שומרים על ירושלים בטוחה
שומרים על ירושלים בטוחהצילום: ארנון בוסאני

פתיחת חמ"ל מלחמה עירוני

עם פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר, נפתח חמ''ל עיריית ירושלים לפעילות בחירום. בחמ"ל מתקיימות הערכות מצב יומיומיות, בניהולו של ראש העיר, משה ליאון, ובהשתתפות מנכ"ל העירייה והנהלת העיר. בישיבות מועברות סקירות על מצבה של העיר ופעילות גורמי העירייה לצד הצפת פערים ואתגרים והדרך לפתרונם.

פתיחת ושדרוג מקלטים ברחבי העיר

עם תחילת הלחימה והירי הרקטי לעבר ירושלים, הנחה ראש העיר לפתוח את כלל המקלטים הציבוריים בעיר. לאחר מספר שעות, נפתחו רוב המקלטים הציבוריים הכשירים. צוותי העירייה פעלו לסיוע בפתיחת ופינוי חפצים גם במקלטים פרטיים ובתיאום עם הדיירים. בנוסף, נפתחו עשרות מקלטים הנמצאים בבתי ספר ובמבני ציבור והכל במטרה לתת מענה מיגון עבור תושבי העיר ולספק להם את מלוא הביטחון. העירייה גם הכשירה מרחבים מוגנים נוספים בחניונים תת קרקעיים לטובת התושבים. מידע אודות מיקום המקלטים, תוקשר לתושבים מכלל המגזרים, כולל שילוט רלוונטי, מודעות בעיתונות ועוד. בסך הכללי, פעלו צוותי העירייה ביותר מ-5,000 מקלטים ברחבי העיר וסייעו בהבאתם למצב כשירות מיטבי עבור תושבי העיר והשוהים בה.

"עיריית ירושלים הגיבה במהירות וביעילות מהרגע הראשון ופעלה בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי להגן על תושבי העיר ולשמור על ביטחונם" אומר איציק לארי, מנכ"ל העירייה. "זה עומד לנגד עינינו בכל עת והצוותים המקצועיים מנוסים, מצוידים ומתורגלים לספק את המענה גם בעתות חירום ולחימה."

החמ"ל העירוני בראשות ראש העיר משה ליאון

צילום: ארנון בוסאני

כיתות כוננות ומסגרות אבטחה נוספות

מתוך הבנה והערכת הסיכונים השונים בעיר, וכלקח ממאורעות הדמים ביישובים בדרום, החלו עיריית ירושלים ומשטרת ישראל בהקמה מהירה של כ-50 כיתות כוננות עם מאות מתנדבים בכל רחבי הבירה. המתנדבים עברו הליך קליטה והכשרה ייעודי, הכולל אימון ירי במטווח. חברי כיתות הכוננות צויידו בנשק ובציוד אישי מתאים לצורך ביצוע המשימה. חשיבותן של כיתות הכוננות היא עצומה. מדובר בכוח יעיל ואפקטיבי, אשר נמצא במקום האירוע ומכיר אותו, ונותן את המענה הראשוני לכל אירוע ביטחוני.

העירייה החלה גם בהפעלת תכנית "בני המקום". במסגרת התכנית, מגייס צה"ל תושבים למשימות ביטחון שוטף ותגבור מערכי האבטחה, לרבות במוסדות החינוך, וזאת במסגרת שירות מילואים בצו 8. המגויסים מבצעים את המשימות בכפוף להתניות ולקריטריונים לגיוס, כפי שהוגדרו על ידי צה"ל, והם משובצים למשימות ביטחון מדי יום ברחבי העיר.

העירייה גם יזמה גיוס תושבים למשימות אבטחה באמצעות חברות אבטחה חיצוניות, אשר הכשירו וציידו את התושבים בנשק, וכמובן לצד תשלום שכר בעבור עבודתם בביטחון בעיר.

