ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

יש מושג ברפואת הפריון שנקרא אי פריון שניוני. הכוונה היא למצב בו לזוג היו הריונות ופתאום - זה לא קורה.

במדינה שלנו מרבים לטפל גם בזוגות עם חמישה או ששה ילדים ואף יותר שמבקשים להרחיב את המשפחה וישנה בעיה רפואית שמעכבת זאת. ברוב מדינות העולם, לא נשמע כדבר הזה. בכל כנס בין לאומי נוטים הקולגות שלנו להרים גבה בתמיהה אל מול הצגת מקרה של זוג עם ששה ילדים ואי פריון שניוני שמטופל במרפאתנו.

יש פעמים שהרצון לעוד ילדים נובע, בין השאר, ממניעים חיצוניים. בפרשתנו אנחנו רואים כמה קנאת אחיות תרבה בנים. לאה כה משתוקקת להיות האישה האהובה- והיא משיגה את מעמדה כאם הבנים, שממנה יצאו שבטי ישראל לרוב. כאשר היא עוצרה מלדת היא לא מוותרת.

היא מרבה בתפילה אבל לא טומנת את ידה מהשתדלות ארצית, ומחפשת תערובת של צמחי מרפא בבית המרקחת השכונתי, כדי להגביר את סיכוייה להרות.

כשרחל מגלה את עקרותה, היא מוכנה לוותר על הכול, והעיקר הוא להשיג לעצמה את תרופת הפלא. רחל, בצר לה, מוכנה לעשות הכול, בהליכה עיוורת אחר הדודאים, בתקווה שמהן תצא הישועה.

לא הייתה לה סבתא לפי הכתוב, ובכלל לא מופיעות דמויות של סבתא במקרא. אבל היו תרופת סבתא - כינוי מקובל לרפואה עממית, בה ניתן טיפול על פי מסורת מבלי שהטיפול נבחן באמות מידה מדעיות ורפואיות, ולעיתים אף נשללה ההשפעה הרפואית של הטיפול בבדיקות על-פי אמות מידה אלו. וכך נשים רבות בולעות כדורים שהרכבם איננו מוגדר, מתוך 'אמונה' בסגולה הטבעית שבהם.

אגל לכם סוד – גם התרופות הקונבנציונליות שלנו , בחלקן, מורכבות מצמחים, חלקן מאד פוטנטיות. למשל, תרופה להסדרת קצב הלב, בשם דיגוקסין- היא צמח. תרופת הטקסול לסרטן השחלה - היא צמח. נוסיף לרשימה זו את הקנביס, שהפוטנטיות שלו לטוב ולרע מוכרים היטב.

הרצון העז לפרי בטן והמרוץ אל השימוש ב'סגולות' ובצמחי מרפא אלומים, לעיתים מובילה לנטילת סיכונים בריאותיים. חיפוש הסגולות זו מציאות עתיקת יומין, אותה פגשתי כבר בתחילת דרכי, כשעבדתי בשכונת מאה שערים. בין התרכובות המוכרות היו וקיימים גם היום- מסטיק תימני, ילקוט רועים, טיפות הרב, ועוד. היום - ישנה הסלמה במרוץ אחר פתרונות פלא, בכל תחומי החיים, וכך, לשימוש בצמחי מרפא, הייתה עדנה.

עדיף ליטול תרופות שיש להן 'אבא' - שהשימוש בהן מבוקר באופן רציף על ידי גופים מדעיים בין לאומיים, מבוססי מחקר עם שקיפות מלאה. עם סגולה לא זקוק ל'סגולות' או 'כדורי הפלא' למיניהם, גם הפתרונות שטוענים שהם טבעיים מבלי להיות - אלו רק נותנים תחושת שליטה מדומה.

העיקר החשוב ביותר במסע הפריון הוא החוסן התודעתי - האופטימיות והאמונה. רק לאחר שאימצנו הרגלי חיים נכונים ומחשבות טובות, נפנה לארון התרופות.

מדינתנו ידועה כמקום מספר אחת בכמות טיפולי הפריון per capita (לראש). למה אנחנו כל כך מתעקשים על ילדים? מכיוון שאנחנו עם סגולה. מכיוון שנצטווינו במצוות פרו ורבו. מכיוון שאנחנו דור תקומה לאחר השואה ומכיוון שהמפה הדמוגרפית היא שתקבע את המפה הפוליטית. והעיקר- מכיוון שילדים זה שמחה, המשכיות ואופטימיות.

אחרי מלחמת משיב הרוח עוד ירדו הרבה נשמות לעולם- יהיה "בייבי בום" ענק. עד שיכלו כל הנשמות שבגוף. עוד תראו, עוד תראו, כמה תינוקות ייוולדו, בשנה, בשנה הבאה.