השופט אלכס שטיין
השופט אלכס שטייןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ דחה הבוקר (חמישי) שתי עתירות נוספות נגד העסקה לשחרור חלק מהחטופים שנמצאים בשבי חמאס בעזה.

העתירות נדחו בנימוק לפיו לא קיימת עילה להתערבות משפטית בהחלטת הממשלה.

השופט אלכס שטיין קבע בעתירת פורום "בוחרים בחיים" ואליהו ליבמן שבנו חטוף בעזה כי "טענת העותרים בבג"ץ אשר מייחסת להחלטת הממשלה הפליה פסולה בין החטופים, דינה להידחות. על פניו, וכפי שמשתקף מפעילות הממשלה, ברי הוא כי הממשלה חותרת לשחרורם של כל החטופים וכי מי שמפריד ומפלה ביניהם הוא ארגון הטרור חמאס ועושי דברו".

לגבי עתירתו של סגן ראש עיריית ירושלים אריה קינג בה נטען כי שחרור מחבלים באזור ירושלים יהווה סכנה ביטחונית כתב שטיין: "החלטה זו התקבלה על יסוד חוות דעת ביטחונית של המטה לביטחון לאומי, אשר גובשה לאחר שהתקבלו עמדות כל גורמי הביטחון. חזקה על הממשלה ועל זרועות הביטחון, עליהן היא מופקדת, שאלה הפעילו ויפעילו את שיקול דעתן באשר להיבטיו הביטחוניים של שחרור מחבלים שחלקם עשוי להגיע לסביבתה של ירושלים. נראה גם כי על הממשלה לא מוטלת חובה לגלות לציבור את פרטי היערכותה הביטחונית ולפרט את הצעדים בהם תנקוט על מנת להבטיח את שלום הציבור ולהגן על ביטחונו באזור ירושלים, או במקום אחר. חזקה על המשיבים כי ישקלו מתן הודעה מתאימה לנפגעי פעולות טרור, ככל שמדובר בשחרורו של מחבל שפגע בהם או בבני משפחתם".

אתמול דחה בג"ץ עתירה נוספת שהגיש ארגון אלמגור נגד העסקה.

פורום "בוחרים בחיים" הגיב לדחיית העתירה: "אנו כואבים וזועקים על שחרורם הצפוי של המחבלים. ניסיון העבר מלמד כי התוצאה של עסקאות הכוללות שחרור מחבלים היא דם ושכול. אף אחד לא יוכל לטעון לניקיון כפיו כאשר חלילה המשוחררים של היום יהפכו לרוצחים של מחר. חייבים לעשות את הדברים אחרת כדי שהתוצאה הפעם תהיה שונה".