הפגנת תמיכה בחמאס
הפגנת תמיכה בחמאסצילום: Wisam Hashlamoun/Flash90

פעילים פוליטיים ואסירים ביטחוניים משוחררים בקרב ערביי ישראל רואים בחיוב את הסכם הפסקת האש הזמנית בין ישראל לחמאס והסכמת הצדדים על שחרור חטופים בתמורה לשחרור אסירים ביטחוניים.

קדרי אבו ווסאל, פעיל פוליטי, אמר לעיתון אל-ערבי אל-ג’דיד, כי העסקה היא פועל יוצא של המצב והלחץ הפנימי והבינלאומי על ישראל.

הוא העריך, כי יהיו הפסקות אש נוספות והביע תקווה באמצעותן ישוחררו כל האסירים הביטחוניים הנמצאים בבתי הכלא בישראל.

אמיר מח’ול, העומד בראש ועדת החירויות של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, אמר לעיתון כי הפסקת האש הנוכחית לא תביא לעצירת המלחמה, אך היא תביא ליצירת גורמי לחץ על ישראל להפסקתה.

לדבריו, הפסקת האש חשובה עבור הארגונים הפלסטיניים כדי להקטין את הנטל ההומניטרי על תושבי רצועת עזה, וייתכן שהיא מלמדת שהמלחמה הגיעה לשיאה מבלי שישראל הצליחה לממש את יעדיה.

עוד אמר מח’ול, כי הפסקת האש תעניק הזדמנות עבור התקשורת הבינלאומית להגיע לרצועת עזה כדי לתאר המצב כמות שהוא, והדבר יהווה גורם לחץ נוסף על ישראל.

הוא ציין, כי בידי חמאס קצינים רבים ובהם בכירים, ועל כן ישראל תצטרך לשלם מחיר גבוה תמורתם שמשמעותו ריקון בתי הכלא בישראל מהאסירים הביטחוניים.

"העימות הפנימי בישראל החל להתפוצץ, וללא קשר לפעולות הממשלה העימות הזה ילך ויסלים בזירה הפנימית באופן גובר והולך", אמר מח’ול.

אסיר ביטחוני משוחרר שלא זוהה בשמו אמר לעיתון, כי העסקה הינה הישג גדול שכן בסופו של דבר ישוחררו האסירים הביטחוניים, ועצירת המלחמה משמעותה סיום תפקידו הפוליטי. הוא העריך שההסכמים הבאים יכללו גם את שחרור אסירים ביטחוניים תושבי ישראל.