יידרשו בימים הבאים למידה רבה של איפוק, סבלנות ודריכות. כוחותינו בעזה
יידרשו בימים הבאים למידה רבה של איפוק, סבלנות ודריכות. כוחותינו בעזהצילום: דובר צה"ל

1

עסקת השחרור של חמישים מאחינו ואחיותינו החטופים בשבי החמאס, שאמורה לצאת אל הפועל החל מיום חמישי שבו מופץ גיליון זה, היא קודם כול ביטוי וסימן מובהק להצלחתו הגדולה של התמרון הקרקעי של כוחותינו בעיר עזה ובצפון חבל עזה כולו.

שחרורם הצפוי של שלושה מחבלים מהכלא כנגד כל יהודי שישוחרר משבי החמאס אומנם מקומם מוסרית ומסוכן ביטחונית. אך עדיין מדובר במחיר זעום בכמות ובאיכות בהשוואה לעסקאות שנעשו בעבר, ובראשן עסקת שליט האיומה שבה שוחררו יותר מאלף מחבלים וביניהם גדולי הרוצחים תמורת חייל צה"ל אחד. רב המרצחים הפלשתינאצי יחיא סינוואר, בעצמו ממשוחררי עסקת שליט, לא היה מסכים למחיר נמוך שכזה אלמלא מצבו הצבאי הנואש, שמאיים גם על חייו האישיים וגם על המשך קיומו של ארגון החמאס ככוח צבאי ושלטוני.

2

בימים שחלפו מאז החלה התקיפה הקרקעית, בסייעתא דשמיא גדולה ובמחיר כואב של חיי מיטב בנינו, כוחותינו הכו את ארגון החמאס מכה ניצחת, הרגו אלפי מחבלים והשמידו אמצעי לחימה ומעבדות לייצור נשק בהיקף עצום. המכבש הצבאי העוצמתי שנוצר משיתוף פעולה של יחידות צה"ל הרבות והשונות באוויר, בים ובעיקר ביבשה הניב כיבוש שטחים נרחבים ומעוזים מבוצרים, השתלטות על סמלי שלטון דוגמת בניין הפרלמנט העזתי ובית המשפט, ופיצוח מקומות בעייתיים במיוחד כמו בית החולים שיפא. שילמנו על כך בחייהם של עשרות לוחמים ומפקדים נפלאים שכל אחד מהם הוא עולם מלא, אך עדיין מספר הנופלים נמוך בהרבה ממה שחששו אצלנו וממה שקיוו אויבינו.

הצורר סינוואר וחבר מרעיו מבינים שגם מפעל המנהרות המשוכלל שפיתחו במשך שנים כדי להסתתר בו כמו חולדות ועכברים לא יחזיק מעמד לאורך זמן. כבר כעת הוא הולך ונחשף ונפגע, וסופו ליפול בעזרת ה' ולהיות מושמד כליל בידי כוחותינו. ימים ספורים לפני שצה"ל משלים את כיבוש עזה שמעל לקרקע ומתפנה לטפל ביסודיות בטיהור השטח שמתחת לקרקע, חמאס מוכן לשחרר חטופים במחיר נמוך משום שהתמורה העיקרית מבחינתו היא לא שחרור המחבלים אלא הפסקת האש.

3

שני יעדים עיקריים הציבה ממשלת ישראל למלחמה הזאת: השמדת הזרוע הצבאית והשלטונית של חמאס, ושחרור אחינו ואחיותינו החטופים. לאחר שבועות שבהם התקדמנו לעבר המטרה הראשונה של מיטוט החמאס, אנו עומדים כעת להשיג בעזרת ה' חלק מהמטרה השנייה. ההישג הזה מוכיח שהלחץ הצבאי אכן מקדם גם את המטרה של שחרור החטופים.

כעת מקווה הצורר סינוואר שהפסקת האש תציל אותו מהמצב הנואש שאליו נקלע ושאותו לא צפה כשיצא לטבוח בנו בשמחת תורה. התרחיש המועדף עליו הוא שהפסקת האש הזמנית תוביל להפסקת אש קבועה ולסיום המלחמה. לשם כך הוא עשוי להציע עוד ועוד ימי הפסקת אש, לפי אותו מפתח של כעשרה חטופים משוחררים כנגד כל יום. כבר היום החלטת הממשלה שאישרה את העסקה משאירה פתח להארכת הפסקת האש עד עשרה ימים. הארכה נוספת זקוקה להחלטת ממשלה נוספת, וגם את זה חמאס עשוי לנסות להשיג. לא יהיה קל לדחות הצעה לשחרור חטופים נוספים בתמורה לימים נוספים של הפסקת אש. וככל שההפסקה הזמנית תתארך, כך עלול לגבור הלחץ הבין־לאומי להפוך אותה לקבועה וסופית.

