אנטנה סלולרית
אנטנה סלולריתצילום: נתי שוחט, פלאש 90

מפקד פיקוד מרכז, האלוף יהודה פוקס, חתם אמש על צו שיאפשר הטלת עיצומים כספיים על חברות תקשורת שלא יעמדו בהתחייבויותיהן ביהודה ושומרון, זאת בדומה לחוק הקיים בשאר הארץ.

הצווים, שנכתבו לאחר מאמצים רבים מצד יועמ"ש איו"ש, אנשי המנהל האזרחי ובתוכם יחידת קמ"ט תקשורת, יחייבו בין היתר את חברות הסלולר להעניק לצרכנים קליטה וכיסוי ב-95% מכבישי יהודה ושומרון בדומה למחויבותן בשאר הארץ.

בחודשים האחרונים ישנה פעילות ענפה של חברות הסלולר להגברת הפרישה הסלולרית ברחבי יהודה ושומרון ועדיין נדרשת הגברת הקצב. בנוסף, מתבצעת פרישה אינטנסיבית של סיבים אופטיים ביו"ש.

שיפור הכיסוי והקליטה הסלולרית לצד אינטרנט מהיר בכל רחבי הארץ הם מהיעדים המרכזיים בתוכנית העבודה של משרד התקשורת והמינהל האזרחי. כיסוי וקליטה סלולריים מסייעים בהגברת הביטחון האישי, תוך שמירה על ביטחון האזרחים והם נמצאים בראש סדרי העדיפויות. הצווים ייכנסו לתוקף במרץ 2024.

שר התקשורת, ד"ר שלמה קרעי: "בשעה ששונאי ישראל מכריזים על השמדת מדינת ישראל - From the river to the sea…, אנחנו מעמיקים את אחיזתנו בארץ נחלת אבותינו. הסיב האופטי והאנטנות הסלולריות ברחבי יהודה ושומרון יהדהדו מחד את הקול הצלול והבהיר של אחיזתנו בארץ הזו, ומאידך ישמשו לרווחת התושבים ביישובים ובדרכים ויתנו מענה בזמני חירום להצלת חיי אדם".

"נפעל בכל הכוח בעז"ה להשגת כיסוי וקליטה מיטביים במרחב כולו מוקדם ככל האפשר. אני מודה למפקד פיקוד המרכז, לראש המינהל האזרחי, לדודו כהן קמ"ט התקשורת ולכל העוסקים במלאכת הקודש על ההירתמות למשימה חשובה זו", הוסיף קרעי.

ח"כ צבי סוכות, יו"ר ועדת המשנה לענייני יו"ש, כינס הבוקר דיון בוועדה על הפערים בקליטה סלולרית באזור יו"ש והגיב על הצו. "זה רק חצי הדרך, נעמוד על כך שתהיה קליטה מליאה בכל מקום עם סיכון ביטחוני. מברך את שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שהנחה לתקצב את הנושא ב-50 מיליון ש"ח, את שר התקשורת קרעי שדחף את קידום הנושא, ואת אלוף הפיקוד שחתם על הצו"