בנוסף, פעלה העירייה למצות את נוכחותם של אנשי השיטור והאכיפה העירונית וזאת במטרה לאפשר את קיומה של "שגרת חירום" בעיר. כך, תגברה עיריית ירושלים את סיורי ניידות השיטור והאכיפה בסביבת מוסדות החינוך בשעות היום, ובשכונות התפר בערבים ובלילות. זאת, בנוסף למעטפת האבטחה ולכוחות הביטחון שנמצאים בבירה בכוחות מתוגברים עקב המצב הביטחוני. כמו כן, הוצבו במוסדות החינוך מאבטחים נוספים המוכשרים לכך ועומדים בהגדרות המחייבות של משטרת ישראל, וכן הוצבו כ-120 חיילים מפיקוד העורף לתגבור מערך האבטחה בכל רחבי העיר וגם במוסדות החינוך.

כיתת כוננות בירושלים מבצעת מטווח

צילום: ארנון בוסאני

אישורי נשק ותרומות דם

במטרה להקל על כלל תושבי העיר ולאור המצב הביטחוני והעלייה בבקשות להוצאת רישיון נשק אישי, עיריית ירושלים אף הודיעה על יישום שירות חדש המאפשר הנפקת אישורי החזקת נכס באתר העירוני, וזאת ללא צורך להגיע פיזית למשרדי העירייה. מעתה, ניתן להנפיק את האישור באתר העירוני לאחר הזדהות ובדיקה המאשרת שמגיש הבקשה רשום במערכת הארנונה העירונית כמחזיק נכס בעיר.

בכדי לתרום למאמץ המלחמתי בעורף ולתגבור בנק הדם הלאומי, פתחה עיריית ירושלים בשיתוף מד"א מתחם התרמת דם בהיכל הספורט "ארנה", כבר בימים הראשונים למלחמה. במתחם נרשמה היענות מרשימה של תושבי העיר אשר הגיעו בהמוניהם למתחם ותרמו אלפי מנות דם.

לא מפסיקים לתת שירות. מנכ"ל העירייה איציק לארי ועוזי חן, ראש אגף חירום וביטחון בעירייה

צילום: ארנון בוסאני

ירושלים בחינוך:

החל מהיום הראשון ללחימה הנחה ראש העיר, משה ליאון לפעול לחזרתה המלאה של מערכת החינוך בעיר- וזאת בכפוף להנחיות פיקוד העורף. עובדי העירייה ומינהל החינוך בעיר פעלו כל העת בכדי לשמור על שגרת חירום חינוכית, תוך השמשת כלל מוסדות החינוך, אבטחתם ומיגונם בהתאם להנחיות פיקוד העורף. ואכן, החל מהתאריך ה-8.11, מערכת החינוך בבירה חזרה לפעול כסדרה, וכל מוסדות החינוך בכלל המגזרים נפתחו כרגיל וללא שום הגבלה.

"חינוך הוא הבסיס להמשך שגרת החיים, גם בעתות מלחמה. עיריית ירושלים פעלה בכל כוחה כדי להחזיר את מערכת החינוך לפעילות שוטפת, הן עבור תושבי העיר והן עבור תושבי הדרום והצפון המתארחים בעיר" אומר לארי ומוסיף "אנחנו רואים בחינוך ערך עליון, ואנו נמשיך לפעול כדי להבטיח את המשך הלימודים עבור כל ילד וילדה, בכל חלקי העיר."

ירושלים זוכרת ומציינת:

עיריית ירושלים זוכרת את הנופלים והנרצחים, ומתפללת יחד עם כל עם ישראל להחזרת החטופים לביתם.
עיריית ירושלים מלווה את משפחות החטופים. במהלך חודש אוקטובר הוצב בכיכר ספרא, מתוך הזדהות עם כאב המשפחות, מיצג 'המיטות הריקות': 240 מזרונים ומיטות ריקות, כמספר החטופים שבידי חמאס. גם מתקני חברות הבת של העירייה התגייסו להעלאת המודעות לחטופים. העירייה וחברת אריאל פעלו יחד עם שירי מימון ותמיר גרינברג, ליצירת קליפ מרגש למען החזרת החטופים. השניים ביצעו יחד את השיר Coming Home וצילמו קליפ משותף לשיר ביחד עם משפחות החטופים, להעלאת המודעות הבינלאומית לנושא הכאוב.

