מי אתה מוחמד דחלאן?
מי אתה מוחמד דחלאן?פלאש 90

הנשיא האמריקאי מדבר על רשות פלשתינית חדשה כתקוותו הגדולה לעתידה של רצועת עזה.

ישראל יש הרואים במוחמד דחלאן כמי שיוכל להנהיג את הרש"פ בעזה ביום שאחרי אבו מאזן ואולי אפילו עוד קודם לכך. האם יש סיכוי לרשות אחרת? ומיהו בעצם מוחמד דחלאן? על כך שוחחנו עם עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, נשיאת 'שורת הדין'.

"כל עוד הרשות הפלשתינית שמה עליה תומכי טרור ומבצעי טרור היא לא יכולה להתחדש", אומרת דרשן לייטנר וקובעת כי כל השמות העולים בבורסת שמות מנהיגי העתיד של הרש"פ אינם מבשרים טובות בהקשר זה ומוחמד דחלאן הא רק אחד מהם. עליו היא מציינת כי הוא שהיה האחראי לפיגוע אוטובוס הילדים בכפר דרום, פיגוע בו נרצחו מרים אמיתי וגבריאל ביטון הי"ד ושלושה מילדי משפחת כהן איבדו את רגליהם בו.

דחלאן, מציינת דרשן לייטנר הוא ששיגר את סגנו להטמין את הפצצה בפאתי הכביש. "בתחילת האינתיפאדה אנשי הפתח' הם אלה שכיוונו את רוב הפיגועים עד שהצטרף החמאס עם פיגועי ההתאבדות של האוטובוסים. הפיגוע של כפר דרום היה בשנת 2000 ודחלן הוא ששלח את סגנו לדאוג לכך שתהיה פצצה לפי הכיוון של האוטובוס שנסע מכפר דרום לנווה דקלים והסיע ילדים. יש הקלטות של השב"כ שמוכיחות זאת", היא אומרת ומציינת כי על פיגוע זה המידע ברור וידוע, אך הדברים אינם מסתיימים בכך. "הוא היה אחראי לכל מה שהתרחש ברצועת עזה".

שם נוסף שעולה בבורסת שמות מנהיגי העתיד של הרש"פ הוא מרואן ברגותי "שהואשם בשלושים מעשי רצח והורשע רק בחמישה כי רק בחמישה ניתן היה להוכיח על פי הדין בבתי המשפט המחוזיים את הקשר ההדוק בינו לבין ביצוע הפיגועים, אבל אין ספק שהוא שלח את המפגעים".

"אין דמות שיכולה לקחת את מקומו של אבו מאזן הבא בימים, שאין לו שום השפעה ביהודה ושומרון ובוודאי שלא בעזה, שהוא עצמו לא מוכן לקחת את עזה לאחריותו. סקר שנערך ברש"פ מלמד שבאחוזים גדולים הם לא רוצים את אבו מאזן ותומכים בהתנגדות לכיבוש הישראלי, תומכים באלימות. גוב האריות וקבוצות חמושות דומות זוכות לאהדה גמורה. יותר משבעים אחוז סוברים שיש מקום להשאיר קבוצות חמושות ולא לקחת את נשקם", אומרת דרשן לייטנר הקובעת כי "זו החברה ברש"פ, ולכן כל מועמד שירצה להתקבל ברש"פ יהיה חייב להיות מוקבל על הרוח שיש בחברה הפלשתינית. גם המועמד חייב יהיה לתמוך בהתנגדות אלימה נגד ישראל".

"זה מתחיל ברחוב המוסת נגד ישראל מגן הילדים שם מלמדים אותם לרצוח ובשעורי היסטוריה הם מדברים על כל חלקי ארץ ישראל ובשיעורי חשבון הם מחשבים כמה חיילים אפשר להרוג ברובה אחד או שניים וכו'. מדובר במחנות אימונים וכו'". כשזו דרך החינוך לא ניתן לצאת ממערכת החינוך ללא שנאת יהודים, אומרת דרשן לייטנר הרואה במציאות זו את הבסיס להנהגה שגם היא תוביל לאותו כיוון של אלימות וטרור. "אם רוצים להביא מנהיג חדש הוא חייב להיות מקובל על החברה, ואם הוא יהיה חדש יש מאין ראשו ייערף, כך שגם טכנית הדבר הזה לא אפשרי וגם במציאות לא ראינו שום מנהיג שקורא לשלום ויחסים עם ישראל או הידברות כלשהי".

"האלמנט היחידי שהוא בר שיתוף פעולה עם ישראל הוא הנושא הביטחוני, שנעשה רק כדי שאבו מאזן ישמור על כיסאו ומקומו. הוא כביכול נלחם יחד עם השב"כ הישראלי בארגוני הטרור, אבל הוא נלחם רק בחמאס בשטחו ולא במחבלים מהפתח' ולא בגוב האריות וארגונים דומים שבהם אנשי פתח' שפועלים בשטחו".

"עם כל הרצון הטוב של ביידן לשים רשות אחרת, זה לא קיים", אומרת דרשן לייטנר ומציינת כי הנשיא האמריקאי לשעבר בוש הוא שדחף למציאות בה הוכרחה ישראל לקיים את השלטון הפלשתיני ואת הבחירות בעזה. "גם היום כשביידן מבקש לעמוד לצד ישראל, גם בנוכחותו הפיזית וגם בכוחותיו וגם ברוח המנשבת מהממשל האמריקאי, גם היום הם דוחפים לטעות פטאלית כשהם דורשים שמי שיעמוד בראש עזה יהיה מישהו מהמנגנון הפלשתיני".

אז איך קורה שהאמריקאים שהמודיעין והביון שלהם יודע לכאורה הכול, לא מבינים את מה שפשוט וברור כל כך למרבית העם בישראל, ושוב הם נופלים לאותה מהמורה? הסיבה לכך, אומרת דרשן לייטנר, היא הלחצים הפוליטיים הפנים אמריקאיים של התנועה הפרוגרסיבית לצד אינטרסים בינלאומיים להביא לחתימתו של הסכם שלום גדול מול סעודיה כווית והאמירויות ובנוסף האינטרס הכלכלי לרכבת שתעבור דרך ישראל ותוביל נפט וסחורות מסעודיה לאירופה. "יש להם חזון למזרח התיכון והם חושבים שאי אפשר יהיה לממש את חזון הזה ללא דאגה לעם הפלשתיני דרך פתרון שתי המדינות שלשמו צריך גם קרקע ועזה צריכה להיות חלק מהחזון הזה, וכדי שהיא תהיה כזו דרוש מנהיג פלשתיני שישלוט עליה. מאוד קשה עד בלתי אפשרי לשנות את הקונספציה של מחלקת המדינה והממשל הדמוקרטי".

"ראינו שטראמפ חשב אחרת כי הוא יותר מיליטנטי, יותר לומד את השפה מהר כאיש עסקים, ולכן אמר שזה לא יילך אחרי שראה במי מדובר ושאין שום סיכוי ולכן הוא יורד מהעניין והוא התייצב לצד ישראל. ביידן הוא משהו אחר. כל חמישים שנותיו במפלגה הדמוקרטית הוא תמיד דחק להסדר מדיני עם הפלשתיני שבעיניהם הוא אמיתי", דברי עו"ד דרשן לייטנר.