסדה על ידי מועצת הקבוצות בשנת 2020, תקופה בה הקורונה הייתה מגיפה עולמית שהכניסה את העולם כולו לסגר. מבוגרים רבים מצאו את עצמם בין רגע ספונים בבתיהם לתקופות ארוכות והקורונה הפכה את חייהם לבודדים במיוחד. חברותא הפכה ל"תנועת נוער" של מעל אלף גמלאים וגמלאיות, המתחלקים ל-50 קבוצות ברחבי הארץ הנפגשות מדי שבוע.

מאז החלה מלחמת 'חרבות ברזל' מקיימים חברי התכנית מגוון פעילויות כמו בישול לחיילים, אירוז מארזי מוצרים למשפחות מפונות ונזקקות, סדנאות אמנות לילדים, הקימו מרכזי תרומות ובעצם כל פעילות שבה הגמלאים והגימלאיות יכולים להרגיש נחוצים וגם להפיג את בדידותם.

את הקבוצות של חברותא מקימות הקהילות המשימתיות במקו"ם ברחבי הארץ, כל קהילה הקימה מספר קבוצות של גמלאים וגמלאיות שפועלים באזור בו הם מתגוררים. תנועת דרור ישראל למשל, תנועה חברתית, חינוכית ושיתופית, אשר עושה רבות מתחילת המלחמה עבור משפחות מפונות, הקימו במלון קראון פלזה בתל אביב מוקד חינוכי לילדים ונוער. כחלק מהפעילות, זיהו החברים בתנועה את הצורך לסייע גם לבני ה-65+ שלא קיבלו מענה. כך הוקם לו מועדון שפועל פעמיים בשבוע וכולל משחקים, יצירה, פעילות גופנית, מפגשים עם הילדים, שירה, ועוד.

מקו"ם (מועצת הקבוצות והקהילות המשימתיות בישראל) הינו ארגון הגג של הקבוצות והקהילות המשימתיות בישראל, הפזורות בכל רחבי הארץ, מקרית שמונה ועד אילת, ופעילים בהם קרוב ל 20,000 חברות וחברים, המאוגדים בלמעלה מ-300 גרעינים וקהילות שונות, המאוגדים ב 14 תנועות ורשתות. המועצה כוללת חברים מכל גווני החברה הישראלית; כולם שומרים על זהות ארגונית נפרדת, אך שותפים במהלך של קידום צורת החיים של קהילה משימתית.