תמונות החטופים
תמונות החטופיםצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גורם מדיני מציב הערב (שלישי) את המתווה לעסקת שחרור עשרות חטופים משבי חמאס ומדגיש כי "כל גורמי הביטחון, השב"כ והמוסד בעד המתווה וגם קבינט המלחמה כולו מאוחד בעד ההצעה".

בשעה 20:00 עתידה להתכנס הממשלה ולאשר את מתווה העסקה שיוצג קודם לכן בקבינט המורחב ובקבינט המלחמה. לאחר אישור הממשלה יינתנו 24 שעות לערעור הציבור ואז תחל הוצאתה לפועל.

במסגרת העסקה, שעל פי הערכות תחל לצאת אל הפועל ביום חמישי, ישוחררו במשך ארבעת ימי ההפוגה המוסכמים 12 חטופים ישראלים מדי יום. במקרה שחמאס יסכים להפוגות נוספים - תמורת כל יום של הפוגה ישוחררו עשרה חטופים נוספים.

בישראל בונים על אפשרות כזו מתוך הערכה שחמאס יכול להגיע גם לשחרור של כ-80 חטופים. הגורם הדגיש כי "מדובר בחטופים שכולם בחיים והם ישראלים. ייתכן שישוחררו גם זרים בהתערבות מדינות אחרות שחמאס איתן בקשר".

לדבריו, התעקשותם של ראש הממשלה וחברי הקבינט שלא לקבל את ההצעה המקורית ולשפר אותה, השיג הישגים משמעותיים.

הראשון הוא האפשרות לקבל עוד נשים וילדים לאחר ארבעת ימי ההפוגה הראשונים שהוסכמו. "חמאס יוכל לאתר בימים אלה חטופים שטען שאינם בידיו והוא לא יכול לאתרם לפני ההפוגה".

הגורם ציין הישגים נוספים: אסירים שהורשעו ברצח לא יכללו בעסקה, דלק יוכנס לרצועה רק בימי ההפוגה ולא יהיה מעבר של אזרחי עזה מדרום הרצועה לצפונה בחסות הפסקת האש.

הוא הדגיש כי גם הסוגייה הביטחונית נבדקה מכל הכיוונים. "יש כמה שעות של הפוגה. צה"ל ושב"כ הבהירו שיש יכולות איסוף מודיעין ויכולות מבצעיות שבשש השעות של ההפוגה לא נהיה עיוורים בשטח והוא ימשיך בלחימה מיד בתום ההפוגה - כפי שיאושר על ידי הדרג המדיני".

לשאלה האם חמאס יחזיר גם חטופים שנמצאים בידי ארגונים אחרים ענה הגורם: "החמאס מבחינתנו הוא זה שצריך להביא את החטופים כולל מהג'יהאד האסלאמי וארגונים אחרים. כך הוא התחייב".

הנשיא ביידן הגיב הערב על עסקת שחרור החטופים "עבדנו על הוצאת בני ערובה כבר שבועות, אנחנו עכשיו מאוד קרובים".