בנק ישראל
בנק ישראלצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שלום רב,

1. עם ישראל קיבל בתודה ובברכה את "המלצותיך" הפומביות לשר האוצר במסגרת הודעתך לתקשורת מיום ה 15.11.23, אם כי, כאזרח, הייתי מעדיף שככל ומטרתך אכן לסייע ולייעץ לממשלה ולשר האוצר בצורה מקצועית, עניינית ומועילה, יבוצע היעוץ הזה בדיונים ומכתבים מקצועיים ולא בהודעות פופוליסטיות לתקשורת שנראות יותר כהשתתפות בקמפיין מתוזמר ולא ענייני.

2. לגופו של עניין, כאזרח אני שמח על השבחים שחלקת בהודעתך לממשלה ולשר האוצר על האחריות שהם גילו בהעברת תקציב מדינה מרוסן ואחראי עם גירעון מתוכנן נמוך ועל מדיניות פיסקאלית נכונה שתרמה לירידת יחס חוב תוצר ועוד, מדיניות שיצרה את הגמישות הפיסקאלית שמאפשרת לממשלה להעניק את הגיבוי התקציבי הדרוש לכלל מאמצי המלחמה בחזית ובעורף. עזרת לי להיות גאה בממשלה ובמדיניות הכלכלית האחראית שלה.

3. אני שמח מאוד גם על השבחים שחלקת למשלה על תכניות הסיוע המרחיבות לכלל עסקים בארץ ועל ההקלות בתנאים לקבלת דמי חל"ת לעובדים ושמח על שהממשלה ובנק ישראל רואים עין בעין את העניין. שוב גרמת לי כאזרח להיות גאה במדינה שלי שעומדת לימין אזרחיה בשעת צרה ומעניקה להם רשת ביטחון כלכלית. טוב שיש לנו על מי לסמוך.

4. מבין השורות ניתן להבין כי לשיטתך קיצוץ של 4 מיליארד ש"ח מתוך תקציב המדינה בשנת 2023 אינו מספיק בכדי לייצר את אמון השווקים במדיניות הממשלה. אתה וודאי מודע לכך שהרוב הגדול של תקציב המדינה הינו תקציב קשיח של הוצאות שכר וכד' שלא ניתן לקצץ בו ללא רפורמות משמעותיות ומורכבות, ושהמלחמה תפסה אותנו בחודש אוקטובר, מה שאומר שמרבית חלק התקציב שהינו גמיש יחסית כבר מומש ו/או חויב, כך שהתייעלות בסכום של 4 מיליארד ש"ח בשלב זה של השנה אינה עניין של מה בכך.

עם זאת, ומאחר ולרשותך מחלקת מחקר מקצועית ומרשימה ועתירת משאבים, אני משוכנע שהממשלה, וכך גם עם ישראל כולו, ישמחו לקבל את המלצותיך המעשיות להתייעלויות נוספות אפשריות בתקציב, כמו למשל האם לדעתך, ועל בסיס מחקריך המעמיקים, נכון לקצץ בתקציבי לימודי המגדר, האמנות, המוזיקה והאנתרופולוגיה של ימי הביניים בהשכלה הגבוהה ולהסיט תקציבים אלו למאמצי המלחמה.

כך גם ביחס לתקציבי התרבות והאמנות, הפנסיות התקציביות ברמות הגבוהות, שכר הבכירים בשירות הציבורי ובכללם שופטים, פרקליטים, אנשי ביקורת המדינה, סגל אקדמי בכיר, ובנק ישראל, שכידוע נהנים מרמות השכר הגבוהות ביותר במגזר הציבורי.

מרכז פרס לשלום ומרכז רבין לשלום (שאיך לומר בעדינות, הפכו לקצת פחות רלוונטים אחרי טבח ה-7 לאוקטובר), ועוד כהנה וכהנה תקציבים שגם אם יש להם מקום בשגרה, נראה כי נכון יהיה בעת הזו להסיט למימון המלחמה ולשיקום ישובי העוטף.

מחקריך המקצועים והמעמיקים חשובים למדינת ישראל בהקשרים אלה בעיקר באשר לתקציב החדש 2024, שעל פי הדיווחים הממשלה נערכת בימים אלה להגשתו מחדש, אם כי, כאמור בהודעתך, קיימת חשיבות להודיע עליהם כבר כעת במסגרת עדכון התקציב לשנת 2024 בכדי לאפשר לגופים הללו להיערך מראש ובכדי לחזק את אמון המשקיעים בכלכלה הישראלית. אני משוכנע כי במרכיבי תקציב אלו, ובאחרים נוספים שתסייע לממשלה לאתר, ניתן יהיה למצוא הרבה יותר מ 8-9 מיליארד השקלים המוזכרים בהודעתך האמורה לתקשורת.

5. כללו של דבר, בכדי לרכוב על גל פופוליסטי של קמפיין אנטי חרדי ולהתמקד בכמה עשרות מיליוני שקלים של תוספות שכר זעומות בחינוך החרדי שאכן יכנסו לבסיס התקציב וישפיעו גם על תקציב 2024 ולזכות בכמה נקודות זכות בתקשורת הכלכלית לא צריך להתהדר בתואר דוקטור ובטח לא לעמוד בראש מחלקת המחקר של בנק ישראל. את זה יכול לעשות בקלות כל פופוליסט מקלדת שקורא עיתונים ועוקב אחרי פוליטיקאים מהאופוזיציה.

כאזרחי המדינה שמשלמים את משכורתך, נשמח שתרתום את יכולות מחלקת המחקר שבראשותך לטובת הכלכלה ולטובת מדינת ישראל באופן אמיתי, ענייני, מעמיק וחסר פניות לטובת הכלכלה הישראלית.

בכבוד רב,

אזרח שמבין מעט מאוד בכלכלה והרבה יותר באהבת עם ישראל ובאחדותו.