במקביל, חמאס ינצל את ימי הפסקת האש כדי לארגן ולחמש את כוחותיו המוכים והמנותקים ולחבר אותם אל שרשרת הפיקוד, בתקווה שאם תתחדש הלחימה הוא יצליח להפוך את הקערה על פיה או לפחות לגרום לנו אבדות כבדות, חלילה. הוא עלול גם בימים הקרובים לנצל את המצב הסטטי של כוחותינו כדי לנסות לפגוע בחיילינו תוך הפרת הפסקת האש. כזכור, כך קרה ברפיח במבצע צוק איתן, באירוע שבו נהרגו בניה שראל, ליאל גדעוני והדר גולדין – שגם העסקה הזאת פסחה על הבאתו לקבר ישראל. סינוואר כבר הוכיח שהוא לא רק רוצח סדיסט חסר מעצורים, אלא גם נוכל ערמומי ובעל כישורי תכנון והמצאה. הוא ינסה לנצל את ההפוגה כדי להכין לנו מלכודות.

4

אין ספק שבהסכמתה להפסקת האש הזאת, ישראל נטלה על עצמה סיכון כבד למען המטרה הקדושה של שחרור חלק מהחטופים. יש לקוות שבטרם עודדו ראשי צה"ל את הממשלה להסכים לעסקה, הם בדקו היטב וראו שיש באפשרותם למנוע פגיעה בחיילינו, גם בזמן הפסקת האש וגם בהתחדש המערכה לאחר שניתן לחמאס זמן להתארגן.

פרט לכך, הסכנה הגדולה יותר שאורבת לנו היא שהפסקת האש תתארך, עד שתוביל לסיום המערכה בלי שהושגה המטרה של השמדת החמאס ויצירת מציאות ביטחונית שבה עזה כבר אינה מהווה איום ביטחוני על יישובי העוטף בפרט ועל ישראל בכלל. סינוואר נכנס לעסקה הזאת מתוך תקווה שכך יקרה, ואילו ממשלת ישראל הסכימה לעסקה רק מתוך הנחה והבטחה שלא כך יקרה. רק הימים הבאים יוכיחו מי צדק ומי טעה בחשבון.

שרי מפלגת הציונות הדתית, שמלכתחילה התכוונו להצביע נגד העסקה, החליטו לבסוף לתמוך בה לאחר ששוכנעו לדבריהם כי "העסקה כוללת מנגנונים ברורים שימנעו דשדוש וכניעה עתידית למניפולציות של סינוואר". בימים הבאים ניווכח האם אכן היה להם על מה לסמוך, או שהם טעו בהתרשמותם שהממשלה כולה וגם ראשי מערכת הביטחון נחושים לחדש את המערכה בתום הפסקת האש, עד שתושג במלואה המטרה של השמדת החמאס.

5

נחדד את הדילמה הערכית שישראל ניצבת בפניה באמצעות השאלה הבאה. לו יצויר שחמאס מציע לנו שחרור מיידי של כל החטופים, בתמורה לכך שישראל תסיג את כוחותיה בחזרה לשטחה ותוכרז הפסקת אש למשך שנים, האם על ישראל להסכים לכך? במציאות תיאורטית זו תיווצר סתירה בין שתי מטרותיה המוכרזות של המלחמה, כי כדי להשיג את שחרור החטופים יהיה עלינו לוותר על השמדת החמאס.

יש הטוענים שהמטרה של שחרור החטופים צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות, לפני היעד של השמדת החמאס. אך למרות הקושי והכאב לומר זאת, מדובר בטעות מרה. המכה הנוראה שספגה ישראל מחמאס באותה שבת שחורה לא מותירה לה כל אפשרות לוותר על השגת היעד של השמדת הארגון העמלקי הפלשתינאצי. אין לנו קיום כמדינה אם לא נצרוב בתודעתם של שוחרי רעתנו הרבים שמי שיפגע בנו פגיעה קשה שכזאת יגזור על עצמו מוות והשמדה. כל שוחרי רעתנו, מתימן דרך לבנון ועד איראן, וגם מדינות ערב שחתמו איתנו הסכמי שלום, עומדים וצופים בנו כעת. הם רוצים להבין אם נתפסנו ברגע של חולשה, או שמה שקרה כאן בשמחת תורה מלמד שישראל היא לא המעצמה הצבאית האזורית שהתיימרה להיות, ואפשר להתחיל לתכנן את כיבושה והשמדתה. אין מצווה גדולה מפדיון שבויים, אבל פדיון מדינת ישראל כולה מסכנה קיומית קודם לכול.

6

בימים הקרובים, אם ההסכם לא יטורפד או יופר, הציבור בישראל צפוי לקבל בחיבוק ובדמעות את עשרות המשוחררים הראשונים. בו בזמן, מפקדים וחיילים בעזה יידרשו לכל הסבלנות והאיפוק כדי לבלום את התקדמותם באמצע התנופה, לראות את האויב המתועב נהנה מהפוגה המבטיחה את שלומו, ולשמור על דריכות מבצעית מקסימלית כדי לא להיפגע. הם יוכלו להתנחם בידיעה ששחרור החטופים הושג רק בזכות מסירותם, גבורתם והצלחתם. הם יודעים שעם ישראל כולו עומד מאחוריהם בתפילה, בתמיכה ובהערצה, ומצפה להמשך המתקפה המוצלחת מיד בתום הפסקת האש.

כולנו תקווה שגם שאר החטופים ישוחררו בקרוב וללא צורך בתמורה בעייתית ומסוכנת, ושתושג במלואה המטרה העליונה בחשיבותה של המערכה – מחיית זכר עמלק החמאסי מתחת השמיים ומתחת לאדמה.

לתגובות: [email protected]

*****************************************************************************