הקליפ צולם במיצג 'אורות של תקווה', שאותו הקימו העירייה וחברת אריאל ברחבת היכל הפיס ארנה ירושלים, והוא כלל 240 אלומות אור, שהתפרסו על פני כ-1,000 מ"ר.

מיצג מיטות החטופים בכיכר ספרא בירושלים

צילום: ארנון בוסאני

ירושלים בכחול ולבן

העירייה מאירה מדי ערב את גשר המיתרים וחומות העיר העתיקה בדגל מדינת ישראל. ביום ה-30 ללחימה הוקרנו על החומות תמונותיהם של החטופים בשבי החמאס. בנוסף, לציון 30 יום ללחימה, הורידה העירייה ב-7/11 את דגלי מדינת ישראל והעיר ירושלים בכיכר ספרא לחצי התורן, והתייחדה עם זכר הנופלים והנרצחים לדקת דומייה.

מיד לאחר פעולת הטרור ופרוץ המלחמה, ובכדי להעלות את המורל של תושבי העיר והמתארחים בה, החלה עיריית ירושלים במבצע תליית דגלי ישראל ודגלי העיר ירושלים בכלל שכונות העיר ובצירים המרכזיים. כמו כן, נתלו מודעות ענק בצבעי הדגל על שלטי הפרסום בכבישים המרכזיים שבעיר.

איציק לארי, מנכ"ל העירייה: "עיר הבירה ירושלים איתנה ומאוחדת יחד. עיריית ירושלים תמשיך בפעילות הענפה למען החזרת החטופים והעלאת המודעות, תוך תמיכת בתושבי העיר ובאורחים מהדרום והצפון. בערבות ההדדית, החום והרוח הירושלמית – יחד ננצח!"

Bring them home now! מיצג אורות ליד ארנה ירושלים

צילום: ארנון בוסאני

ירושלים למען העסקים בעיר:

"עיריית ירושלים פועלת בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי לתמוך בעסקים בעיר, גם בשעת חירום." אומר לארי, "אנחנו מבינים את הקשיים הנובעים מהמצב הביטחוני, ואנחנו נמצאים כאן כדי לעזור לעסקים להתאושש ולצמוח. אנחנו רואים בעסקים הקטנים והבינוניים את מנוע הצמיחה של העיר, ואנו נחושים לסייע להם להמשיך לפעול ולצמוח גם בעתות חירום."

עיריית ירושלים פועלת בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי לתמוך בעסקים בעיר, גם בשעת חירום, וזאת מתוך הבנת הקשיים הנובעים מהמצב הביטחוני. בעירייה רואים בעסקים הקטנים והבינוניים את מנוע הצמיחה של העיר, ועל כן נחושה העירייה לסייע להם להמשיך לפעול ולצמוח גם בעתות חירום.

כך למשל, מיד בתחילת הלחימה, ראש העיר ירושלים, משה ליאון, נפגש עם כ-120 בעלי עסקים בעיר, וזאת בכדי לקיים דיאלוג על השפעת המצב הביטחוני על העסקים בעיר ולהקשיב לצרכים השונים של בעלי העסקים. בשיחה עלו גם האתגרים העומדים לפתחה של הכלכלה הירושלמית.

