איום צמוד גדר
איום צמוד גדרצילום: רגבים

בתנועת רגבים מפרסמים אזהרה מיוחדת המתמקדת בבניה הבלתי חוקית של הרש"פ דווקא בגבולות יהודה ושומרון. תמר סיקוראל, דוברת התנועה, מספרת על האיום הנרקם מזה שנים לאורך הקו הירוק ללא מענה מתחייב מצידה של ישראל.

"תנועת רגבים ממפה את שטחי יהודה ושומרון כמו גם הנגב וכעת סביב המלחמה ופיצוץ הקונספציה ברצועת עזה, החלטנו לעשות בדיקה מיוחדת של מה שקורה על קו התפר ומיפינו את כל הגדר מצפון בקעת הירדן ועד דרום ים המלח כשלוש מאות קילומטרים, לקחנו טווח של קילומטר עד ארבעה קילומטרים מגדר המערכת ובדקנו מה מצב הפלישה וההשתלטות שם.כמובן מדובר בשטח C שטח בשליטת ישראל לחלוטין שאמור להיות סטרילי השומר על ביטחון ערי המרכז, השפלה ונתב"ג".

ממשיכה סיקוראל ומספרת: "הנתונים שמצאנו מבהילים מאיימים ומספרים סיפור חד משמעי וברור. לאורך הקו בנתה הרש"פ 18,899 מבנים בלתי חוקיים שיושבים ממש על הגדר, לדוגמא בשטח אש באזור השומרון שהצמידות לראש העין בלתי נתפסת, צופה על המרפסת של בני גנץ".

"זה ברור לנו ולמי שגר ביו"ש כבר הרבה שנים, ועכשיו זה יתפוצץ אחרי השביעי באוקטובר כשאם המרחק בין עזה לאופקים הוא 25 קילומטרים, כאן מדובר על בקושי 5 קילומטרים", היא אומרת ומציינת כי בנייה זו של כמעט עשרים אלף מבנים מצטרפת לבנייתם של כמאה אלף מבנים בעומק השטח, אך ההתמקדות במיפוי זה נעשתה דווקא סביב הקו הירוק על מנת להבין את האיום הנשקף מבניה זו על יישובי עוטף יו"ש.

"האמירה שאנחנו מנסים לחדד כעת היא שנכון שיש בניה בלתי חוקית שצריך להיאבק בה, אבל יש בניה לא חוקית שהיא גם סכנה של ממש, פצצה מתקתקת. זה לא תלוי בשאלה אם ניסוג משם או לא. מדובר בהחלטה של רגע של הרש"פ כארגון הטרור המוביל להפנות את קני הרובים למרכז הארץ. אולי זו שעת כושר להתעורר גם כאן ולהבין שהפקרת השטח עלולה להוביל לאסון, כפי שראינו את זה בעוטף עזה.

סיקוראל קוראת לכולנו "לפתוח את העיניים והאוזניים", ומציינת שהרש"פ עצמה אומרת זאת כבר שנים מעל כל במה. "הם בעצמם מכריזים על כך. יש להם שר לענייני הגדר והישובים. יש להם מחלקות שלמות של תכנון ובניה והם משקיעים את כל האנרגיות שלהם בטרור ובהשתלטות על השטח כשהיעד הוא הקמת מדינת טרור בלב מדינת ישראל. הם אומרים את זה כל הזמן ועל כל במה. מבחינתם זה לא גבולות 67' אלא מהים ועד הנהר. הם מהדהדים את זה בכל מקום והכספים שמוזרמים מכל העולם הולכים למגמה הזו".

"היינו שמחים לחשוב ולדמיין שזו בניה ספוראדית של בדואי שאין לו מקום לבנות, אבל זה לא הסיפור. בחינה בזום-אאוט של המפה מלמדת שמכל הנקודות הקטנות הללו יש סיפור מלא, רצפים בין שטחי A ו-B דרך שטחי C, חסימת צירים, חניקת ישובים וכו'. יש כאן יד מכוונת לחלוטין לאורך שנים".

האיום כבר כאן
האיום כבר כאןצילום: רגבים


מוסיפה סיקוראל ומספרת כי תנועתה מראה והראתה את הנתונים למקבלי ההחלטות אך בשגרה קשה להשיג קשב לסוגיות הללו והמענה שניתן הוא שמדור בבנייה אקראית של מי שאין לו מקום אחר וכיוצא באלה. "בינתיים אנחנו לא מרגישים שינוי דרמטי אצל ראשי מערכת הביטחון וההנהגה הישראלית בהבנת המצב. נראה שעדיין יש היאחזות בתפיסות הישנות שרוצות לראות את הפלשתינים כפרטנרים ובמציאות הקיימת כנורמאלית ולהכיל אותה גם מבחינת הטרור וגם מבחינת ההשתלטות על השטח".