הרמטכ"ל הרצי הלוי שוחח עם לוחמים במילואים הפועלים בתוך רצועת עזה ושיבח אותם על פעילותם נגד חמאס.

"אתם עושים עבודה מצוינת, באמת זה מרשים מאוד, נכנסתם פה חזק ויש פגיעה קשה מאוד בחמאס בגדוד של בית חאנון. הדרך עוד דרך ארוכה, אנחנו נחושים ללכת את הדרך הזו ובאמת להביא את ההישגים למקסימום. גם לפרק את חמאס - צבאי ושלטוני, גם לייצר פה ביטחון מסביב לאזור, ליישובים בעוטף, וגם להשיב את החטופים", הצהיר הלוי.

הוא ציין כי הלחץ הצבאי משפר את התנאים לעסקת שחרור חטופים. "כל הדברים האלה עובדים ביחד, תדעו שמה שאתם עושים בתמרון הוא גם מייצר תנאים טובים יותר להשבת החטופים. זה פוגע בחמאס, זה מייצר לחץ, ואנחנו את הלחץ הזה נמשיך".

"תמסרו למשפחות שלכם הערכה רבה מאוד, אנחנו יודעים שזה לא פשוט, אנחנו מאוד מאוד מעריכים את זה שאתם פה ואומרים לנו לכו קדימה כמה שיותר, ואנחנו יודעים שמאחורי כל אחד יש משפחה, יש עבודה - כל המדינה מאוד מעריכה את זה. אני בשם צה"ל אומר לכם, הערכה רבה מאוד ועם הרוח שלכם אנחנו נחושים להחליט להמשיך קדימה", סיכם הלוי.

גורם מדיני התייחס אחר הצהריים (שלישי) לעסקת החטופים, שתובא הערב לאישור הקבינט והממשלה. הגורם אישר כי ההסכם כולל שחרור של 50 נשים וילדים שיחזרו בפעימות, בתוך 4 ימים של הפוגה בלחימה. לפי הגורם, אם ההפוגה תימשך עשוי חמאס לשחרר עד 30 חטופים נוספים.

"לאחר אישור הממשלה יש 24 שעות לעתירות - אם יהיו - ולאחר מכן יחל השחרור. כל גורמי הביטחון, צה"ל, שב"כ ומוסד, בעד המתווה. קבינט המלחמה כולו מאוחד בעד העסקה", אמר הגורם.

"כל המשוחררים הם אנשים חיים, ישראלים ולא זרים. יכול להיות שישחררו זרים ממדינות אחרות, כמו תאילנד, אבל זה לא קשור למתווה", אמר הגורם. בהתייחסות לשחרורם של 150 אסירים פלסטינים – נשים וקטינים – מבתי הסוהר בישראל, הדגיש הגורם כי "אסירים שהורשעו ברצח לא ישוחררו". בתמורה לכל חטוף דורש חמאס לשחרר שלושה אסירים פלסטינים הכלואים בישראל.

הגורם המדיני אמר כי לפי העסקה שהתגבשה, בכל יום הפוגה נוסף ישוחררו עוד 10 חטופים. "הם יכולים להגיע ליותר מ-50 משוחררים וגם יותר מ-70. מי שאומר 80 לא טועה". על טענת חמאס שעליו לאתר את החטופים המוחזקים ברצועה אמר הגורם: "מבחינתנו החמאס הוא זה שצריך להביא את החטופים – כולל מהג'יהאד האיסלאמי ומכל גורם אחר שמחזיק חטופים – ועל זה הוא התחייב".