"רק ביחד ננצח" העסקים בירושלים חזקים ביחד

צילום: ארנון בוסאני

בתוך ימי הלחימה קיימו בעיריית ירושלים סדרת מפגשים, בראשותו של ראש העיר ובנוכחות בכירי העירייה, עם אנשי העסקים בעיר, מוסדות התרבות, המעסיקים הגדולים במשק וקבלני התשתיות בנושאים שונים. ראש העיר ונציגי העירייה שמעו את מצוקותיהם וצורכיהם של הסקטורים השונים הפועלים בעיר. בכירי העירייה סייעו לכל המעסיקים ובעלי העסקים לפתור את החסמים ולייעל את העבודה בימי המלחמה, כך שכלכלת העיר תישמר.

בנוסף, עיריית ירושלים, בשיתוף מט"י ירושלים, מסייעת לבעלי עסקים בעיר בכתיבת התוכנית העסקית והגשת בקשות להלוואות מיוחדות לשעת חירום מקרן עוגן, שתציע לבעלי העסקים הלוואות ייחודיות בתנאים מועדפים. כל זאת, ללא עלות כלל ובסבסוד מלא של העירייה.

כחלק מפעולות העירייה ותמיכה בעסקים הירושלמים בשעת חירום, השיקה העירייה בשיתוף אתרי הדרושים של קבוצת אול ג'ובס, ממשק דרושים דיגיטלי עירוני לשעת חירום. המערכת הוקמה למתן מענה לאיוש משרות בעסקים חיוניים שהתפנו זמנית עקב הגיוסים.

עיריית ירושלים ערכה הרצאות בזום ללא עלות, העוסקות בהתנהלות במספר תחומים בעת המלחמה ובהם: כלכלה, חינוך ילדים, מעגל שיח וכלים אופרטיביים לניהול העסק. ההרצאות מותאמות לעוסקים מהבית (עצמאים ללא נכס מסחרי), אך פתוחות ומתאימות גם לבעלי עסקים אחרים. בנוסף, כל בעלי העסקים המפונים לירושלים יכולים להשתתף, אף הם ללא עלות.

מאות בתי עסק ברחבי העיר פתחו את ליבם ושעריהם למפונים מהדרום והצפון והציעו להם הטבות והנחות משמעותיות במגוון תחומים: מסעדות ובתי קפה, חנויות, גוף ונפש, פנאי ואירועים, אופנה, טיפוח, ייעוץ ועוד. מיזם זה משרת את שני הצדדים – המפונים זוכים להטבות, אך גם מסייעים לבתי העסק לעבור את התקופה הקשה הזו.

לדברי לארי: "עיריית ירושלים פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם בעלי העסקים בעיר, כדי לסייע להם להתמודד עם האתגרים הנובעים מהמצב הביטחוני. החל מהיום הראשון ללחימה יצרנו קשר עם העסקים בעיר, וגיבשנו תוכניות פעולה לתמיכה ועזרה בהם. אנחנו מבינים את החשיבות של העסקים לעיר ולחוסנה הכלכלי, ולכן אנו עושים כל שביכולתנו כדי לתמוך בהם ולהבטיח את המשך פעילותם."

עיריית ירושלים תומכת גם בעסקים ובחקלאים הנמצאים מחוצה לה. העירייה גייסה תלמידים מכלל בתי הספר התיכוניים, הישיבות והמדרשות בירושלים, מכינות ושנת השירות, להתנדבות חקלאית ברחבי הארץ, במטרה לסייע ולחזק את החקלאים ולהציל את התוצרת החקלאית בתקופה קשה זו. גם עובדי העירייה נרתמו למאמץ, ורבים מהם יצאו ליום התנדבות בקטיף, במקומות שונים ברחבי הארץ.

ירושלים עם הפנים לתושב ולקהילה:

עם תחילת הלחימה והאירועים הקשים בדרום, כלל עובדי עיריית ירושלים וחברות הבת התגייסו בכדי לתמוך וללוות את תושבי העיר והמתארחים בה, וזאת בנוסף לפעילות השוטפת למען תושבי העיר. החל מה-8/10 נכנסו הצוותים המקצועיים במחלקות השונות של אגפי העירייה לעשייה מוגברת, על מנת לאתר צרכים ייחודיים של אוכלוסיות שונות בעיר, לשכלל ולדייק מענה מותאם.

