ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: מארק ישראל סאלם/פול

ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין תת-אלוף עמית סער התריע אישית בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו בתקופה שקדמה לפרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר כי המשבר הפוליטי-חברתי בישראל מעודד את איראן, חיזבאללה וחמאס לפעול נגדה.

לפי פרסום של חיים לוינסון בהארץ במסמך הראשון, שנשלח תחת הכותרת "דברים שרואים משם - איך נתפסת ישראל במערכת?", ציין סער כי "כלל השחקנים במערכת מצביעים על כך שישראל נמצאת במשבר חריף, חסר תקדים, שמאיים על לכידותה ומחליש אותה. עבור אויבנו המרכזיים, איראן, חיזבאללה וחמאס, חולשה זאת היא ביטוי לתהליך לינארי שסיומו בקריסתה של ישראל והמצב הנוכחי הוא הזדמנות להאיץ ולהעמיק את מצוקותיה".

"המשבר הפנימי מייצר לישראל אילוצים משמעותיים שגורמים לה לנסות להימנע מהסלמה ביטחונית,
ושמאפשרים את הגדלת הסיכונים מולה", כתב סער, "לכך מצטרפת ההערכה כי התמיכה האמריקאית והאירופית בישראל נשחקת באופן שמצמצם את יכולתה להתמודד עם משבר ביטחוני רחב".

סער ציין כי "גורמים נוספים באיראן, בחיזבאללה, בחמאס ובג'יהאד האסלאמי חושבים שישראל, בחולשתה, עלולה להסיט את תשומת הלב הציבורית למצב ביטחוני, ולכן תיזום הסלמה".

לקראת סבב החקיקה השני סביב הרפורמה, נשלח לרה"מ מכתב תחת הכותרת "החרפת המשבר הפנימי - השלכות על צד אדום".

"החרפת המשבר מעמיקה את השחיקה בדימוי של ישראל, מחריפה את הפגיעות בהרתעה הישראלית ומגבירה את הסבירות להסלמה. בעוד שבתחילת הדרך השחקנים האזוריים התלבטו אם מדובר בעוד סיבוב במשבר הפוליטי המתמשך, הרי ככל שעובר הזמן והאירועים מחריפים - הם מעריכים שמדובר במשבר עמוק ששם את ישראל באחת מנקודות החולשה מאז הקמתה".

סער הבהיר כי "הערכה זאת נשמעת בפומבי, אבל היא נשמעת גם באופן אותנטי בלב הערכת המצב של אויבינו, בחדרים סגורים ובדיוניים מקצועיים של גורמי הביטחון באיראן בלבנון וברצועת עזה. עבור אויבינו, בדגש על המשטר האיראני וחיזבאללה, אין מדובר רק בהערכת מצב אלא התממשותה בפועל של תפיסת העולם הבסיסית שלהם: ישראל היא נטע זר, חברה חלשה ומפורדת שסופה להיעלם".

בסיכום דבריו, כתב תת-אלוף עמית סער כי האיום הגדול ביותר נשקף לישראל מצד חסן נסראללה. "למשבר הפנימי השלכות רחבות יותר, כמו היכולת לייצר איום אמין מול איראן, אך בשלב זה הסכנה הברורה והמיידית (היא) בהסלמה בזירה הלבנונית, לאור דימוי החולשה והפגיעה בהרתעה בשילוב התרסה גוברת של חיזבאללה".

לשכת ראש הממשלה מסרה ל"הארץ" בתגובה: "בניגוד לפרסום, ראש הממשלה נתניהו לא קיבל שום התרעה למלחמה".