מיד עם פתיחת הלחימה תוגבר המוקד העירוני (מוקד 106), כדי לעמוד בביקוש ולעזור לתושבים בכל תחומי החיים - החל מחירום וביטחון ועד למוסדות החינוך או תמיכה באזרחים ותיקים. במוקד התקבלו בחודש המלחמה הראשון מעל ל-100 אלף שיחות בנושאים שונים: ביטחון אישי, סיוע בפינוי והכשרת מקלטים ציבוריים ופרטיים, מתן סיוע נפשי ומענה בנושאי רווחה, וכן מתן מידע בנושא התגוננות והנחיות פיקוד העורף, ומידע כללי, הקשור לנושאים השוטפים בעיר.

"החל מהיום הראשון ללחימה קיימנו ישיבות יומיות ושבועיות, במהלכן אנו בוחנים את מצבה העדכני של העיר והיכן ניתן לעזור ולסייע, וזאת במקביל לעבודה השוטפת בעיר." אומר לארי. "אנו גאים בעובדי העירייה והמתנדבים הירושלמיים, שהפגינו מקצועיות, מסירות ואכפתיות רבה. עיריית ירושלים היא דוגמה ומופת לעירייה המגייסת את כל המשאבים העומדים לרשותה כדי לתמוך בתושבים שלה, גם בעתות חירום".

כבר בשבת השחורה, הוקם בהנחיית ראש העיר, משה ליאון, צוות מיוחד הפועל למתן סיוע למשפחות הנעדרים בעיר וכן למשפחות אשר יקיריהן נהרגו באירועי הדמים. עובדות הרווחה מציעות למשפחות סיוע באמצעות תמיכה רגשית, חיבור למערכות בקהילה ולגורמים הרלוונטיים, סיוע במיצוי זכויות, ליווי וכל סיוע נוסף הנדרש לצרכים הייחודים של כל משפחה. כמו כן, עיריית ירושלים יזמה את פתיחתו של מוקד התנדבות, אשר מרכז פניות התנדבות לסיוע לאוכלוסייה נזקקת – משפחות, בודדים וקשישים.

עיריית ירושלים דאגה גם לעורף של משפחות הצוותים הרפואיים, ונפתחו שמרטפיות עבור ילדי הצוותים הרפואיים בעיר, במטרה לאפשר תמיכה להורים ומסגרת חינוכית לילדיהם בעת שהם נרתמים למשימות מצילות חיים. נפתחו 4 מוקדים שהופעלו על-ידי מתנדבים. הפעילויות בשמרטפיות כללה יצירה, אמנות, מוזיקה וכד'. בנוסף, נפתחה שמרטפייה עבור ילדי עובדי העירייה בגילאי 3-8, במרחב מוגן בכיכר ספרא. השמרטפייה הוקמה במטרה לאפשר רציפות תפקודית בעיר ולסייע לעובדי העירייה במציאת מסגרת חינוכית עבור ילדיהם.

עיריית ירושלים, אשר למדה והפנימה את לקחי מגפת הקורונה, הפעילה מיד לאחר תחילת הלחימה את מערך 'נאמני בניין', במטרה לסייע ולאתר תושבים נזקקים. כמו כן, פועלת העירייה ליצירת קשר עם קשישים ובודדים ומשפחות בכל העיר, במטרה לוודא את שלומם.

עיריית ירושלים דואגת גם להפגת המתח של תושבי העיר, ומאז תחילת הלחימה החלו הספריות העירונית לחזור לשגרה, וזאת במטרה לאפשר שגרת קריאה והפוגה לתושבי העיר. הספריות העירוניות פתוחות לקהל המנויים וגם למפונים, להשאלות והחזרות, ובאתר הספריות העירוניות הועלו עשרות פעילויות לצפייה מהבית: הצגות, תיאטרון סיפור, מופעים וסדנאות.

בכדי להקל ולסייע למשפחות המיוחדות בעיר בתקופת המלחמה, עיריית ירושלים ואגף חברה חילקו כ-2,000 ערכות הפוגה לילדי ומשפחות צמי"ד ברחבי העיר ירושלים, למשפחות ולהוסטלים. היוזמה המרגשת יצאה לדרך בהובלת מחלקת צמי"ד ובשיתוף הקרן לירושלים. בנוסף, העירייה הקימה מערך תמיכה בנשות מגויסים. כך למשל, ארגנה העירייה ערב הפוגה והתרעננות לנשות החיילים אשר גוייסו למערכה. במסגרת המיזם הגיעו עשרות נשים לערב של פינוק והתרעננות. הנשים נהנו מכיבוד וסדנת אומנות לרגיעה, ולכל אחת מהנשים נשלחה הביתה מתנדבת ששימשה כבייביסיטר מנוער השכונה.

מאז תחילת המלחמה, עיריית ירושלים, בהובלת רשות הצעירים, מקיימת גם מגוון פעילויות במטרה לתמוך במשפחות הצעירות בעיר. בין היתר, הוקמו מרכזי הפוגה להורים צעירים, וכן נערכו פעילויות הפגתיות במאות בניינים ברחבי העיר.

העירייה תומכת בחיילי המילואים עצמם ולאחרונה השיקה אתר מתנות ייעודי עבור משרתי המילואים, תושבי העיר. באתר יקבלו משרתי המילואים בעיר מתנות בשורה של בתי אוכל ומסעדות בעיר. ההטבות ניתנות בכפוף לרישום למועדון ירושלמי והזנת אישור משרת מילואים לאתר.

לצערנו, בירושלים מתקיימות הלוויות של חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה וטרור, וזאת לצד ההלוויות הנערכות בעיר מידי יום. מיד עם תחילת הלחימה, עיריית ירושלים נערכה לקיום הלוויות בכלל בתי העלמין בעיר, תוך מתן דגש לליווי ותמיכת במשפחות. עם קבלת הודעה על הרוג מירושלים, הצוותים העירוניים מתלווים למשטרה שמגיעה לבית המשפחה. בשיתוף ביטוח לאומי ומשרד הפנים, העירייה אף מסייעת בארגון הלוויה ובמידת הצורך בהסעה, שתיה וכדומה. עוד, מסייעת העירייה באמצעות אגף האכיפה והשיטור למשפחות האבלים, באספקת ערכות אוהלים, כיסאות ושולחנות. כל זאת, לצד פעילות פעילות המוקד המיוחד שהוקם כבר ביום הראשון ללחימה בהנחיית ראש העיר, משה ליאון, שכל מטרתו הוא ליווי, תמיכה וסיוע למשפחות הנופלים, החטופים והנעדרים – תושבי העיר.

מנכ"ל עיריית ירושלים, איציק לארי: "עיריית ירושלים נותנת מענה מקיף ומעטפת תומכת לכל תושבי העיר. העירייה שמה דגש על מתן סיוע נפשי, רגשי ולוגיסטי למשפחות הנזקקות, לרבות משפחות הנעדרים, משפחות שכולות, משפחות צוותי הרפואה, משפחות ילדי הצוותים הרפואיים, קשישים ובודדים." לארי מוסיף ומסכם: "ירושלים, בירת ישראל, עומדת כחומה בצורה מול כל אויב, יחד עם כל תושבי המדינה וכוחות הביטחון. אנו מתפללים לשלום הנעדרים והפצועים ומשתתפים בצערן של משפחות ההרוגים. יחד אנו מאוחדים, חזקים ונחושים. עיריית ירושלים כאן איתכם ולמענכם, יד ביד בתקופה המאתגרת הזאת. עם הערבות ההדדית, החום והרוח הירושלמית. יחד ננצח!

שומרים על התושבים ועל אלפי המפונים שהגיעו לעיר

צילום: ארנון בוסאני